Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Офтопик: Ако знае некој како да извадам македонски пасош, нека ми пише ПП.
Поради немање и дур чекаш побрзо ми стои работава дека ќе извадиш ЕУ пасосш него наш! имаше некоја варијанта со молба да поднесеш комисија од МВР да ја разгледа ама мора да ти е издржана молбата у стил за лекување у странство или друга издржана причина што ќе пројде тамо кај тие што разгледуваат!!!
и дур си тука на темава дај стави модератор.... (не нагласувај дека си офтопик, треба да почнеме да нагласуваме у темава дека си у топик, све е отидено у офф)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Поради немање и дур чекаш побрзо ми стои работава дека ќе извадиш ЕУ пасосш него наш! имаше некоја варијанта со молба да поднесеш комисија од МВР да ја разгледа ама мора да ти е издржана молбата у стил за лекување у странство или друга издржана причина што ќе пројде тамо кај тие што разгледуваат!!!
и дур си тука на темава дај стави модератор.... (не нагласувај дека си офтопик, треба да почнеме да нагласуваме у темава дека си у топик, све е отидено у офф)
Нели вчера МВР демантираше дека имало недостаток? :)
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
4
Поени од реакции
3
Дали некој планира среда да оди за Бугарија, за превоз каде може да се најде или ако има некој што оди. Фала
Автоматски споено мислење:
Вечерва одам јас сам!
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
23
Luge site sto cekate adresa a ste podignale drzavjanstvo preku ambasada ili konzulat odete odma vo Sofija i zavrsete si rabota. Jas bev preku ambasada cekav 4 ipol meseci za adresa, otidov vo sreda za sofija si podignav povtorno drzavjanstvo i vo cetvrtokot se slikav, zavrsiv rabota So sreka na site
Aj te molam pisi mi sto dokumenti ponese so tebe i kako idese postapkata bi sakal naredna nedela da idam za Sofija
Fala pozdrav
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Odam vo vtornik po drzavjanstvo.vo Sofija za vlez fo Bg treba antigen test ne postar od 72 casa taka e seuste ?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
20 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
До септември надевам се да ми излезе указот.

Дали може сега да започнам процедура за малолетни деца под 14 години?
Дали мора во моментот на аплицирање да го имам указот или документите се носат на интервјуто?

Моментално до интервју се чекало 6 месеци, па би имал опција да го сега да закажам интервју кое би било отприлика декември па до тогаш би ги имал средено сите документи.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Дечки моето патешествие заврши . После 5 години веќе го имам во мои раце. Бев за Софија пред две недели и завршив се за два дена.

Благодарам на сите членови тука што даваа непроценливи информации за мене. Од тука дознав дека треба да се поднесе дополнителни документи а мојот тогашен посредник врска немаше од ништо до последните информации за одење директно во Софија и да се заврши работа преку ред.

Да си дочекате сите само трпение и се ќе биде како што треба.
IMG_20210620_185156.jpg
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
177
Поени од реакции
182
Ne. Najmalku 2ipol godini od intervjy do pasos u raka se ceka.
И мене посредникот ми вика дека се стигнува до државјансво за 9 месеци од интервју по новиот закон, барем така им рекле. А и мислам дека кога го читав законот исто така пишуваше. А има и некоја логика, зошто со новиот закон се укинува чекањето во Дабч, така да треба да е побрза постапката. Ама како и да е, чекаме некој што бил во Април на интервју, да кажит дека зел државјанство, па ќе видиме.
 
Член од
20 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site, jas sum nova na forumov.
Cetvrtok odam na prvo inntervju vo Bitola. Ako moze nekoj da mi pomogne za prashanja i da spodeli iskustvo bi mi znacelo mnogu. I za kolku vreme objavuvaat dali sum pominala na intervju.
Vi blagodaram
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
И мене посредникот ми вика дека се стигнува до државјансво за 9 месеци од интервју по новиот закон, барем така им рекле. А и мислам дека кога го читав законот исто така пишуваше. А има и некоја логика, зошто со новиот закон се укинува чекањето во Дабч, така да треба да е побрза постапката. Ама како и да е, чекаме некој што бил во Април на интервју, да кажит дека зел државјанство, па ќе видиме.
Hahaha tie sto bile Mart 2019 na intervju uste ne im potpisale a ne pa nekoj sto bil April 2021 :pos: :pos: :pos: :tapp:
Автоматски споено мислење:

Eventualno moze za proishod da se ubrza, a posle intervjuto ke si cekate 2ipol do 3 godini do ukaz.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom