Дежурна Ординација! #2

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
. a moze i sum zatnata samo u sinusite.strav mi e. Moze i od nekoj stres oeriodov.
Ja ti odgovoro, Ne citaj nogu nogu na net. A i od nekoi nezadovoleni emotivni potrebi moze da e.
Автоматски споено мислење:

Postojano zdriganje i gadenje. Isto taka oset na grutka vo grloto...Koga jadam ako izedam malce povekje se custvuvam prejadeno i togas imam postojana zdrigavica. Maticnata mi kaza deka moze se raboti za GERD ne si odreduvam sama bolesti :)
Na sabajle pola limon so lazicka soda vo edna casa mlaka voda. I gjumbirce podapnuvaj.
I malce pozdrava hrana.
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
инфекција со Helicobacter pylori? дали е испитана и детектирана антителата?
- се манифестира со гастрична болка, печење во пределот на желудникот, киселини, чувство на надуеност, гадење, понекогаш и повраќање, доколку инфекцијата не се лекува во оваа фаза, таа преминува во хроничен гастритис и дуоденитис, што понатаму може да доведе до појава на чир на желудникот и на дванаесетпалечното црево!
Da napraviv celosna krvna slika i mi bese dobra. Ne znam sto moze da e. Od ednas mi se pojavi. Me pratija i na RTG so goltanje i toa ispadna okej.
Автоматски споено мислење:

Ja ti odgovoro, Ne citaj nogu nogu na net. A i od nekoi nezadovoleni emotivni potrebi moze da e.
Автоматски споено мислење:


Na sabajle pola limon so lazicka soda vo edna casa mlaka voda. I gjumbirce podapnuvaj.
I malce pozdrava hrana.
Na zdrava ishrana sum so godini i bash zatoa mi bese cudno
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Ke moze li da mi kazete sovet od pred nekoe vreme mi se desava da se budam od spienje navecer i ko bez vozduh na kratko da nemozam da zeam ko za gusenje i takva ke zeam dlaboko vozduh i odma mi pominuva ko nisto da ne bilo.ali me fakja strav poshto nikogash ne mi se desavalo vaka nego vo posledniov period. Citav na net vika moze da ne ti cini srce beli drobovi moze od covid prelezan (a neam prelezano) moze od panicen strav. I uste od sto pricini.a moze i sum zatnata samo u sinusite.strav mi e. Moze i od nekoj stres oeriodov. Uste ova mi trebashe. :(
Измери притисок и пулс нареден пат...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Da napraviv celosna krvna slika i mi bese dobra. Ne znam sto moze da e. Od ednas mi se pojavi. Me pratija i na RTG so goltanje i toa ispadna okej.
Na zdrava ishrana sum so godini i bash zatoa mi bese cudno
... ако не спомнеш Хеликобактер пилори тестирање, тоа не иде како редовен параметар за крвна слика!
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Природен лек за 0-34 реф / - рез. 126 АЛТ?
Да избегнеш секаква рафинирана/преработена и обоена храна и да јадиш повеќе овошје и зеленчук.
Исто може да ти е кренато ако земаш некои лекови...јас знам луѓе што земаат некои лекови до 200+ им се кренало...
Колку години имаш?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Природен лек за 0-34 реф / - рез. 126 АЛТ?
... да не земаш нешто дополнително некој суплемент, а е кривец за покачен АЛТ?
Исто може да ти е кренато ако земаш некои лекови...јас знам луѓе што земаат некои лекови до 200+ им се кренало...
...често лековите кои се препишуваат против зголемен липиден статус ( холестерол) знаат да го покачат АЛТ, многу повеќе од АСТ!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Да избегнеш секаква рафинирана/преработена и обоена храна и да јадиш повеќе овошје и зеленчук.
Исто може да ти е кренато ако земаш некои лекови...јас знам луѓе што земаат некои лекови до 200+ им се кренало...
Колку години имаш?
26

... да не земаш нешто дополнително некој суплемент, а е кривец за покачен АЛТ?

...често лековите кои се препишуваат против зголемен липиден статус ( холестерол) знаат да го покачат АЛТ, многу повеќе од АСТ!
кој знае... пијам б-комплекс и мултивитамин од време на време, друго се ми е во нормала. Покрај АЛТ и АСТ ми е малце покачен, т.е на 43
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
кој знае... пијам б-комплекс и мултивитамин од време на време, друго се ми е во нормала. Покрај АЛТ и АСТ ми е малце покачен, т.е на 43
... мора да ги пиеш? ...што па б-комплекс?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
не мора, онака
... е па „онака“ може да биде причина (а не мора) за покачен АЛТ, конкретно се однесува на Вит Б3 (niacin) во тој комплекс од повеќе Б витамини, ние дневни дози потребни на телото ги внесуваме со исхрана, ти имаш проблем што дополнително внесуваш? Не! туку онака,
- ниацинот дневна доза 16 мг (за мажи), ако го внесуваш со храна, уште колку мг дополнително внесуваш? прочитај колку има во тој суплемент Вит Б3, па да видиме колку внесуваш дневно и колку временски период го пиеш тоа „онака“, па да видиме можноста на хепатална инсуфициенција поради можни високи дози на ниацин земен во подолг период!
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Природен лек за 0-34 реф / - рез. 126 АЛТ?
Ако вежбаш редовно и си имал тренинг изминативе недела дена, најверојатно до тоа ти е.
Пред неколку месеци мене ми беа покачени, АЛТ имав 115, а АСТ малку над граница(околу 40-45), па паузирав со физичка активност некои десетина дена и кога ги проверив пак беа доста подобрени, АСТ под граница а АЛТ ~70.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
... е па „онака“ може да биде причина (а не мора) за покачен АЛТ, конкретно се однесува на Вит Б3 (niacin) во тој комплекс од повеќе Б витамини, ние дневни дози потребни на телото ги внесуваме со исхрана, ти имаш проблем што дополнително внесуваш? Не! туку онака,
- ниацинот дневна доза 16 мг (за мажи), ако го внесуваш со храна, уште колку мг дополнително внесуваш? прочитај колку има во тој суплемент Вит Б3, па да видиме колку внесуваш дневно и колку временски период го пиеш тоа „онака“, па да видиме можноста на хепатална инсуфициенција поради можни високи дози на ниацин земен во подолг период!
Не ги пијам нон-стоп, правам паузи, 1-2 недели го пијам, 1 месец пауза.
Ако вежбаш редовно и си имал тренинг изминативе недела дена, најверојатно до тоа ти е.
Пред неколку месеци мене ми беа покачени, АЛТ имав 115, а АСТ малку над граница(околу 40-45), па паузирав со физичка активност некои десетина дена и кога ги проверив пак беа доста подобрени, АСТ под граница а АЛТ ~70.
Немам тренирано во теретана веќе година и пол заради короната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom