Што би, или правите со вишок пари?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.548
4000 евра вложени јас, 4000 евра вложени брат ми.

Нивниот муабет: Седи сега и уживај, ова е бла бла бла систем, за 3 години облаците ќе ти пуштаат пари.

Реалност: Ти стига email дека за да стига по некое денарче треба и ти како нив да лажеш и регрутираш пациенти.

Сакате цела тема да отворам? Имам добиено и инструкции на кој начин да ги манипулирам луѓето ако сакам.
Има отворено тема, ама не те спречило тоа да се заебеш. Можеш да пишеш таму, искуство е сепак од прва рака. Меѓутоа мислам дека лајонес веќе има лош имиџ и им заврши приказната тука, се до следната посифистицирана превара.

Инаку лајонес како за salesmans ги има обучено причично добро луѓево. Затоа и не е чудно што се имаат излетано доста луѓе, и паметни и непаметни. Кога би земале да продаваат некој реален продукт наместо магла, веројатно би биле доста успешни.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.768
Поени од реакции
1.462
Има отворено тема, ама не те спречило тоа да се заебеш. Можеш да пишеш таму, искуство е сепак од прва рака. Меѓутоа мислам дека лајонес веќе има лош имиџ и им заврши приказната тука, се до следната посифистицирана превара.

Инаку лајонес како за salesmans ги има обучено причично добро луѓево. Затоа и не е чудно што се имаат излетано доста луѓе, и паметни и непаметни. Кога би земале да продаваат некој реален продукт наместо магла, веројатно би биле доста успешни.
Не, целиот концепт на "водење бизнис" им се базира на манипулација.

Хербалајф на пример продава реален продукт али и тие го имаат тој секташки менталитет.

Има интернет во денешно време и кругот за таква манипулација станува се потесен.

Се надевам дека еден ден ќе има и подобра правна заштита па овие хиени ќе гнијат во затвор. На прво место од Македонија, Зоран Витанов.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.054
Не, целиот концепт на "водење бизнис" им се базира на манипулација.

Хербалајф на пример продава реален продукт али и тие го имаат тој секташки менталитет.

Има интернет во денешно време и кругот за таква манипулација станува се потесен.

Се надевам дека еден ден ќе има и подобра правна заштита па овие хиени ќе гнијат во затвор. На прво место од Македонија, Зоран Витанов.
И овие продаваат реален продукт - т.е ги продаваат членовите.

Еве ти едно интересно филмче кое го покрива делот со социјалните мрежи, суштински немаат голема разлика во монетаризацијата од нив, иако навидум изгледаат многу различно.
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
37
Друже KaWa дај бе олади малку, претеруваш. Оди најди тема лајонес или направи нова и правете си муабет цело лето ако сакате. ОВАА тема не е за глупости како ЛАЈНОнес, оваа тема е за озбилни работи каде што јас, ти и сите ќе прочитаат нешто и ке научат. Или ако си за муабет само има разни милион други теми.

Инаку за предлогот на тема мед, немам искуство, но на мој другар татко му е професионалец веке повеке од 30 години, и последниве 2-3 години медот е тешка катастрофа. Он вика дека е заради промените во времето брзото цутење и студот после. Пред 10 години извадил 10тони мед и така го давал безпари, но оваа година имаше само 5-6 тегли за дома и сега пред месец дена и тој купи уште 2.
 
Член од
28 октомври 2014
Мислења
329
Поени од реакции
144
Only Fans и Twitch менаџер беше и Дилавер Бојку Леку од Струга, пред тоа да биде кул.
Носеше украинки и молдавки, им ги зимаше пасошите и он ги пишуваше сабскрајберите на табла со маркер :))
Кој не знае кој е ликов, десен клик и google image search :))
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Како се Лајонес и Лајконет превари? Те излажале дека ако вложиш 1000 евра, ќе направиш 4000 за неколку години? Не сум се занимавал со тоа, најозбилно прашувам. Ти ветувале ламборџини од Виена и пичиња, ама тоа не се десило? Сум слушнал многу излажани, ама на што се должи тоа? Ви бараат да вложите поголема сума или како? Постои ли случај, каде што некој се разбирал од мрежен маркетинг, работа и едукација на луѓе, презентации/семинари, дал се од себе, и на крај пак не извадил ни денар?

Вака од муабети, што сум заклучил, фрлале по 2-3000 евра за некакви облаци, и не им се вратиле нормално, и се откажале. Сум бил на два состанока, еден на еден, два на еден, и било безвезе. Ветувања, проектирање на планови за 5 години од сега, а ништо прикажано што е во моментот. Вртење филм на луксузен живот, а самите тие што ме поканија на состанок, беа на самиот почеток, и нормално, сега не се дел од тоа :)
Лајонес држи презентација у мојот град,се прекрасно,скапи лимузини,јахти на отворено море,викендици и се и сешто се презентираше,кога дојде редот да си одат келнерот им викна-Зборите тука за милиони евра а нема кој да ги плати 6-те кисели води кои ги нарачавте! :)
Сфативте сега за какви измамници станува збор? Уплатил пари у Лајонес пред 5-6 години и сеуште работи земјоделие,друг разнесува леб,трет вози такси итн.итн.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Лајонес држи презентација у мојот град,се прекрасно,скапи лимузини,јахти на отворено море,викендици и се и сешто се презентираше,кога дојде редот да си одат келнерот им викна-Зборите тука за милиони евра а нема кој да ги плати 6-те кисели води кои ги нарачавте! :)
Сфативте сега за какви измамници станува збор? Уплатил пари у Лајонес пред 5-6 години и сеуште работи земјоделие,друг разнесува леб,трет вози такси итн.итн.
Прочитај во извештаи пишува дека 98/100 ако не и повеќе заработуваат помалку од 100 долари годишно. Ова и полошо важи за сите МЛМ.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.339
Поени од реакции
27.911
Најсоодветен одговор на прашањево од членот, а и за повеќето што не знаат што со заработените пари = едуцирајте се за да бидете финансиски писмени. Книги, видеа, милион материјали има на нетов. Неверојатно е колку појма неаме како народ од водење бизнис, знаење што е актива/пасива и колку лошо сме едуцирани кога се работи за инвестирање.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Најсоодветен одговор на прашањево од членот, а и за повеќето што не знаат што со заработените пари = едуцирајте се за да бидете финансиски писмени. Книги, видеа, милион материјали има на нетов. Неверојатно е колку појма неаме како народ од водење бизнис, знаење што е актива/пасива и колку лошо сме едуцирани кога се работи за инвестирање.
Во средно гимназија те учат недела дена за Шолохов (ужасно досадна книга) а не што се камати и како функционираат.
Јас на пример еднаш бев во разговор со едни медицинари и падна тема кредити нешто што речиси секој го засега и реков дека каматите се определени од централни банки. И веднаш сите ме нападнаа и се појави негодување наводно сум ги штител комерцијалните банкари.
Очигледно повеќе знаат за Козаците на Шолохов и ги интересира тоа. Образованието ни е катастрофа програмски и практично.
Јас на детето не би му се замарал што оценки има и онака бескориснО се учи во најголем дел од предметите.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.789
Поени од реакции
10.594
Прошетај го свето
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.005
Поени од реакции
12.000
Откоа станавме Северна Македонија со нашиот драк лидер Зоќи не знаете што да правите со вишокот пари. И пак после се жалите, незахвални едни.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Откоа станавме Северна Македонија со нашиот драк лидер Зоќи не знаете што да правите со вишокот пари. И пак после се жалите, незахвални едни.
Секаде е ова случај, најнизок историска стапка на консумација, краткотрајна невработеност, највисока стапка на штедење, историски најниски камати. Сето ова има доведено до наплив на мали инвеститори на берза плус и ги отворија пазарите за капитал во странство за мк државјани и народ купува биткоини, ЕТФ, Тесли, Амазони, Алфабети итн.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.590
Поени од реакции
62.684
Има некој инфо која ке биде новата компанија што ја спремаат кај нас да работи со инвестициско злато?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во средно гимназија те учат недела дена за Шолохов (ужасно досадна книга) а не што се камати и како функционираат.
Јас на пример еднаш бев во разговор со едни медицинари и падна тема кредити нешто што речиси секој го засега и реков дека каматите се определени од централни банки. И веднаш сите ме нападнаа и се појави негодување наводно сум ги штител комерцијалните банкари.
Очигледно повеќе знаат за Козаците на Шолохов и ги интересира тоа. Образованието ни е катастрофа програмски и практично.
Јас на детето не би му се замарал што оценки има и онака бескориснО се учи во најголем дел од предметите.
Баш муабет од вчера, на еден друг форум(руски). На прашање зошто сме учеле толку години (јужуал инженерско кукање), одговор е дека сме учеле да се потчинуваме и да не таласаме многу многу :(
Остај Шолохов, Тихи дон си е супер книга! Образовниот систем уствари е за сузбивање на идвидуализмот кај народот. Што подалеку се оди со образование, тоа поуниформен станува начинот за размислување. И воопшто чуму му е на раководството човек кој разбира финансии и монетарна политика? Нека учи таму како се прави асфалт и нека гусла у некоја вуко**бина, не да пресметува камати и да печали пари!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom