Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Ќе има за сите укази ич да немате гајле, се додека не влеземе во ЕУ ќе има пасоши, а тоа е уште едно 8-10год најмалку. Одбиваат само луѓе што имале криминал, или немаат документи и слично. Следете го форумов, искрено ако не беше форумот ќе ме одбиеја одамна, од овде разбрав многу работи на кој реагирав. Не штедете 10-20-50еу ако треба да однесете дополнителни документи или слично, се исплати. И имајте увек на ум дека посредниците не се правници (го пишував ова у минатото овде), има и преваранти да, но повеќето не се, ама едноставно новитетите не ги разбираат најбрзо и некогаш пропуштаат нешто затоа што не се адвокати, затоа е важно вие самите да следите информации и да реагирате ако има промени во правилата.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
dali so promena od finalna na polozitelno zavrsija so inteviju od 2018.mislam dali e iscistena okolu 25,000 molbi baranja bea 2018.
 
Член од
28 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
45
Едно прашање... дали некој знае како да си закажам час во ДАБЧ? Преку сајтот е невозможно веќе две-три недели...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Od dobienite ukazi ovie denovi koj kako planira ponatamu da ja zavrsuva postapkata,sovet kako bi bilo podobro
Преку амбасада/конзулат, со оглед на времето на чекање преку Софија.

Но, ќе мораш сето тоа преку посредник, очигледно. Луѓето што веќе така завршиле, може да ти препорачаат како.
Автоматски споено мислење:

Честитки луѓе, со среќа на сите со пасошите! Јас сум од 14ти јануари 2020 на положително, се надевам до кај октомври ќе се израдувам на указ.
Jaс сум две недели после тебе, се надевам и јас дека октомври ќе биде среќниот месец. :)
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
155
Некој да бил у скоро време да каже како е со границите со тестовите, бараат оригинал, може со мито итн итн, оти таму се мине...
Јас бев во средата за Сифија со ПЦР тест и прикачена фискална од Жан Митрев.Ти го зимаат ПЦР тестот и среќен пат ти посакуват.
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Intervju imav vo Sofija,a drzavjanstvoto go podignav od Bitola na 04.08.2020...Seuste ja cekam adresata i EGN da mi izlezat i da odam na slikanje... Prasanjeto mi e za kolku vreme od podiganjeto na ukazot(Vo Bitola) izleguva adresata i EGN???
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Zdravo, nov sum na forumot, pa me interesira do koga ke bidam na status zadolzitelna proverka a na intervju bev na 23 mart 2018.seuste mi stoi toj status a posrednikot mi bara da mu pratam povtorno izvodi i pari. Dali e toa okej ili e nekoja prevara. Pozdrav
и јас го имав истиот случај, некаде средината на 2018 дојде на сила нов закон и повторно процедура требаше да тераме, овој пат плус потврда од здружение, веднаш подадовме документи и имав интервју Март 2019 во Софија. Мислам дека малку ти закаснал посредникот да ти бара толку касно нови документи? Процедурата е таа, старите документи што веќе си ги однесол се неважечки, терај побрзо со нови документи, 2,5 години на задолжителна е предолг период. Поздрав
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
20
Поени од реакции
1
How many months from final to positive??
Автоматски споено мислење:

How many months positive to ukaz?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Do kaj se stitnati so promeni od zadolzitelna do finalna? Ne e humano veke, na 25 septemvri pravam 1ipol godina so toj status, a ne sum preku roditel.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Знае некој прилично колку време пред да ги објават се потпишуваат указите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom