Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
15
Evo da se i ja oglasim, pratim ovaj forum već nekoliko meseci, pa da podelim moja iskustva .U septembru 2016.god. podnela dok.za proishod i dobila ga 01.02.2017. i 21.03.2017. imala intervju u BG ambasadi u Beogradu.U julu 2018. prebacili me na dopunu dokumentacije (ne tnam baš tačno kako su se menjali prethodni statusi) , tražili originalni dokumet kojim dokazujem poreklo pravila se pametna pa nisam odmah poslala dok.kao možda prođe i bez njih) ,inače u procdeduru sam krenula preko sestre od tetke koja ima BG pasoš i morala sam ipak da dostavim prababin izvod iz mkr i statistku čini mi se, i od jula 2018.god sam na položitelno, nadam se do jula 2020.god da ću imati pasoš.Sve sam preko posrednika završila.Pozz, izvinjavam se što ne pišem na makedonskom iako sam 100% mak.devojče :) .
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
koga me vratija na dopolnitelna proverka podadov I od mojot pra dedo umreniica 1918 ima sansi da me odbijat ili ne?
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Vo praksa dosega NEMA odbien slucaj od jotova ili ministerstvo poradi taa pricina, zatoa prege spomnav deka sega pocnaa so otkazi uste od dabc , ako slusnam da pocnat da odbivaat sigurno ke pisam tuka za da znajte oti ima mnogu sto cekaat drzavjanstvo so takvi dokumenti.
Vo red te razbiram,.... a ovie sto imaat dobieno otkaz,..... koja e pricinata fakticki? Od koi godini im se nivnite pradedovci/prababi? Ili otkazive im se samo od dabc? T.e na pocetok na procedura sto se veli
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Јас како пресен со отказ не ми е јасно што е фората со дабч, мене ми го дадоа произходот буквално 30 минути одкако ги поднесов документите, има ли рестрикции сеа со овои санкции?
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Јас како пресен со отказ не ми е јасно што е фората со дабч, мене ми го дадоа произходот буквално 30 минути одкако ги поднесов документите, има ли рестрикции сеа со овои санкции?
Poradi sto dobi ti otkaz? Od kogo go dobi otkazot? Vrz baza na sto podnese za proishod?
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Има ли некој мејл од архивот во Велико Трново?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Во мојата воена книшка за жал пишува националност македонец и јазици македонски и српско-хрватски. Пишува кога и во која чета служел војска и колку време (24 месеци од 1947-1949). Книшката е преведена и на бугарски јазик во друг документ од овлстен преведувач во Бугарија. А иначе прадедо ми е човекот, служел војска на повеќе места во Бугарија од кои знам за Велико Трново, Бургас, и уште неколку места. Еден мој братучед со истата книшка зеде пасош ама во 2014 аплицираше, јас пред некој ден прашав еден посредник ми кажа не може со таа. Не знам стварно.
Kako bre aplicirate so vojni kniski od srbija jugoslavija....italija...hrvatska???@#$=?????Sto ima vrska toa so Bugarija pa imajte bre malku pamet.SAMO SO VOJNA KNISKA OD BUGARSKATA ARMIJA NORMALNO DEKA SLEDUVA DRZAVJANSTVO a ne so gluposti ili so livce od patarina podnesete baranje za drzavjanstvo i taka natamu.
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Lugje dali bugarskite pasosi se stopirani ili ne?Jas kako sto znam mnogu lugje vo 2019 ne gi dobija pasosite,duri na nekoi im falea samo potpisi i ne uspeaa da gi zemat.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Decki Ve zamoluvam hitno mi e...
Nekoj sto vise podignal ukaz,
Ima li vrska vo koja tocno banka treba da se plati za ukaz? Na stranata na MP ne najdov info... ima li nekoja vo blizina na MP?
Ve molam odgovororete
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Decki Ve zamoluvam hitno mi e...
Nekoj sto vise podignal ukaz,
Ima li vrska vo koja tocno banka treba da se plati za ukaz? Na stranata na MP ne najdov info... ima li nekoja vo blizina na MP?
Ve molam odgovororete
Imas vo centar karsi crkvata i happy 50 leva i nesto sitno.
 

Attachments

Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Znaci nema navedeno striktno vo nekoja banka tuku moze vo bilo koja?

Uste ova te zamoluvam,
Tocno li e toa deka trebalo 2 svedoci da ima za vo policija pri slikanje, toj del? Poludev vise od mnogu informacii...

FALA ti premnogu
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Vo bilo koja koga ke platis sto ima vrska koja banka trasakcijata ke bide napravena.Ne sestra mi go zema jas bev so nea se slikase i tolku.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom