Коронавирус (COVID-19)

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не е страв. Од страв досеа температура да кренал некој не знам.

И јас се мачам две недели со второто, зато ваљда тоалетна калапеле.

ПС известувај како си и ти.

Ќе испадне пола на форумов корона, а не знајме од каде.
Баш сега ми кажува една другарка, минатата недела со цел памет тргнала на закажан преглед по болнициве ( не е ништо итно, можеше да почека ) и кога стигнала на болница тахикардија, вика страв ме фати, паника, кренала температура 38. На болница ја мереле. Седнала малце, се совземала, па во рок од еден саат и паднала температурата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Од екстремен страв и шок може косата во момент да ти побели не па температура. Сфаќам дека не ти е сеедно ама по постовиве ми делуваш напнато. Опушти се, изолирај се, ако не е работата дојдена да се гушиш, можеш и дома да го поминеш ова.
Nikoj ne se plasi od korona, gledas deka nema prijaveni vo mojata tema za panicari...se dodeka ne I'm se zatne nosot;)
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Од екстремен страв и шок може косата во момент да ти побели не па температура. Сфаќам дека не ти е сеедно ама по постовиве ми делуваш напнато. Опушти се, изолирај се, ако не е работата дојдена да се гушиш, можеш и дома да го поминеш ова.
Хмм се согласувам. Психа шо може да ти напрај ништо и никој не може.

Ама температура некако не.

Може да се гушиш-паничен атак, и коса да ти побели од екстремен страв.

Не сум напната бре за мене, за целокупнава ситуација ми е безвеза. Мислам логика сама налага да не се оди нигде, седни во автобус со 20 души и попари ги и нив.

Башка имаш анксиолитици, бамни анксиолитик па види дал ќе имаш ист ефект температура, диареа, трески, течење од нос, болки во грло, ако е на психичка база.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Од ваквите големи кризи покрај со сите катастрофи што ги носат со себе, можат (не значи дека ќе се случи баш тоа, туку дека постои некаква веројатност, иако поверојатно е како човештво да потонеме уште подлабоко) да донесат и позитивни промени во иднина. Јасно е дека тоа е мала, речиси никаква утеха за нас, сега и овде.
Барањето нови лекови, интензивираните медицински проучувања можат да дадат позитивни резлултати во однос на оваа болест, но посредно, и неочекувано, можат да доведат и до други откритија, лекови за други болести и сл.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Баш сега ми кажува една другарка, минатата недела со цел памет тргнала на закажан преглед по болнициве ( не е ништо итно, можеше да почека ) и кога стигнала на болница тахикардија, вика страв ме фати, паника, кренала температура 38. На болница ја мереле. Седнала малце, се совземала, па во рок од еден саат и паднала температурата.
Паничен напад?

Пак ќе речам температура не се крева од паника и анксиозност. Или пак се лажам.

Ама еве нит сум исплашена ни ништо, само револт мал, малу поголем до ситуацијава со тестовите.

Иначе имаш немаш исто е. Ко шо велат третирај се ко да имаш.


Македончето дијагноза прави врз база "до времево е" и " на психа те мава".
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама температура некако не.
Како бе не хахаха колку пати како мала пред тест у школо сум си кревала температура :D Смири живци, 99% сум сигурна дека ништо не ти е. На крајот од краиштата и да имаш корона а гледаш дека се носиш со неа и нема компликации, зошто да се малтретираш? Ти своето си си го направила, си вртела на броевите, не ти кренале и чао.
 
C

CoolIris

Гостин
Како е сега со матичните, може ли директно да се иде таму или не смееш, мора прво на бројот? Нека пише некој ако знае за ова.
Ако имаш било какви симптоми на корона вирус (температура, сува кашлица, отежнато дишење), доколку сте патувале во странство или сте биле во контакт со лице кое патувало во странство или е позитивно на корона вирусот задолжително е да се јавиш на матичниот телефонски и да се консултираш со него. Тој ќе те упати што понатаму.

Закажувањето на прегледите кај матичен лекар пожелно е да биде телефонски, освен ако нели станува збор за животозагрозувачка состојба.

10-15 дена имам слични симптоми. Отежнато дишење преку нос, не тече. Блага главоболка, повеќе може да се нарече како тежина во главата. Зголемен крвен притисок, температурата мислам дека ми е зголемена (немам топломер). Замор при нормален напор.
Отежнатото дишење и крвниот притисок како да се во корелација. Потешко дишам кога притисокот е висок. Можеби е случајност.
Ќе заборавев. Осеќам и благо трпнење на врвот на јазикот.
Јас истото би ти го кажала и тебе, како и на претходниот член. Да се изолираш, да сведиш контакт со членовите во семејството на минимум, а хигиената на највисоко ниво на сите дома. Повеќе течности (супи и чаеви), овошје, ако можеш внесувај мултивитамини додатно. Ако имаш терапија за висок крвен притисок, продолжи да ја земаш. Убаво би било и ти да се слушниш телефонски со твојот матичен лекар.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Хмм ја па мислев дека имаат многу мала стапка на морталитет, и дека лекот го најдоа :cautious:
Мислам дека нема потреба од сарказам,ниту сум Русин,ниту проруски ориентиран,ниту наметнувам мислење.
Да имаат во опција три варијанти лекарства.Вчера набрзина ја прочитав статијата,а и баш добро не разбрав.Али колку што разбрав,најголем влог ставаат на варијантата корона против корона.
Значи успеале од вирусот да изолираат некој си S-протејн,и да го модифицираат да ја напаѓа сегашнава корона.
Дур да официјално се пушти како лекарство,ќе користат лек против маларија!
Мислам дека е супер информација,затоа што веќе имаме нешто конкретно.
Затоа споделив.
Автоматски споено мислење:

Како бе не хахаха колку пати како мала пред тест у школо сум си кревала температура :D Смири живци, 99% сум сигурна дека ништо не ти е. На крајот од краиштата и да имаш корона а гледаш дека се носиш со неа и нема компликации, зошто да се малтретираш? Ти своето си си го направила, си вртела на броевите, не ти кренале и чао.
така е
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Zosto vie sto imate somnez ne ja prasate @bijons ili @CoolIris sto da prevzemete na primer... Ili da se otvori nova tema- mislam deka imam korona!?
Сериозно ова???

Јас не мислам дека имам корона. Повеќе ми личи на обичен грип, макар што не велам дека не сум закачил корона.
Инаку каков е здравствениот систем, барем засега немам намера да им досадувам. Два дена ги скршив телефоните за да видам дали еден закажан преглед е откажан, сега не сум расположен постојано да вртам, а никој да не се јавува.
Продолжувам нормално, иако заморот ми претставува проблем. Работам колку што можам, и утре е ден, мајката...
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.072
Супер ова со времето што се случи, ќе се затворат повеќето дома на студот и снегот. Навивам да натрупа снег, па ќе видиме како ќе има резултат полицискиот час, пошто на македонче ум не му иде, освен ако не го удриш по грб или по џеб. Тражили сте, сада гледајте!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Toj od Crvevci Čeliku...navodno zasega ima običen grip...ne korona
Ako ne se izlazale povtorno kako so kumanovkata
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Сериозно ова???

Јас не мислам дека имам корона. Повеќе ми личи на обичен грип, макар што не велам дека не сум закачил корона.
Инаку каков е здравствениот систем, барем засега немам намера да им досадувам. Два дена ги скршив телефоните за да видам дали еден закажан преглед е откажан, сега не сум расположен постојано да вртам, а никој да не се јавува.
Продолжувам нормално, иако заморот ми претставува проблем. Работам колку што можам, и утре е ден, мајката...
Ne duso, jas voopsto ne pomisliv deka imas korona, ne daj boze.
Na TV ubavo rekoa deka site pregledi zakazani od moj termin se otkazuvaat a ke se primaat samo itni slucaj, poradi reduciranje na personalot.

Utrovo mu se javiv na maticniot, mu izdiktirav koi tableti da mi gi prepise, taka sega funkcionira ova, pa mi kaza vo kolku saat da dojdam da gi zemam...znaci nema sedenje u ordinacija, nema guzva, terapija to prepisuva za da imas za sest meseci....ubavo I pametno.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Од многу гомна јадење, кренав температура и јас. Засега ниска температура, со затнат нос без да тече. Првите симптоми ги имам, иако немам кашлица, а не чувствувам ниту болка во грлото. Повеќе е како болка од синуси.
Не сум бил на страна, ниту пак сум контактирал со некој од странство или некој за кој знам дека е заразен. На работа одев скоро редовно и имав контакт со некои 5-6 луѓе, со редовни коростења на анти септици.
Ќе видиме како ќе се одвива ситуацијата. Имам и потечна столица, иако тоа ми личи дека е од што сум напрегнат во моментов.
Стравот веќе ми се роди, не заспав цела вечер :D Значи ако се јавам за тестирање, никогаш нема да дојдам на ред ради тоа што не сум контактирал со заболен?
Значи, има вирус со течење/затнување нос и болење глава. Ние го имавме пред една недела. Пишував веќе на темава. Температура највише 37,2-3. Со тоа што ја и синуси воспалив малку, али све помина.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Секако. Се е пропаганда, и чернобил исто беше пропаганда, се нив ги местат итн. Ја имаат болеста под контрола, а прават итни набавки, прилично логично.
Ја немаат болеста под контрола,денес нови +71,али прават максимално за да ги ублажат последиците.
Ветија и ваучери за компензација на 50% штета.
Чернобил батка е,г.Припјет,Украина.
Незнам зашто сите смртни гревови на СССР се препишуваат на Русија!?
btw ако си го гледал филмот,врска нема со вистината... )))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom