Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Има некој инфо за колку време излегува пасош и лична карта ако ги направам преку амабсада?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Прегледај го приврзокот 273398
Do sega ne sum visol vakvo odbivanje (post od fb grupata)
Во старата група тука за државјанства, имаше вакви одбивања постирани.

Да, има вакви - најчесто е ради немање потврда од БККС/МБП (и лоша поврзаност пример "од на баба ми третата брачеда преку мајка и"); или имање на корени во места/села/градови што не се баш "бугарски" или иќ презимиња. :)
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
35
Има некој инфо за колку време излегува пасош и лична карта ако ги направам преку амабсада?
Jas se slikav nedelava vo ambasada i mi rekoa od mesec ipol do 2, zavisi koga se slikas i koga prakaat dipolomatska posta.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
UPDATE !

Ја започнав процедурата за бугарски пасош САМ преку бугарскиот конзулат во Битола во 2016 година Октомври месец, преку прадедо роден пред 1918 година, па потекло од Прилеп од кај Пајче (починат е бог да го прости).
Март 2017 месец направив интервју и се беше супер, заминав за Германија со виза, во тие 5-6 месеци постојано ме барале телефонски (иако незнам зошто не и преку емаил, бидејќи оставаме и емаил), затоа што користев германски број, нормално не добија одговор на повиците, а повиците беа поради задолжителна промена на последнио лист од декларацијата. Случајно еден од родители пратив да види до каде е процедурата, им кажаа дека за жал најверојатно ќе треба на ново да се прави интервјуто, затоа што 6 месеци изминале и интервјуто станува неважечко. Веднаш се вратив да видам што можам да направам, ме закажаа за интервју Април 2018 година, среќа во целата несреќа е што беа љубезни па направија напори да ми ги вратат парите од уплатата за поништеното интервју.

Април 2018 ИНТЕРВЈУ !

Август 2019 ми се смена во: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Околу 15 Јануари оваа година 2020 ми се смена во - Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.

6 Ноември 2020 ми се смена во: Образувана преписка N:12***/2018/02.08.2018 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 193 от 2020 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Со среќа да ти е, јас сум со указ 185, цела постапка сам ја правев преку конзулат и сега пишува да резервирам час за Софија за кое многу се чека.
Дали само ке се смени дека е испратено во конзулат или ке треба некаква молба???
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Со среќа да ти е, јас сум со указ 185, цела постапка сам ја правев преку конзулат и сега пишува да резервирам час за Софија за кое многу се чека.
Дали само ке се смени дека е испратено во конзулат или ке треба некаква молба???
Мислам дека ако си терал преку конзулат ќе ти го испратат во конзулат и да исто мислам треба да се промени статусот
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Zdravo na site na koj broj da se javam za da prasam za brojce na prepiska imav intervju konzulat bitola

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво,

До каде се стигнати со "задолжителна" ? Некако ептен заглавија со овој статус ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom