Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.972
Mialam deka 3-4 godini po red ovoj motor e proglasuvan za najdobar malolitražen motor vo svetot
Што подразбираш ти под поимот најдобар мотор?кај се пумпи?кај се дизни?кај се егер вентили?греачи?уље поскапо,филтри поскапи,па на поголем минус не запалила,смрзнала нафтата.Значи тоа најдобар мотор е таква една заблуда,не знам како паѓате на таква глупост
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Планирам да земам половно возило на рати (лизинг) до 4000е, видов дека има таква можност преку Мого Лизинг... Дали некој знае повеќе информации, совети, да ми објасни што, како, подетално?
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Што подразбираш ти под поимот најдобар мотор?кај се пумпи?кај се дизни?кај се егер вентили?греачи?уље поскапо,филтри поскапи,па на поголем минус не запалила,смрзнала нафтата.Значи тоа најдобар мотор е таква една заблуда,не знам како паѓате на таква глупост
1.3 мјет 70кс зимоска на -12 запали од прва без проблем со еден неисправен греач
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Што подразбираш ти под поимот најдобар мотор?кај се пумпи?кај се дизни?кај се егер вентили?греачи?уље поскапо,филтри поскапи,па на поголем минус не запалила,смрзнала нафтата.Значи тоа најдобар мотор е таква една заблуда,не знам како паѓате на таква глупост
Za tie što neznaat...ima združenija na avtomobistički spisanija kade svoi analizi pišuvaat eminentni inženjerinod taa oblast. Tie ednaš godišno se sobiraat i pokraj drugoto izbiraat najdobri motori po kategorii
Na primer vo kategorijata na sporski.motori mnogu godini titulata ja nosi motorot na Ferari 4.3 litarski

Ako sakaš poveke da naučiš kaži....sum.kupuval Gente Motore, Automobilisimo( jes so zakasnuvanje od nekolku meseci) uste od 1992 pa navaka

No....verovatno ti ne si bil ni roden togaš
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
1.3 мјет 70кс зимоска на -12 запали од прва без проблем со еден неисправен греач
Тестирано и во зимите во бт, пали и на -20 (негаражирано). Само што редовно пола резервар е со нафта, замрзнува нафта во секоја кола ако туриш за 100ка. Од погорниот пост се сложвам за егр дека е проблем се затнува, ама и како и секоја кола кај што не е исклучен. Му дадов две шанси и сега има плочка, затворен е и мирна главата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ако се 1.3 дизел (70кс) и корсата и пунтото не е луксуз, лото премија е. Моторите скоро и да немаат маана, потрошувачка под 4 (со клима).
Punto 1.3 multi jet 2018 никогаш не го извадив под 5.5-6 комбинирана, а ни отворена под 5, тука како ги лупате бројкиве дури се сомневам дека сите сте од трговциве што шиткаат возила, само кај нив трошат 4литри возила што производителот по спецификација ги води дека трошат 7 литри.
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Punto 1.3 multi jet 2018 никогаш не го извадив под 5.5-6 комбинирана, а ни отворена под 5, тука како ги лупате бројкиве дури се сомневам дека сите сте од трговциве што шиткаат возила, само кај нив трошат 4литри возила што производителот по спецификација ги води дека трошат 7 литри.
Друже ја имам гранде 1.3 75 кс, на отворено со просек 120км/час троши 5литри. Едно десетина пати проверено до Белград. Ако го возам мах 110 ондак и под 4.5 троши.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.972
Za tie što neznaat...ima združenija na avtomobistički spisanija kade svoi analizi pišuvaat eminentni inženjerinod taa oblast. Tie ednaš godišno se sobiraat i pokraj drugoto izbiraat najdobri motori po kategorii
Na primer vo kategorijata na sporski.motori mnogu godini titulata ja nosi motorot na Ferari 4.3 litarski

Ako sakaš poveke da naučiš kaži....sum.kupuval Gente Motore, Automobilisimo( jes so zakasnuvanje od nekolku meseci) uste od 1992 pa navaka

No....verovatno ti ne si bil ni roden togaš
Ке ти ги сликам џенте мотори од 90та па до 95та само да ги најдам у подрум ;) израснав со тие списанија него друго ми беше муабетот.Добар или лош сите мотори тераат преку 200к без проблеми,евентуално дихтунг на глава кај некој брендови.Сакав да ти кажам џабе е некој да се пали дека тој бил најдобар мотор кога проблемите со колите не излагаат од моторите.
Автоматски споено мислење:

Што ке ти смени тебе ако го имаш тој најдобар мотор а ти се запуши катализатор,егер вентил,дизни ако треба да репарираш? Сензори ако мењаш на секој 20к? Јас имав опел со најлошиот мотор,дихтунг на глава ми изгори и го сменив,а 150.000 километри нити егер нити сензор нити ништо не сменив,никаков проблем
Автоматски споено мислење:

Таа теза најдобар мотор е најголема превара
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Јас лично (имам 1.9 ЈТДм) ја користам секоја можност на автопат и добро ја дувам колата. Постојано темпо од 120...а ако сум во грција и 130...140 км/ч па на претицување и повеќе
На постојано темпо од 15-20 минути и повеќе...многу добро се издувува моторот...а обратите не одат над 3500
Пред 2 месеци од Белград па се до границата кај нас возев константно темпо...колата се препороди

Сменив само и тоа по грешка греачи...не биле тие прегорени туку релето. Го сменив за 1200 денари(сам)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Sto podrazbirate pod toa duvanje, vozenje vo brzina nad 3000 obrtai. Ili vozenje po avtopat nad 100km/h podolgo vreme ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Друже ја имам гранде 1.3 75 кс, на отворено со просек 120км/час троши 5литри. Едно десетина пати проверено до Белград. Ако го возам мах 110 ондак и под 4.5 троши.
Фиат Пунто, 1.3 мултиџет, го задолжив лани во Јануари службено со 4км, после 14 месеци го оставив со 31 700км. Обично двајца плус опрема, не повеќе од 300-350кг товар луѓе и опрема. Најчесто или строго низ Скопје или низ мкд, скоро никогаш не извадовме под 5 потрошувачка дури и кога сме пазеле. Инаку да имам тешка нога, газам прилично на стартовите и со службена и со приватна кола, али не сум го газел никогаш повеќе од 150 дури ни на автопат, обично 120-130, и 100ка на успоните. Моторот е далеку од лош, супер си е возилото и ок перформанси вади со таа моќност, дури и чудно ми падна прв пат кога почнав да ја возам колку е моќна со толкав мотор особено на угорнини.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Јас лично (имам 1.9 ЈТДм) ја користам секоја можност на автопат и добро ја дувам колата. Постојано темпо од 120...а ако сум во грција и 130...140 км/ч па на претицување и повеќе
На постојано темпо од 15-20 минути и повеќе...многу добро се издувува моторот...а обратите не одат над 3500
Пред 2 месеци од Белград па се до границата кај нас возев константно темпо...колата се препороди

Сменив само и тоа по грешка греачи...не биле тие прегорени туку релето. Го сменив за 1200 денари(сам)
Да ова си во право, секоја кола си бара "дување", а и 1.3 исто баш 120кмч е клучно на автопат не бара повеќе, доста е еднаш месечно баш на кај грчка. Мене според борд потрошувачка ми е 27км за литар, според џебот под 4 литри е.
И за претходни постови не сум никаков препродавач, домаќински ја возам не ми значи ништо да се докажувам, споделувам како е кај мене. Плус можеби е што има "автоматски" мењач.
За егр вентилот не скрив ништо признавам дека е проблематичен на 20к бараше чистење, ама и на vw сум имал проблем и со егр и гратис со дпф.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Vo posledno vreme vozam so vklučen pokažuvač na potrošuvacka na gorivo( Alfa 1.9 jtdm).....
Na obična magistrala so brzini od 70-90...so pažlivo vozenje troši meģju 3.5 i 4.5 l/100 km.....
Malku.požustra vožnja kreva po slobodna procena za 50%
Na avtopat ne štedam radi dobivanje na vreme vo patuvanje.....i potrošuvačkata odi okolu 80% vo plus od domakinskoto vozenje
Na 4000 km na kolku se resetira bordot...standar e 5.7 prosek
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Да препорачате некој добар авто плац преку кој може да нарачам кола од странство да ми донесат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom