Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Сакам да почнам процедура за државјанство, ме интересира дали е возможно сега во оваа ситуација да се направи тоа од Мк, т.е преку нивната амбасада во Ск? Од каде да почнам? Имам само изводи моментално од предци до почеток на XX век.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Исто и јас чекам, уште нема ништо. Указ подигнат од Скопје, крајот на јули, пријавена во Благоевград.

Да бидеме во контакт овде, и @Redmi ме контактираше преку порака, па ќе се известуваме ако има новости. Поздрав!
A ako moze da spodelite inf.kolko vreme cekase da go podignes ukazot blagodaram
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
22
Поени од реакции
12
Ukazot go podignav od Bt -konzulat nekade 10 avgust i eve uste nisto , deneska razbrav prijatel eden posle mene go podgina 24 avgust i eve deneska mu izleglo udomitelnoto pismo .Ne znam mozebi e do konzulatoto pravat prioriteti so pismata mozebi e do ministerstvo posto tamu prvo odat na korenspodencija .
Автоматски споено мислење:


Moj prijatel se slikase 15 juli i go zede pasosost posle 20 avgust vo Bt konzulat
Blagodaram na informacijata
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Ве Молам да ми кажете КАКО и каде се зема (според мене најважниот документ) ИЗВОД на родени/умрени за прадедо од пред 1920 год.?
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Ве Молам да ми кажете КАКО и каде се зема (според мене најважниот документ) ИЗВОД на родени/умрени за прадедо од пред 1920 год.?
во матична служба. ќе си извадиш извод твој, на татко, дедо, прадедо извод од матична книга на умрените.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Место со натегањава моментални на политичко ниво, да се распукаат со Укази за да покажат/докажат нешто, тие еден неделно ќе вадат.

Тешко нив.
Drugar oni povise zavisat od nas nego nie od niv...
Momentalno ima negde 15000 makedonci sto se vo procedura po razlicni statusi za bg pasos..
Da podigne Ukaz da se slika za pasos i licna karta negde 120e (bez karot na posrednikot) x 15000 = 1.8000.000 evra vo svetska kriza,i te kako im treba kesot nas...
Bg pasosot site sto go zimaat go koristat negde 6g,posle vo Germanija zimaat Germansko drzavjanstvo i mora da se otkazat i od Mk i od BG drzajvansto gledaj i kolku luge se otkazuvaat od BG ipak ima balans do negde...
Site mislat deka samo se zgolemuva cifrata vo BG bile 7.000.000 luge sega se 8.000.000m luge,pa jas samo znam 2ca drugari vo germanija sto zemale germanski pasos i se otkazale od bg pasosot i 1 vo Avstralija sto dobi avstralisko drzavjanstvo i se otkaza od bg...Bg pasosot ti e karta bezvizna nadvor vo vremetraenje ne poveke od 6g negde...
 
Последно уредено:
Член од
26 мај 2020
Мислења
72
Поени од реакции
106
Moja licna preporaka do novite clenovi koito seushte nemaat pocnato procedura. Najdobro e da sednete malce da procitate niz forumov posle toa malce da se procita na Ministerstvo na pravosudieto i DABC potrebna dokumentacii deklaracii zajavlenie koi treba da se popolnat i sami da si ja trcate cela procedura za prevodi i legalizacija ima vo sofia po 16 leva od dokument e , nema poenta da gi davate po 30 evra kolku sho sum slusnal po posrednici za prevodi i malce da se pozamarate i sami da si zavrshite rabota , sosema e drug feelingot sam koa ke si zavrshish rabota. a ne da mu se javuvas na nekoj i da zavisis od nego i da te vozi kako saka . Jas koga pocnav za mene znaci NISHTO neznaev kako ide procedura nit sho dokumenti mi trebaat, no resiv da idam do kraj sam i eve sea se ceka ukaz samo:)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Сакам да почнам процедура за државјанство, ме интересира дали е возможно сега во оваа ситуација да се направи тоа од Мк, т.е преку нивната амбасада во Ск? Од каде да почнам? Имам само изводи моментално од предци до почеток на XX век.
Нјпрво треба да извадиш потврда од БГ клуб,сакаш од Струмица од кај Лазар Младенов +38971239202 ,или Македонско бугарско пријателство на Маринела(070339563)

Тоа се тие два клуба од кои можеш да извадиш потврда за потекло.
Треба да видиш преку кој предок ќе одиш ,односно кој од нив прадедо или прабаба е роден/а во село или град во МК во кои во период од 1900 до 1918 според статистиката на Васил Кнчов живеело бугарско население.
Само внимавај кога се поврзуваш до предокот да нема разлики во имиња или презимиња на изводите или умрениците на предците,зошто кај нас знаеме какви грешки има во матичните служби,и многу тешко се исправа.
Ќе се јавиш кај Лазар /Маринела и ќе ви објасни се,ќе му кажеш од кој дел на МК имаш потекло и тој ќе ти каже бива или небива и преку кој предок да одиш.
Откако ќе ја извадиш потврдата(барај во 2 примерока да ти ја дадат-1 за происход ,а за интревју ) ,изводите и умрениците ги даваш на превод кај овластен преведувач тука во Скопје ако одиш преку амбасада,или на подрачје на Битола ако одииш преку конзулат(@Krstevski1986 е преведувач ).Преведувачите ќе ти подготват молба и декларација за происход и закажуваш термин или во амбасада или во конзулат ќе видиш каде има најбрзо.За превод се плаќа 300 мкд од документ,плус декларацијата и молбата.
Во амбасада се плаќа 15 евра од документ за легализација .
Откако ќе поднесеш за происход,ќе чекаш дур не стигне(преку амбасада се чека повеќе од 1 год.можеш за происход да ангажираш посредник за преку Софија за побрзо да ти излезе,а после интервју преку амбасада-твој избор).
Потоа ги спремаш истите документи изводи/умреници(преведени и потоа легализирани во амбасада при самото интервју),потврдата во оригинал,твое CV преведено на бугарски ,лекарско уверение со назнака за бугарско државјанство и тестови за Хив,Сида,сифилис и др заразни болести,потврда од казнена евиденција дека си неосудуван со назнака за БГ државјанство и пополнета молба.
Тоа е тоа што ти треба за поднесување,е потоа ќе ти дадат бројче и ќе си чекаш......
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
A ako moze da spodelite inf.kolko vreme cekase da go podignes ukazot blagodaram
Здраво, ако добро памтам, чекав 10-14 дена после пратената молба во Министерство да се прати указот во Скопје. Се јавував неколку пати и одговорот беше дека праќаат повеќе укази наеднаш.

Конкретно со мене беа фини во амбасада, со други не баш... пробај на бугарски да им зборуваш :)

Јас двапати го испуштав веќе терминот заради пандемијата (еднаш во март, вторпат во јули, границите ги отворија 10-тина дена подоцна) и бев меѓу првите што побараа указот да се прати во Ск.

Немам инфо колку време се чека сега и дали воопшто праќаат укази во амбасадите, затоа што границата се мине со негативен ПЦР тест.

Мој совет, земајте си го указот од Софија со направен тест, мене непотребно многу ми се издолжи крајниот чекор преку амбасада но повторувам, тогаш немав избор. Или амбасада или термин во фев 2021 во Софија :)
 
Член од
27 март 2019
Мислења
46
Поени од реакции
57
Drugar oni povise zavisat od nas nego nie od niv...
Momentalno ima negde 15000 makedonci sto se vo procedura po razlicni statusi za bg pasos..
Da podigne Ukaz da se slika za pasos i licna karta negde 120e (bez karot na posrednikot) x 15000 = 1.8000.000 evra vo svetska kriza,i te kako im treba kesot nas...
Bg pasosot site sto go zimaat go koristat negde 6g,posle vo Germanija zimaat Germansko drzavjanstvo i mora da se otkazat i od Mk i od BG drzajvansto gledaj i kolku luge se otkazuvaat od BG ipak ima balans do negde...
Site mislat deka samo se zgolemuva cifrata vo BG bile 7.000.000 luge sega se 8.000.000m luge,pa jas samo znam 2ca drugari vo germanija sto zemale germanski pasos i se otkazale od bg pasosot i 1 vo Avstralija sto dobi avstralisko drzavjanstvo i se otkaza od bg...Bg pasosot ti e karta bezvizna nadvor vo vremetraenje ne poveke od 6g negde...
Toa ne e tocno zasto zakonot vo germanija deciden 8 godini postojan prestoj so redoven danocen obvrznik za tie 8 g plus bez nikakov prekrskok od krivicniot zakon I sertifikat za od licno poznavanje na germanska jazik
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Да ви кажам нешто само.Темава е од 2014та а неколку пати се менува името.Значи 6 години.Сите оние што спамаа во темава,сите оние што беа најгласни со постови од типот koga keni podpiishe jetova,ajde nov den demes da ima 5 ukassi,so gospot napret,nekoi da se pofalee so ukasi imali веќе извадија државјанства а уште се у државава,нигде не отидоа.Затоа уместо да спамате на темава барајте си чаре што понатаму,баталете муабети so gospot napret или denes ke ima 7 ukaszi osekjam,користете го времето за нешто продуктивно.Никогаш немало вакви постови без веза како на пример nadefam se na poSSitiven ishod,samo positivno.
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Ве Молам подетално да споделите околу постапката за земање извод на роден/умрен за прадедо,
дали може јас сам да извадам, кои информации треба да ги знам, и дали само во општината каде што е умрен прадедото може да се извади тоа?

Фала Ви
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Ве Молам подетално да споделите околу постапката за земање извод на роден/умрен за прадедо,
дали може јас сам да извадам, кои информации треба да ги знам, и дали само во општината каде што е умрен прадедото може да се извади тоа?

Фала Ви
Nema sto podetalno , ides ti licno ili nekoj drug od vaseto poblisko semestvo i so tocni podatoci na ragjanje i pocinuvanje vadite izvod od maticnata kniga na pocinati , samo povedete smetka okolu tocnosta na podatocite
I da zavisi kade se pocinati , tamu ke mora da otidete po dokument
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Nema sto podetalno , ides ti licno ili nekoj drug od vaseto poblisko semestvo i so tocni podatoci na ragjanje i pocinuvanje vadite izvod od maticnata kniga na pocinati , samo povedete smetka okolu tocnosta na podatocite
I da zavisi kade se pocinati , tamu ke mora da otidete po dokument
А од каде да знам точни дати на раѓање и умирање на прадедото? на гробишта ли ќе треба да го барам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom