Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Еден совет до сите чекачи. Учетенго јазикот на земјата во која сакате да емигрирате, џабе ви е пасош ако немате квалификации за ЕУ. Мачни се тие ниско платени места, а со тие саатнини ќе бидете на еквивалент од 14.500 тука кај нас. Таман имате време додека да добиете пасоши да научите Б1/Б2 од англиски/германски евентуално Шведски :). Најдобронажерен совет
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Дете под 14 год.колку чека за бг.гражданство по родител?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
nisto od toa ne e vazno poentata e deka 16meseci ne gi cepnale dokumentite pred toa 9,5meseci od koga podadov dukumenti pa do interviju pred toa 11meseci cekav prishod epa racunajte kolku se agilni pa zosto togas DABC ako samite instituci vo bugarija ne go pocituvaat zosto gi maltretiraat ludzeto pa sovetbpa v.prezident cirkuz neviten uste mecka fali,klasicen primer na balkanski sistem dno na dnoto.inaku od dukumenti vojna kniska direkten dedo po tatko podofcer nagraduvan ranet so site zaslugi,jas go nosam imeto na tatkomu pradedomi ,bez niedna greska bukva zapirka izvodi mesto na radzanje moe negovo se,edinstvena greska sto ova e balkan isti sme ne ne biva za zal
Zalno no vistinito. Samo podaleku od ovoj mizeren balkan.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
14
Поени од реакции
11
Здраво дечки,

Сакам да прашам дали е точно дека повеќе не даваат пасоши преку брат/сестра?
Поздрав,
Не е точно.Заради скандалот со фалсфикувани документи после Положително одат на статус проверка од вице Прези дент а другите обично со потврда од Бугарски клуб одат на статус следва издавање на указ .Што и на обичен чекач на пасош ме му значи ништо и во двата случаја пасошите се издаваат во скоро исто време со недела две разлика.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Дете под 14 год.колку чека за бг.гражданство по родител?
Ја ова прашање го поставив едно 4 5 пари никој не ми одговори, т.е ми дадоа неточен одговор. Искуство на мој другар, чија што сопруга стана БГ државјанин пред децата да им бидат родени е дека земаа пасоши за нив у кратко време 1 недела така нешто. Мислам дека е важно родителот да станал БГ државјанин пред раѓањето на детето. Друг пример немам, ако има некој нека објасни, @palekrstic може знае.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ја ова прашање го поставив едно 4 5 пари никој не ми одговори, т.е ми дадоа неточен одговор. Искуство на мој другар, чија што сопруга стана БГ државјанин пред децата да им бидат родени е дека земаа пасоши за нив у кратко време 1 недела така нешто. Мислам дека е важно родителот да станал БГ државјанин пред раѓањето на детето. Друг пример немам, ако има некој нека објасни, @palekrstic може знае.
Јас исто споделив искуство за деца на моја блиска пријателка.И двете беа малолетни ,едното 12 год другото 6 год.
Двајцата родители имаат бугарско државјанство ,но децата се родени после земањето на истото.
Беа само во општина во Јануари годинава,ги пријавија таму,и за еден месец земаа извод за помалата ќерка,а за постарата за месец и 15 дена излезе изводот.Потоа ги земаа изводите и право во полициска станица на сликање.
Е сега ,доколку само едниот родител има државјанство мора стандард процедура преку министерство за правосудие ,интервју итн.....
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Јас исто споделив искуство за деца на моја блиска пријателка.И двете беа малолетни ,едното 12 год другото 6 год.
Двајцата родители имаат бугарско државјанство ,но децата се родени после земањето на истото.
Беа само во општина во Јануари годинава,ги пријавија таму,и за еден месец земаа извод за помалата ќерка,а за постарата за месец и 15 дена излезе изводот.Потоа ги земаа изводите и право во полициска станица на сликање.
Е сега ,доколку само едниот родител има државјанство мора стандард процедура преку министерство за правосудие ,интервју итн.....
Ajde Pale j jas da prasam,mozebi e objasneto no me mrzi da listam nanazad....e sega moj primer eve Jas I soprugata zemame da receme Drzavjanstvo,e sega Dali za decata (maloletni) CE bide ista procedura Kako Nas ili ...CE bide olesnitelno,ili avtomAtski dobivaat ....sovet iskustvo?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ajde Pale j jas da prasam,mozebi e objasneto no me mrzi da listam nanazad....e sega moj primer eve Jas I soprugata zemame da receme Drzavjanstvo,e sega Dali za decata (maloletni) CE bide ista procedura Kako Nas ili ...CE bide olesnitelno,ili avtomAtski dobivaat ....sovet iskustvo?
Како што пишав погоре,ако ти и сопругата земете,само ќе одите во општина да ги пријавите децата ако се малолетни,и за 1,5 м зимате изводи за нив и ги сликате за пасош.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Како што пишав погоре,ако ти и сопругата земете,само ќе одите во општина да ги пријавите децата ако се малолетни,и за 1,5 м зимате изводи за нив и ги сликате за пасош.
Danke ;)
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Јас исто споделив искуство за деца на моја блиска пријателка.И двете беа малолетни ,едното 12 год другото 6 год.
Двајцата родители имаат бугарско државјанство ,но децата се родени после земањето на истото.
Беа само во општина во Јануари годинава,ги пријавија таму,и за еден месец земаа извод за помалата ќерка,а за постарата за месец и 15 дена излезе изводот.Потоа ги земаа изводите и право во полициска станица на сликање.
Е сега ,доколку само едниот родител има државјанство мора стандард процедура преку министерство за правосудие ,интервју итн.....
Во овој случај само едниот родител беше со ЕУ пасош, другиот нема. Така што децата без проблем земаа од родителот (мајката) во брза процедура
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Во овој случај само едниот родител беше со ЕУ пасош, другиот нема. Така што децата без проблем земаа од родителот (мајката) во брза процедура
Da,no kako shto velis stanala BG drzavjanin pred da bidat rodeni decata..........taka shto sepak trebada se prasha prvo vo opshtina dali moze taka,a ako nemoze togas se odi so intervju.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
33
Ajde pale krstic izraduvaj ne so nekoi promeni dali ke ima ukazi ili ke si ostaneme so cekajneto pozz i ybav den vi posakuvam na site forumciii
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
@barselona123 да те израдувам,денес има промени на преписки од 2019 сега засега има до 353/2019,ќе ве известам до крај на ден ско има повеќе.
Fala Bogu ja pocnaa 2019, se nadevam pobrzo ke ide.
Автоматски споено мислење:

@barselona123 да те израдувам,денес има промени на преписки од 2019 сега засега има до 353/2019,ќе ве известам до крај на ден ско има повеќе.
Pale kade gi pratis do kade se? Kolku sho gleam nema prepiska 353/2019 po konzulantski pat..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom