Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
За жал ќе се чека се повеќе за промена од задолжителна. Во 2018та има околу 24.000 преписки вкупно, а во просек месечно се менуваат по 1000 преписки од задолжителна на финална. Моментално за 2018та има уште ~4000 преписки кои чекаат од задолжителна на финална.

Друга работа, очигледно има и друга процедура каде што некои имаат предност. Пример преписки 19716/2019, 19717/2019 од пред 2 дена им е сменето во Положително.
 
Член од
20 декември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
114
Пример преписки 19716/2019, 19717/2019 од пред 2 дена им е сменето во Положително.
Министерство и Советот разгледува случаи не само во врска за доделување на државјанство, туку и повлекувањето од државјанство, и обновувањето на државјанството. Во такви случаи, временската рамка е побрза.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo decki, jas i brat mi podnesovme dokumenti vo Sofia noemvri 2016,intervju april 2018. Jas od 14 januar sum na polozitelno, a brat mi seuste e na zadolzitelno ( preku roditel). Na intervju bese i edna drugarka ( dokumenti od bratuced) na polozitelno e od juli. Nema red
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dali gledaat vrz koj osnov si go zemal proishodot? Kaj mene vo proishodot pisuva samo ime na tatko mi i dedo mi, sum go zemal preku pradedoto.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Zdravo decki, jas i brat mi podnesovme dokumenti vo Sofia noemvri 2016,intervju april 2018. Jas od 14 januar sum na polozitelno, a brat mi seuste e na zadolzitelno ( preku roditel). Na intervju bese i edna drugarka ( dokumenti od bratuced) na polozitelno e od juli. Nema red
Епа ти си била 2 месеци после мене на интервју и попрва ти е сменет во положително а јас дури 11 месеци после тебе сум ставена на положително
Стварно олабавете и имајте надеж. Факт е дека сме на лотарија.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Епа ти си била 2 месеци после мене на интервју и попрва ти е сменет во положително а јас дури 11 месеци после тебе сум ставена на положително
Стварно олабавете и имајте надеж. Факт е дека сме на лотарија.
A ti veruvas na se sto ke napisat ovde.
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ako te razbrav Avgust si gi dal potvrdata i izvodite vo konzulat a Oktomvri te stavile na dopolnitelna.Si zgresil prijatel,preku konzulat tie dokumenti da stignet Sofija nekogas faka i poveke od 3 meseci,tie vo Oktomvri koga te stavile na dopolnitelna najverovatno gi nemale ni dobieno tie dokumenti od konzulatot. Ili licno Sofija se nosat dopolnitelni dokumenti ili preku DHL.
Se javija sofija od konzulat mu kazaja deka se e ok dokumenti te se stignati vajlda povalidno e preku konzulat od kolku na nekoj od prematarive arni se dodeka mu dades pari posle toa ne digaat ni telefon
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
За жал ќе се чека се повеќе за промена од задолжителна. Во 2018та има околу 24.000 преписки вкупно, а во просек месечно се менуваат по 1000 преписки од задолжителна на финална. Моментално за 2018та има уште ~4000 преписки кои чекаат од задолжителна на финална.

Друга работа, очигледно има и друга процедура каде што некои имаат предност. Пример преписки 19716/2019, 19717/2019 од пред 2 дена им е сменето во Положително.
Od kade ovaja informacija!
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Епа ти си била 2 месеци после мене на интервју и попрва ти е сменет во положително а јас дури 11 месеци после тебе сум ставена на положително
Стварно олабавете и имајте надеж. Факт е дека сме на лотарија.
Polozitelno 14.01.2020 pred tri nedeli
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Se javija sofija od konzulat mu kazaja deka se e ok dokumenti te se stignati vajlda povalidno e preku konzulat od kolku na nekoj od prematarive arni se dodeka mu dades pari posle toa ne digaat ni telefon
Dokumentite do sega znam deka se stignati no ocigledno ne ti bile stignati pred Oktomvri i zatoa te stavile na dopolnitelna i zatoa sega dolgo vreme ke si izgubis sedejki na dopolnitelna,jas bev 16 meseci na dopolnitelna, nekoi samo nekolku meseci,nemozis nisto da pravis sega osven da cekas.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom