Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
да бе за тоа и водителов си го лади ташаците со него, го прашува дали ќе се причести од една лажичка и дали се пази, а овој избегнува тема.

одамна реков, ако е маж да го видат да работи по болниците или намерно да се зарази ама livе.

Драган Даниловски е исто инфектолог/епидемиолог и има сосема спротивни ставови од него. Овој нешто изиграва кураципол.
Де потсети ги луѓето со ставовите на Даниловски, како еволуираа! Фактот дека некој има спротивно мнение од твоето, не го девалуира априори.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.525
Поени од реакции
79.696
Не можам ни брзаo помош да до ијам ни оној за ковид број.
Матичната вика не е корона. Главата ми пука, тт 39,2, кожава како повеќе да пече. Ми рече антибиотик да пијам, а немам
не знам што ќе праиш, затоа што не знам кои ти се можностите, али никако не заборавај да пиеш многу течности
IMO, најважно е тоа
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не можам ни брзаo помош да до ијам ни оној за ковид број.
Матичната вика не е корона. Главата ми пука, тт 39,2, кожава како повеќе да пече. Ми рече антибиотик да пијам, а немам
Најверојатно имаш гнојна ангина, дали имаш некои наслаги на јазикот, на крајниците, најчесто бактерија стрептокок дава и осетливост на кожата и многу висока температура и се друго што наведуваш, антибиотик треба обавезно како цефалексин, оспен или појак како сумамед.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Најверојатно имаш гнојна ангина, дали имаш некои наслаги на јазикот, на крајниците, најчесто бактерија стрептокок дава и осетливост на кожата и многу висока температура и се друго што наведуваш, антибиотик треба обавезно како цефалексин, оспен или појак како сумамед.
Бело нешто ми се собира на јазикот. Имам многу шлајм при кашлање. И пушач сум.
Се јавив на 192 никој не крева, па на фиксен ги добив и немале поим која аптека работи
Не знам што да правам веќе
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.880
Поени од реакции
9.634
Бело нешто ми се собира на јазикот. Имам многу шлајм при кашлање. И пушач сум.
Се јавив на 192 никој не крева, па на фиксен ги добив и немале поим која аптека работи
Не знам што да правам веќе
Zosto vrtis vo policija??
194 e za brza pomos
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Бело нешто ми се собира на јазикот. Имам многу шлајм при кашлање. И пушач сум.
Се јавив на 192 никој не крева, па на фиксен ги добив и немале поим која аптека работи
Не знам што да правам веќе
Да, дефинитивно бактериска инфекција штом имаш наслаги и шлајмови, прашај некој пријател од домашна аптека за некој антибиотик на база пеницилин ако не си алергичен да земеш.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.169
Поени од реакции
20.698
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Баш пред да се појави корона вирусот читав за овој, типот имал некој чудни ставови последниве години контра научната фела. Пишувал трудови за хомеопатија и тн.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
910
Поени од реакции
1.477
Баш пред да се појави корона вирусот читав за овој, типот имал некој чудни ставови последниве години контра научната фела. Пишувал трудови за хомеопатија и тн.
Епа тоа е, хомеопатијата постои, си функционира и си се применува низ цел свет ама така си е... да речам стигматизирана.
Ако некој научник фати да напише позитивен труд за хомеопатија, одма се става у кош и станува ретардиран. :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Најверојатно имаш гнојна ангина, дали имаш некои наслаги на јазикот, на крајниците, најчесто бактерија стрептокок дава и осетливост на кожата и многу висока температура и се друго што наведуваш, антибиотик треба обавезно како цефалексин, оспен или појак како сумамед.
Исто мислам дека за тоа се работи
Едниот пат беше мн лошо ми дадоа инекција,другиот пат по блага па ми кажаа фервекс ( пробај со тоа 2 дена ) иначе од газоза ( сок ) ми се деси...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Toa што го бараат жителите на Охрид не е нешто невообичаено. Забранување на меѓуопштинско движење во Словенија, освен за вработени во друга општина со потврда од работодавецот, има веќе 1 месец. А и дотолку повеќе се во право охриѓаните зашто нашиот менталитет е примитивен и егоистичен, па градот го преплавија тие што имаат таму недвижнини, а доаѓаат од места каде што има локална трансмисија. И ова не е само во Охрид вака, и по селата истото се случува.
Исто така носење на макар шал околу устата е задолжителнп скоро месец време по маркети и аптеки во Чешка и Словенија, а веројатно и во голем број други ЕУ земји. Инаку за носењето маски милион пати имам прочитано, а и министерот кажа дека не те заштитува од зараза, туку те спречува ти да го шириш вирусот.
Овие две помалку драстични мерки, но доста ефективни за да нема распространување на заболените по цела територија необјасливо е зошто досега ги прескокнавме и веднаш појдовме на најдрастичните. Иако познавајќи ја нашата глупост, мислам дека оправдан е карантинот преку викенди. Не дека не се проба без ова но пошто очигледно е дека кај 90% од граѓаните не допира збор, туку само забрани ќе трпат сите сега. Од друга страна карантинот од 16:00 часот преку недела се покажа како тотален промашај.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Zosto vrtis vo policija??
194 e za brza pomos
Зошто не можев брза помош да добијам. Пиев ефридол и чај со лимон и добро ми.
Да, дефинитивно бактериска инфекција штом имаш наслаги и шлајмови, прашај некој пријател од домашна аптека за некој антибиотик на база пеницилин ако не си алергичен да земеш.
Матичната исто мисли.
Не можам да најдам отворена аптека, ни во полиција не знаат. СЕГА ми е добро. Се надевам помина
Дефинитивно не е корона, зошто не кивам, а имам отечени крајници и многу шлајмови. Гадно. Се препотив добро и немам тт веке.
Само влага омалаксаност.
Фала ви и извинете што ве замарав. Паника
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Не бе,зашто така.Вирусов не е од лабараторија,природно се има проширено. :pos: Онака случајно се има совпаднато лабараторијата за биохемиско оружје на Кина,у Вухан да е стационирана.Се друго е чиста случајност;)
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.325
Поени од реакции
7.482
Го слушам др. Вело Марковски и се согласувам со него ама не се согласувам со неговите поддржувачи, имено Вело вели не треба да се носи маска, маска носи болниот. Дали при здрав разум во оваа држава сите тие 5г теоретичари што го цитираат докторот кога се болни носат маска? Абе пола од нив се лечат со лук кога ќе се разболат...

Вело е паметен човек и убаво збори ама збори за држави како Јужна Кореја и Јапонија...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.525
Поени од реакции
79.696

Победила или не Македонија во кризава, убави денови нема да има. Немало триесет години, нема ни после кризава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom