Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
Последниве две години полека,полека завршува мојата кариера со експериментирање на дроги.
Порано парчиња сум се правел почнувајќи од марихуана,па трамадоли,метадон,роба,екстази,амфетамин,па се до халуциногени дроги.
Робата и метадонот апсолутно секогаш ми биле за рекреативна употреба,никогаш не дозволив да се навлечам на нив.
Опијатите општо земено многу повеќе сум ги сакал и дружел од стимулансите.
Оноа што највеќе ме иритирало бил амфетаминот.Послаба дрога од него здравје.

Јебига,таков ни бил животот.Човек гледа да се стимулира,да побегне од досадата која ја има на велико во нашето општество.

Сега веќе сум возрасен и време е за пензионирање.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.282
Поени од реакции
16.999
Последниве две години полека,полека завршува мојата кариера со експериментирање на дроги.
Порано парчиња сум се правел почнувајќи од марихуана,па трамадоли,метадон,роба,екстази,амфетамин,па се до халуциногени дроги.
Робата и метадонот апсолутно секогаш ми биле за рекреативна употреба,никогаш не дозволив да се навлечам на нив.
Опијатите општо земено многу повеќе сум ги сакал и дружел од стимулансите.
Оноа што највеќе ме иритирало бил амфетаминот.Послаба дрога од него здравје.

Јебига,таков ни бил животот.Човек гледа да се стимулира,да побегне од досадата која ја има на велико во нашето општество.

Сега веќе сум возрасен и време е за пензионирање.
Забите како, не ти пропаднаа од трамадолите? Колку често ги праеше? Имам другар од средно, што ги праи веќе 10 години, беше најубав дечко и најфраер у клас, сега е ходајуче зомби, нема ни 60 кила а 185+ цм е. И нема еден единствен заб. Мотото му е до смрт, се помирил со тоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.601
Поени од реакции
10.004
Последниве две години полека,полека завршува мојата кариера со експериментирање на дроги.
Порано парчиња сум се правел почнувајќи од марихуана,па трамадоли,метадон,роба,екстази,амфетамин,па се до халуциногени дроги.
Робата и метадонот апсолутно секогаш ми биле за рекреативна употреба,никогаш не дозволив да се навлечам на нив.
Опијатите општо земено многу повеќе сум ги сакал и дружел од стимулансите.
Оноа што највеќе ме иритирало бил амфетаминот.Послаба дрога од него здравје.

Јебига,таков ни бил животот.Човек гледа да се стимулира,да побегне од досадата која ја има на велико во нашето општество.

Сега веќе сум возрасен и време е за пензионирање.
,Од експериментирање си станал зависник.
Ако одиш во пензија чист ко дукат,тогаш јас ти пружам рака.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
Забите како, не ти пропаднаа од трамадолите? Колку често ги праеше? Имам другар од средно, што ги праи веќе 10 години, беше најубав дечко и најфраер у клас, сега е ходајуче зомби, нема ни 60 кила а 185+ цм е. И нема еден единствен заб. Мотото му е до смрт, се помирил со тоа.
Трамадолите ги мавав едно 4-5 години,од кои 2 години скоро секој ден.
Со забите си имав страшни проблеми,од кои имам последици и до ден денес.
Со било кој орган на телото многу добро стојам,имам многу силен имунитет,али со забите наплаќам за сите пари.
Трамадолите кај нас во Велес беа убедливо најпопуларна дрога поради цената,достапноста и филмот што го правеа.
Многу луѓе ја конзумираа.
Дилерот (аптекарот) конечно го фатија пред 2-3 години.:D
Страшна пара направи за сите овие години.
,Од експериментирање си станал зависник.
Ако одиш во пензија чист ко дукат,тогаш јас ти пружам рака.
Никогаш во животот не станав зависник во права смисла на зборот.
Секогаш било поради стимулација и уживање.Да ме видиш како изгледам верувај нема теретски шанси да помислиш дека некогаш во животот сум се дрогирал.

Луѓето понекогаш имаат многу погрешно мислење за дрогата.
Познавам луѓе што се дрогираат и по 20-30 години па пак се здрави,прави и нормални.
Само да е со усул.Е сега работата е што повеќето имаат слаб карактер,а висока потреба за стимулација и тоа е тоа поради кое стануваат зависници во животот.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.601
Поени од реакции
10.004
Трамадолите ги мавав едно 4-5 години,од кои 2 години скоро секој ден.
Со забите си имав страшни проблеми,од кои имам последици и до ден денес.
Со било кој орган на телото многу добро стојам,имам многу силен имунитет,али со забите наплаќам за сите пари.
Трамадолите кај нас во Велес беа убедливо најпопуларна дрога поради цената,достапноста и филмот што го правеа.
Многу луѓе ја конзумираа.
Дилерот (аптекарот) конечно го фатија пред 2-3 години.:D
Страшна пара направи за сите овие години.

Никогаш во животот не станав зависник во права смисла на зборот.
Секогаш било поради стимулација и уживање.Да ме видиш како изгледам верувај нема теретски шанси да помислиш дека некогаш во животот сум се дрогирал.

Луѓето понекогаш имаат многу погрешно мислење за дрогата.
Познавам луѓе што се дрогираат и по 20-30 години па пак се здрави,прави и нормални.
Само да е со усул.Е сега работата е што повеќето имаат слаб карактер,а висока потреба за стимулација и тоа е тоа поради кое стануваат зависници во животот.
Колку време можеш да направиш пауза да не земеш ништо, ниту марихуана!.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
Колку време можеш да направиш пауза да не земеш ништо, ниту марихуана!.
Цел живот.Кога сум сам не конзумирам ништо.
Како што кажав и погоре,не се работи за зависнот туку за уживање и утепување на досадата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.179
Супер ова со земањето со усул, но нешта како тромадоли и хероин не се ни за зимање со усул, ни за пробување. Никогаш.
Хероинот, според мене е премалку демонизиран во јавниот наратив. А марихуаната премногу демонизирана. Сето тоа некако, во јавниот наратив, ги става блиску еден до друг, а не се. Љубопитниот неопитен клинец не треба да ги има тие двете во таква перспектива, затоа што може да си рече - глеј марихуаната колку ја демонизираат, а ете миљон луѓе пушат и ништо не им е. Релативно лесно се откажуваат од марихуана. Тогаш колку може хероинот да биде опасен од едно-две зимања...
А не е така. Опасно и погрешно гледиште е тоа.

Според мене (а мене никој не ме прашува), ниту марихуана не треба да се зима до кај 26 години. После, ако толку си запнал - пробај, али не се замајувај дека не ствара зависност и дека не ствара последици.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.601
Поени од реакции
10.004
Цел живот.Кога сум сам не конзумирам ништо.
Како што кажав и погоре,не се работи за зависнот туку за уживање и утепување на досадата.
Никако не признавам такво уживање и начин за утепување на досада.
Животот да го ставаш на коцка играјќи си со ѓаволот е нешто најодвратно што може еден млад човек да го направи.
Штета...жал ми е за тебе и сите како тебе.
Не ми одговори колку време имаш апстинирано од се!?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
Никако не признавам такво уживање и начин за утепување на досада.
Животот да го ставаш на коцка играјќи си со ѓаволот е нешто најодвратно што може еден млад човек да го направи.
Штета...жал ми е за тебе и сите како тебе.
Не ми одговори колку време имаш апстинирано од се!?
Последниве две години многу ретко конзумирам,освен марихуана.Дури и нејзе каде,каде поретко ја конзумирам за разлика од порано.Можам да апстинирам и цел живот без да имам проблеми.
Ти што си помисли ?
Дека еден ден ако не земам и готово,во кризи ќе влезам.:D
Нема што да ти биде жал за мене,сосема здрава и нормална личност сум.
Супер ова со земањето со усул, но нешта како тромадоли и хероин не се ни за зимање со усул, ни за пробување. Никогаш.
Хероинот, според мене е премалку демонизиран во јавниот наратив. А марихуаната премногу демонизирана. Сето тоа некако, во јавниот наратив, ги става блиску еден до друг, а не се. Љубопитниот неопитен клинец не треба да ги има тие двете во таква перспектива, затоа што може да си рече - глеј марихуаната колку ја демонизираат, а ете миљон луѓе пушат и ништо не им е. Релативно лесно се откажуваат од марихуана. Тогаш колку може хероинот да биде опасен од едно-две зимања...
А не е така. Опасно и погрешно гледиште е тоа.

Според мене (а мене никој не ме прашува), ниту марихуана не треба да се зима до кај 26 години. После, ако толку си запнал - пробај, али не се замајувај дека не ствара зависност и дека не ствара последици.
За овоа сосема во право си.
Хероинот е многу опасна работа.Не е ниту за еднаш,а камоли повеќе.
Во Велес последниве неколку години безброј млади луѓе си го уништија животот.Бааѓи наплив на хероин се појави откако ја поскапија марихуаната тој период 2015-16 ако добро памтам.
Јас лично имам конзумирано хероин преку 200 пати сигурно,ама распоредено во рок од 13-14 години.Повеќе од два дена по ред конзумација не сум се нафатил.

Луѓето од хероин,па и од било која друга се навлекуваат најчесто поради социјални проблеми,најчесто дома,немање цел во животот и секако,генетски предиспозиции.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
Последниве две години многу ретко конзумирам,освен марихуана.Дури и нејзе каде,каде поретко ја конзумирам за разлика од порано.Можам да апстинирам и цел живот без да имам проблеми.
Ти што си помисли ?
Дека еден ден ако не земам и готово,во кризи ќе влезам.:D
Нема што да ти биде жал за мене,сосема здрава и нормална личност сум.

За овоа сосема во право си.
Хероинот е многу опасна работа.Не е ниту за еднаш,а камоли повеќе.
Во Велес последниве неколку години безброј млади луѓе си го уништија животот.Бааѓи наплив на хероин се појави откако ја поскапија марихуаната тој период 2015-16 ако добро памтам.
Јас лично имам конзумирано хероин преку 200 пати сигурно,ама распоредено во рок од 13-14 години.Повеќе од два дена по ред конзумација не сум се нафатил.

Луѓето од хероин,па и од било која друга се навлекуваат најчесто поради социјални проблеми,најчесто дома,немање цел во животот и секако,генетски предиспозиции.
По колку тромадоли пиеше на ден?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.179
Ja мислев дека хероин одамна не е толку присутен како девеести што беше. Мислев дека копиљаците не зимаат више тоа.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
750
Поени од реакции
1.614
По колку тромадоли пиеше на ден?
Почнав со 5 и на крајот стасав до астрономски цифри и до 20 ама тоа поретко беше.
Најчесто сум пиел по 10-12.
Автоматски споено мислење:

Ja мислев дека хероин одамна не е толку присутен како девеести што беше. Мислев дека копиљаците не зимаат више тоа.
Ја изиграа манипулативната игра тоа време дилерите под покровителство на државата.
Најпрво снема марихуана,па потоа поскапе нагло (50 грама достигна цена и до 21.000 ден.во најскапиот период),за на крајот да се појави хероин на велико и тоа само кај еден-двајца дилери.
Буквално мамичето мамино им се расплака на голем дел од младината.
Имаше луѓе кои буквално имаа одбивност кон хероинот до тогаш и наеднаш слушаш дека се навлекле како стока.
Кражбите во Велес рипнаа сигурно пута 20 пати.
Познавам дечки што лежат робија по 7 и 9 години за општи ситни кражби.По 80-100 дела начукани во обвинителниот акт.
Таков хероински бран немаше ни во 90'-те во Велес.
Инаку Велес има највеќе смртни случаеви поради дрога до сега,гледано спрема бројот на население.
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
Почнав со 5 и на крајот стасав до астрономски цифри и до 20 ама тоа поретко беше.
Најчесто сум пиел по 10-12.
Автоматски споено мислење:
Си имал епилептичен напад?
Школска моја од 2 стигна до 32 на ден. 4 пати напади имаше, среќа што сите пати луѓе имаше па и го вадеа јазикот. Ама главата пепел од повреди од паѓањата.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.769
Познавам еден момак од Влае,верувале или не,70 трамадоли пиеше на едно дозирање.
Жив е уште чоекот,фамилија има оформено и има детенце.
Што организам ќе беше,свака част :D

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom