Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
По кои основи е одлична шанса за влез? Пред 1 година цената беше 80$, а сега 300 е одличен влез?
Epa trebase da vlezeme site pred 1 godina I na prodademe na x10 :D. Sala na strana, idninata e vo EV I site razvieni zemji ke pocnat da gi zabranuvaat konvencionalnite vozila (najprvo dizelite a posle toa I benzincite), ili ke vovedat ogromni ekoloski taksi do taa mera da ne se isplati da poceduvas klasicen avtomobil. Osven ova, za da go stimuliraat kupuvanjeto na elektricni vozila ke davaat I golemi subvencii pa taka za ocekuvanje e tesla da bide dominanten na pazarot I poleka da pocnat I da zarabotuvaat od teslite :)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Epa trebase da vlezeme site pred 1 godina I na prodademe na x10 :D. Sala na strana, idninata e vo EV I site razvieni zemji ke pocnat da gi zabranuvaat konvencionalnite vozila (najprvo dizelite a posle toa I benzincite), ili ke vovedat ogromni ekoloski taksi do taa mera da ne se isplati da poceduvas klasicen avtomobil. Osven ova, za da go stimuliraat kupuvanjeto na elektricni vozila ke davaat I golemi subvencii pa taka za ocekuvanje e tesla da bide dominanten na pazarot I poleka da pocnat I da zarabotuvaat od teslite :)
Се додека не добиеш ЕВ за околу 10К€ нема да се деси оваа револуција, а тоа не го очекувам од Тесла преварантите туку од некој од кинеските производители. Нешто налик на овој модел од Чанган
 
Член од
27 јули 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Eve probaj vaka kako HitashiNakamura pa kazi sto si napravil. I jas planiram denovive da probam preku KMB da prefrlam pari na Interactive.
Probav kako sto napisal Hitashi i plus mi baraa Customer Agreement (8 strani dokument) kako i kopija od devizna transakciska smetka
Pozdrav
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Што мислите во која фаза сме?
Според мене 90/100 е веројатноста да не си во загуба следните 5 години до 10. Добивка незнам ама има лимитиран даунсајд риск или ќе оди нагоре,што е најверојатно или сајдвејс СнП. Но над 10 години сум тежок песмист.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
од еуфорија, првото надоле, до доле. Зборам за Nasdaq.
Мислам дека си грешка, ова според мене беше мини корекција.
S&P 500 се спрема за напад на 4500 границата, 1.9Т stimulus package изгласан.
Посериозна корекција најверојатно некаде на почеток на лето или во тек на летотото.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Мислам дека си грешка, ова според мене беше мини корекција.
S&P 500 се спрема за напад на 4500 границата, 1.9Т stimulus package изгласан.
Посериозна корекција најверојатно некаде на почеток на лето или во тек на летотото.
Можно е, СП може да иде нагоре, а се гледа дека во моментот нема корелација меѓу насдак и СП...ако има корелација и ако насдак повлече појако надоле, ке го повлече и СП според мене.

Стимулус ке качи нагоре, ама не може секои 2-3 па и 6 месеци да има стимулус 1,9Т...ако берзите зависат од стимулус, тоа е како живот на апарати, кога тогаш ке мора да се извлече кабелот од струја :) Таман со стимулус да отиде малку нагоре и после јак пад....да видиме, гледав некои графикови и има многу сличности денес со претходни години кога имало рецесија/депресија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Можно е, СП може да иде нагоре, а се гледа дека во моментот нема корелација меѓу насдак и СП...ако има корелација и ако насдак повлече појако надоле, ке го повлече и СП според мене.

Стимулус ке качи нагоре, ама не може секои 2-3 па и 6 месеци да има стимулус 1,9Т...ако берзите зависат од стимулус, тоа е како живот на апарати, кога тогаш ке мора да се извлече кабелот од струја :) Таман со стимулус да отиде малку нагоре и после јак пад....да видиме, гледав некои графикови и има многу сличности денес со претходни години кога имало рецесија/депресија.
Во периодот 2014-2019та немаше стимулус туку и ги креваа каматите а СнП си тераше нагоре. Речиси никогаш нема пад на СнП без рецесија. Не викам дека мора СнП да расте ама многу малку веројатно е да падне. Погледај период 1965-1980 има секуларен беар маркет ама секогаш од рецесија до рецесија има раст на СнП или барем плато. Така да беар маркет на СнП и ДЏ е многу неверојатен. За Насдак незнам тоа е малку поинаку. Не прогонозрам огромна и светла иднина ама дека овој цикличен бул маркет да биде во минус е крајно неверојатно.
Да валуациите се високи и може да бидат тригер за секуларен беар маркет но не и за цикличен. Затоа на краток и среден рок сум оптимиста, на долг рок не. Но добар сток пикинг како и секогаш е одлично решение или одење во други пазари например емерџинг маркет итн.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Здраво на сите и едно големо благодарам за интересните мислења, што мене ко почетник во инвестирање многу ми помагаат.

Живеам во Германија и ја користам онлине платформата Trade republic. Последната година дена исчитав еден куп книги, стратегии, финансиски извештаи на фирми и вебинари и портфолија на "експерти" на Wikifolio, но не би се опуштила во големи инвестиции на почеток. Си давам година две да научам како функционира се тоа во пракса (иако тоа никогаш не може да се 100% научи) и за тој период планирам да си инвестирам по 800-1000 евра месечно. Стратегијата ми е buy and hold, за day trading немам ни искуство ни пари :)

На моето скромно и 6 месеци старо портфолио имам акции на Procter and Gamble, BP, Telefonica Deutschland ( оваа заради дивидендите од 7%) и штедам во две ЕТF (едната на sp500 другата на msci) чисто за да се учам. Дали е почетничка среќа или не, губам само на Xiaomi шо ги купив следејќи шпекулации на нет. Следно се мислам за SAP, дури јас се мислам они 10 евра поскапеа, но и тоа е дел од школото :)

Е сега ќе кажете за 1000 евра по трансакција се трошоците големи , но Trade Republic наплаќа 1 евро за трансакција без разлика дали е од 1000 или 10000 евра, a за други трошоци 5 евра повеќе или помалку многу не ми менува. А и вака неука да забодам 5000 евра на акција, ќе ми се смеат и чавките на плоштадот на Минхен.

Може ли некој да ми препорача литература на македонски за инвестирање во хартии од вредност? Посебно ме интересира читањето на финансиските извештаи на фирмите, би сакала поимите да ги прочитам на македонски.
 
Член од
21 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Одлична тема!

Имам едно кратко прашање. Би сакал ли некој да објасни како нашите банки наплаќаат за чување на акциите?

Да речеме годишен надоместок на Shparkase е 0.5%, но се наплаќа месечно. Минимален месечна провизија е 500 Ден (ова не ми е битно во прашањето).
Да речеме дека портфолиото е во константа месечна вредност од 3 милиони денари.
Месечниот трошок ќе биде ~1250 Ден (0.5% / 12) ? Или годишно околу 15000 Ден?

Малку ми е конфузно ова, би бил многу благодарен ако некој ми го разјасни.

Поздрав!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom