Коронавирус (COVID-19)

Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Пиша еден член пред некој ден дека неговата сопруга била дел од симпозиумот на познатата ни екс директорка и дека е тој, неговото дете и сопругата во самоизолација. Кажа дека имаат достава на храна преку роднини/пријатели ама полиција им ја носи дома (роднините или пријателите им ја купуваат). За проверка, им правеле 2 пати дневно (барем тогаш) и дека доколку некој не е совесен, лесно може да ја „клизне“.
Mislam deka gi proveruvaat samo ovie sto se so preporacana izolacija od ministerstvo,a ovie drugite bez preporaka od ministersrvo odnosno site sto doagaat od zemjite so sreden i visok rizik treba da bidat sovesni i da bidat vo samoizolacija 14 dena(od deneska i izjava potpisuvaat na aerodrom deka ke bidat vo samoizolacija)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Параноја, заобиколи ме, те молам.
Фудбалски тим бегал од место каде што се шири Ковид-19. Wowowowowowowowo
Па што да праи, да стаи маски и ракавици и да оди по болници, да лекува само затоа што се од Вухан?
Дај, те молам.
Споредбата ја правам заради "нашинциве" со бугарски таблици и пасоши што сега ни се враќаат како бумеранг.
Кинески Фудбалски тим што бил на припреми во Англија што е иронија во целата прикаска како и нашава во авионот од Барцелона, е дека кога виделе дека полошо станува во Европа а во Wuhan се намалува/опаѓа бројот на Ново-заразени нормално дека ке се повлечат каде има помал процент да бидат заразени.
https://makfax.com.mk/sport/vrvot-na-ironijata-fudbalskiot-klub-vuhan-zal-izbega-od-shpanija-poradi-korona-virusot/
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Оти било убаво на воздух, кафе да пијаме сите да не гледат, мерките ќе зависат од една категорија граѓани. Па еве, утре задутре можда и други дејности, заради немање совест и мерка

 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279

Словенија се откажува од тестирање и отворени признава дека нема капацитет за да се справи.Така да секој коментар за нашите капацитети е сувишен и цела битка е префлена на разумот и свеста на народот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.539
Поени од реакции
17.220
Да преведам на кратко, овој на видеото е доктор од Гранада, батето кара врни на видеото и објаснува дека НЕ секој еден кој има кашлица и температура МОРА да му се направи тест за корона, објаснува дека некои млади хистеричеле во болницата за да се тестират за корона оти имале една недела кашлица и температура 38. Објаснува дека треба да се самоизолираат и дека немаат индикации дека се заразени, настанал хаос во ходникот па морало обезбедувањето да интервенира.
Ги отера у пичку матер на видеото и јасно и гласно побара да ги следат сите мерките за самоизолација и најбитно во оваа борба е солидарноста.
Дека прашуваа многу тука зошто не се тестираат сите, очигледно во сите земји се следат овие протоколи и штедат на тестови, така да и кај нас бетер ќе е по болници кога ќе почнат да се кубат по ходници за тестирања, биче весело.
Алал му вера на овој, се гледа дека му има прекипено, се треси буквално од нервоза, врие.
Одете на линкот во коментари има три видеа за тие шо разбираат
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310

Словенија се откажува од тестирање и отворени признава дека нема капацитет за да се справи.Така да секој коментар за нашите капацитети е сувишен и цела битка е префлена на разумот и свеста на народот.
Го читав ова и добро што го постираше за да прочитаат, Словенциве веќе дигаат раце а ние као пред нив сме и ке го решиме Дебар...а после ? После избори ?
Автоматски споено мислење:

Зезаш
Може да ми објасниш реченицава vo ПАРИ-Денари колу е ? оти сум приглуп...посебно за делот кој е подвлечен...каква е таа потреба за претходен договор со Министерството ?
Клиничката болница „Аџибадем Систина“, заедно со сите свои 1.000 вработени лица, се става на располагање со сите свои слободни капацитети на граѓаните на Република Северна Македонија, кои се засегнати од овој вирус, а по потреба и претходен договор со Министерството за здравство. ?
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.539
Поени од реакции
17.220

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Го читав ова и добро што го постираше за да прочитаат, Словенциве веќе дигаат раце а ние као пред нив сме и ке го решиме Дебар...а после ? После избори ?
Автоматски споено мислење:


Зезаш
Може да ми објасниш реченицава vo ПАРИ-Денари колу е ? e оти сум приглуп...
Клиничката болница „Аџибадем Систина“, заедно со сите свои 1.000 вработени лица, се става на располагање со сите свои слободни капацитети на граѓаните на Република Северна Македонија, кои се засегнати од овој вирус, а по потреба и претходен договор со Министерството за здравство. ?
Јас го сфаќам дека има договор со министерство за здравство и дека фондот ќе покрие, доколку има потреба од пациенти да се сместат таму.
Па видете ептен е нехумано да се пополнат капацитетите на државните болници а овие да ќутат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.289
Поени од реакции
18.115
Италјаниве ова кажуваат

Italians admitted to hospital for coronavirus are getting younger, a health official has claimed.
“The type of patient is changing,” Luca Lorini, the head of anaesthesia and intensive care at a northern Italian hospital, has said.
“They are a bit younger, between 40 to 45 years old and the cases are more complicated.”
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Интересно како ги гледаме со потсмев ситуациите од минатото како со црната чума кога луѓето различно го толкувале настанот како - казна од различни богови , супернатурал и сл. За да денес во 21 век искачаат луѓе кој имаат идентични размислувања како тие од 13ти век. Некои и ден денес од вируси се заштитени од Бог , mene babus ne me faka corona e samo pivo , за некој ова е напад од сатаната и сл. Свака им час на сите медицински лица низ светов кој макотрпно работат последниве недели и оставаат душа за пациентите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.289
Поени од реакции
18.115
Еве нешто релевантно, @bijons

The country’s health minister, Olivier Véran, who is a qualified doctor and neurologist, tweeted on Saturday: “The taking of anti-inflammatories [ibuprofen, cortisone … ] could be a factor in aggravating the infection. In case of fever, take paracetamol. If you are already taking anti-inflammatory drugs, ask your doctor’s advice.”

Земајте Парацетамол за температура, а не Ибопруфен ако имате Корона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom