Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Ako vi e potpisan ukaz samo zakazuvate termin za zemanje na ukazot za koj jas zakazav vo mart a prv termin bese kraj na avgust, znaci 5 meseci. A ako ste na polozitelno i vi pisuva deka "pretstoi izdavanje ukaz" jas cekav od lani mart do ovaa godina mart da mi popise viceprezidentot, tocno edna godina.
Potpisan ukaz!! Uste kolko ke cekam da pasos...
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Dali znae nekoj preku konzulat kolko vreme se ceka za brojce int bitola

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Potpisan ukaz!! Uste kolko ke cekam da pasos...
До пасош уште неколку месеци. Термин за сликање во Бугарија имаш од 15 Април па натаму. Јас имам закажано за сликање на 26 Април 2021 година. Само побрзо закажувај бидејќи колку повеќе чекаш толку ќе ти се одолговлечи сликањето. Кај мене посредникот само што ми го потпишаа указот, наредниот ден му се јавив и истиот ден ми закажа и ми прати слика дека има закажано.
 
Член од
29 август 2020
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво јас тек сега ќе почнувам со цела процедура инаку одам преку предок од 1900 година и без посредници
Ме интересира колку време трае целата постапка. Исто, кога се пополнуваат молбите до ДАБЧ, дали треба да наведам македонска народност или бугарска. Нормално и јас и моите имаат македонска народност, ама кога веќе се потпишувам дека сум Бугарин дали треба и мојата народност да ја напишам како таква?
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Здраво јас тек сега ќе почнувам со цела процедура инаку одам преку предок од 1900 година и без посредници
Ме интересира колку време трае целата постапка. Исто, кога се пополнуваат молбите до ДАБЧ, дали треба да наведам македонска народност или бугарска. Нормално и јас и моите имаат македонска народност, ама кога веќе се потпишувам дека сум Бугарин дали треба и мојата народност да ја напишам како таква?
Da narodnost bugarska nacionalnost bugarska . Drzavjanstvo mkd

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
До пасош уште неколку месеци. Термин за сликање во Бугарија имаш од 15 Април па натаму. Јас имам закажано за сликање на 26 Април 2021 година. Само побрзо закажувај бидејќи колку повеќе чекаш толку ќе ти се одолговлечи сликањето. Кај мене посредникот само што ми го потпишаа указот, наредниот ден му се јавив и истиот ден ми закажа и ми прати слика дека има закажано.
Oktavijan... Твојот посредник нели ти кажа дека може и тука да го земеш државјанството... оти повеќето од посредниците почнаа и тука да соработуваат.. Јас сеуште немам потпишано ама разговарав со мојот посредник и ми кажа дека се ќе средиме тука... Сега незнам ти изгледа не се брзаш сепак ти си одлучуваш само сакав да ти кажам дека можеш да го земеш и тука има начин..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom