Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
2
Дали има други мислења околу тоа дали може да се достават документи за потекло додека си со статус за потпис од Вицепрезидентот? Ви благодарам
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дали има други мислења околу тоа дали може да се достават документи за потекло додека си со статус за потпис од Вицепрезидентот? Ви благодарам
Ti mozes da dostavis,no kolku ke ti bide uvazeno tuka e problemot.Znaes kako,te stavaat vo misla posrednicite,pa ke ispadne deka zaradi tebe nedaj boze te odbile.
Zatoa da di bides na cisto ,dostavi si,no bidi spremna deka moze i da ne ti gi uvazat dokumentite.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo..treba da dostavam dopolnitelni dokumenti od pradedo 1913 god e sega izvadiv izvod od rodeni od mene mama i dedo i posmrtnica od pradedo ...dedo se preziva sukalov a pradedo mi ristov neli togas razlicni preziminja stavale e seega gledam deka ima greska vo izvodo na dedo namesto da napisat vo izvodot deka tatko mu e spaso ristov oni go imat napisano spaso sukalov ..i za majkata na dedo imat zgreseno imeto namesto rodna ja napisale radka pravat li problemi za toa ili kako e??? Da vadam od novo toa treba izgleda
Gledaj prvo sredi gi dokumentite,mora od izvodite da se gleda povrzanost pomegu tebe i pradedoti,ako ne se gleda ke te odbiet,vidi fati vrski maticno da se koregira,ako ne sakaat toa neka ti dadat potvrda deka toa e edno isto lice,ako i toa ne biva vidi vo izvodi na rodeni kako se zavedeni mozebi tamu se dobro zavedeni.
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
До каде се стигнати од за задолжителна во финална, интервју ноември 2018 година, веќе 16 месеци чекање ист статус.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Ukazi tesko a ? Se zaglavi skroz rabotava.
Неделно излегуват 1 до 2 укази максимум. Минатата недела беа во Вторник, оваа недела сеуште нема, можно е утре да излезат.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo na site nov sum na forumov Pa da prasam nesto?Jas podnesov dokumenti 10 mesec 2017 pobrza postapka i odma zedov proishod istata den.Dokumentite mi se od pradedo koj e roden 1884 godina znaci so izvodi nanazad.Intervju 10 mesec 2018 godina pa zadolzitelna do 2 mesec 2019 i sega sum na finalna.Prasanjeto mi e kolku vreme se ceka na finalna i koi se naredni statusi sto treba da gi pominam i dali e mozno da se dobie otkaz pozz
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Zdravo na site nov sum na forumov Pa da prasam nesto?Jas podnesov dokumenti 10 mesec 2017 pobrza postapka i odma zedov proishod istata den.Dokumentite mi se od pradedo koj e roden 1884 godina znaci so izvodi nanazad.Intervju 10 mesec 2018 godina pa zadolzitelna do 2 mesec 2019 i sega sum na finalna.Prasanjeto mi e kolku vreme se ceka na finalna i koi se naredni statusi sto treba da gi pominam i dali e mozno da se dobie otkaz pozz
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo na site nov sum na forumov Pa da prasam nesto?Jas podnesov dokumenti 10 mesec 2017 pobrza postapka i odma zedov proishod istata den.Dokumentite mi se od pradedo koj e roden 1884 godina znaci so izvodi nanazad.Intervju 10 mesec 2018 godina pa zadolzitelna do 2 mesec 2019 i sega sum na finalna.Prasanjeto mi e kolku vreme se ceka na finalna i koi se naredni statusi sto treba da gi pominam i dali e mozno da se dobie otkaz pozz
На финална се чека од 3 до 6 месеци па доколку Советот ти ја одобри молбата за државјанство ќе чекаш потпис за указ за којшто моментално се чека 11-12 месеци.Само ќе те замолам да споделиш тука на форумот како ќе поминеш на Советот тс дали ќе ти ја уважат молбата или отказ.Пошто постојано се менуваат некои работи и во ДАБЧ за произход и во Правосудие.Порано во ДАБЧ не одбиваа за произход со предок роден пред 1900 или после 1918 а сега тие што поднесуваат ги одбиваат.Сега останува да видиме дали и Советот во Правосудие гo има усвоено истиот принцип на работа како и ДАБЧ.
ПС до сите на форумов вклучително и @palekrstic да споделат дали има некој случај,сега од скоро(месец-два)што бил на финална и му е одобрено од Советот со потврда од здружение издадена на основ на предок роден пред 1900 или после 1918?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Ме ставивте во мисла сега. Јас аплицирам врз основа на стар документ од бугарска егзархија, со предок роден 1920 година. Зар има шанси да чекаме годиништа и на крај да нѐ одбијат заради тој момент...?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom