Коронавирус (COVID-19)

Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Me interesira za merkite na nasava Vlada, kako samata taa ke gi sproveduva merkite sto gi predlaga,koga vo 4 m2 rabotat po 5 lugje,a 2 metra rastojanie treba da bide na javni mesta,ke bide interesno...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.850

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.758
Поени од реакции
7.581
Фала.

Иначе општо ,секој лек има сајд ефекти .. онака да не се заборави ,дури и генерички евтини ко овој и оние убер биг фарма скапите.
Така е де. Затоа остави докторите да препишуваат лекови. Нема потреба на форум препишување лекови.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.850
Не дека е токсичен ама за да те стават на терапија со хлорокин треба прво есктензивни тестови на срцевиот мускул, кажа и Венко за ова а рачунај во Македонија секој втор е со некаков срцев проблем, од шум до пролапс. :) Не сум доктор ама да сум, би ми фуфкало да ставам мој потпис за одобрена терапија со хлорокин на личност со срцев проблем.

Чудно е оти истражувањата од институтот кажуваат друго.


No cardiac toxicity was observed.


И сеа на кој да му веруваш?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала.

Иначе општо ,секој лек има сајд ефекти .. онака да не се заборави ,дури и генерички евтини ко овој и оние убер биг фарма скапите.
Да, и баш затоа не треба да се расфрламе со препораки. За еден парацетамол па треба два пати човек да се размисли дали треба или не треба да го испие, камоли за лекови со сериозни несакани ефекти. Затоа секогаш се прави cost/benefit анализа и некои лекови се даваат со свесна одлука дека нешто ќе биде колатерална штета, но само ако придобивката од нив е поголема од штетата. Доктори кои целиот живот го посветиле на изучување и работа па не фрлаат од ракав такви изјави, а овде некои членови се поставуваат како мудроста од универзумот да ја собрале во мал прст и ќе си штракнат два реда на тастатура и копи-пејст од некој сајт воопшто несвесни за милион други работи. Ама, они “читале”...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ако се прашувам јас, би верувала на кардиолози и имунолози во врска со хлорокинот што и да кажат. Најдобро ги разбираат заднинските процеси кои ги носат ваквите терапии. Лесно може да се случи да излечиме со терапијава пола заболени ама останатите половина да ги испратиме во Бутел. Исто како мене клиенти кога ќе ми се качуваат на глава за некоја функционалност да се смени а не разбираат кверито во позадина што влече или што се не се извршува што може да направи домино ефект.
Во секој случај ги разбирам тие што се противат на терапијава зошто не секој сака да спие навечер со смртни случаи на совест.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.850
Да, и баш затоа не треба да се расфрламе со препораки. За еден парацетамол па треба два пати човек да се размисли дали треба или не треба да го испие, камоли за лекови со сериозни несакани ефекти. Затоа секогаш се прави cost/benefit анализа и некои лекови се даваат со свесна одлука дека нешто ќе биде колатерална штета, но само ако придобивката од нив е поголема од штетата. Доктори кои целиот живот го посветиле на изучување и работа па не фрлаат од ракав такви изјави, а овде некои членови се поставуваат како мудроста од универзумот да ја собрале во мал прст и ќе си штракнат два реда на тастатура и копи-пејст од некој сајт воопшто несвесни за милион други работи. Ама, они “читале”...
цудно.jpg


Нели е ова контрадикторно и контра на тоа шо се збори за лекот.Линковите се постирани погоре.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172

+ 8 денеска.Ако си играме статистика, double or nothing.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.407
Поени од реакции
6.026

+ 8 денеска.Ако си играме статистика, double or nothing.
6 se vraboteni vo benzinskana Okta na izlez prema Struga, cela benzinska ja zatvorile...
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.497
Поени од реакции
7.596
Да де, другите им ја донесоа короната а тоа што Охриѓани ниту маски носат и се рашетуваат по "нивната стерилна зона" како ништо да не, сега Караџоски им е крив.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.635
Поени од реакции
30.245
Бог да чува, како ноншалантно си го пиша ова за терапијата со хлорокин како “пиеш ли сок од лимуни”.
Патем, високо токсичен е за срце лекот и се препишува од доктор само ако е крајно неопходен. Не се препишува од гуглачи на форум.
Зошто толку непријателски?
Никаде јас не „препишував“ терапија на никој. Ме интересираше од прва рака, од некој со позитивен наод, дали му понудиле терапија (како што пишуваше по медиуми дека нудат хлорокин со легална согласност од пациентот). На крај секако нагласив дека ништо не треба да се зима непрепишано од доктор по медицина... Зошто ме вадиш од контекст?

Што се однесува на терапијата со хлорокин и цинк, ќе поминат месеци или години додека има официјални студии. Но првичните сознанија се доволно конклузивни за терапијата да може да му се понуди на пацентот на негова согласност и на сопствен ризик, што наводно и се практикува.


Човече ви пишуваат луѓе дека на своја рака зимаат Парацетамол, и сето тоа поминува без никаква реакција додека овде на нож дочекувате сосем конструктивни постови... :-/
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Добро другар разбираш ти што значи носењето маска или Вело ако рекол така и тоа е тоа? Никој не одобрува носење маска цел ден, или носење маска кога си сам во кола и слично, него кога влегуваш во маркет, банка, институција, односно кога се мешаш со народ. Тоа значи 15/20/30 минути, ништо повеќе. Ја ставаш маската, влегуваш, завршуваш работа, ја вадиш и тоа е тоа од употребата на маската. Таа ќе спречи да се заразиш доколку има некој болен во просторијата каде што влегуваш, у случај да кивне, да се закашла или ако имаш контакт со него во непосредна близина (разговор и слично).

Боооооо аман секој ден истите работи се повторуваат а не може основно значење на одредени работи да разграничите.
Ја како што разврав во куманово само излегување со маска, па ти види сега дали е самл за во затворен простор, плус велиш вело кажал и тоа е тоа, епа кого треба да слушам вело што посветил цел живот на ова, тебе или некој што работи на лента во некоја фабрика.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.850
Ако се прашувам јас, би верувала на кардиолози и имунолози во врска со хлорокинот што и да кажат. Најдобро ги разбираат заднинските процеси кои ги носат ваквите терапии. Лесно може да се случи да излечиме со терапијава пола заболени ама останатите половина да ги испратиме во Бутел. Исто како мене клиенти кога ќе ми се качуваат на глава за некоја функционалност да се смени а не разбираат кверито во позадина што влече или што се не се извршува што може да направи домино ефект.
Во секој случај ги разбирам тие што се противат на терапијава зошто не секој сака да спие навечер со смртни случаи на совест.

И јас ги разбирам тие шо се противат,но добар дел од противењето е од светски медиуми кои тераат наратив иако од истражувањата се добиваат други резултати и не до толку страшно ако седнеш да прочиташ кој е исходот.



Oz го изеде стапот од CNN после ова интервју.

И Макрон беше против овој со тој министерот за здравје таму + Sanofi гигантот за на крај да тераат со терапијата.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ја како што разврав во куманово само излегување со маска, па ти види сега дали е самл за во затворен простор, плус велиш вело кажал и тоа е тоа, епа кого треба да слушам вело што посветил цел живот на ова, тебе или некој што работи на лента во некоја фабрика.
По правило тие што работат на лента, гледаат Вучич и турски серии, све знаат! Па ти сега бирај кого ќе слушаш!
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689

+ 8 денеска.Ако си играме статистика, double or nothing.
Битно Караџоски си го истера инаетот!Од вакви егоисти страдаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom