Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Nekoj da kazi ako znaj kako mozat da se podignat site dokumenti podneseni Bg vo slucaj na odbivanje na drzavjanstvo i so isitite izvodi i dr dokumenti dali mozi pak da se podnesi baranje ili novi izvodi ke treba i clenstvo od bugarsko zdruzenie?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Nekoj da kazi ako znaj kako mozat da se podignat site dokumenti podneseni Bg vo slucaj na odbivanje na drzavjanstvo i so isitite izvodi i dr dokumenti dali mozi pak da se podnesi baranje ili novi izvodi ke treba i clenstvo od bugarsko zdruzenie?
Ако имате доставено оригинал некаков документ(крштеница,свидетелство од егзархија и сл.) тогаш ќе си го побарате истиот да ви го вратат. Како оди процедурата за ова не знам или ќе си прашате во Министерството или ќе си најдете некој салам посредник да ви заврши работа.Инаку сите останати документи изводи,лекарско,потврда за неосудуваност и сл. сето тоа треба одново да се изваде.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Nekoj da kazi ako znaj kako mozat da se podignat site dokumenti podneseni Bg vo slucaj na odbivanje na drzavjanstvo i so isitite izvodi i dr dokumenti dali mozi pak da se podnesi baranje ili novi izvodi ke treba i clenstvo od bugarsko zdruzenie?
Prvo ne gi vrakaat site dokumenti mozes samo da odis Sofija i da podnesis molba da ti vratat nekoj star dokument ako imas,no da si imala nekoj star dokument koj vrsi rabota nemalo da go odbiet,izvadi potvrda od zdruzenie,kontaktiraj gi ke ti kazat kakvi dokumenti treba,vo sekoj slucaj baraat novi izvodi.
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Ако имате доставено оригинал некаков документ(крштеница,свидетелство од егзархија и сл.) тогаш ќе си го побарате истиот да ви го вратат. Како оди процедурата за ова не знам или ќе си прашате во Министерството или ќе си најдете некој салам посредник да ви заврши работа.Инаку сите останати документи изводи,лекарско,потврда за неосудуваност и сл. сето тоа треба одново да се изваде.
Ok fala na odgovort
Автоматски споено мислење:

Prvo ne gi vrakaat site dokumenti mozes samo da odis Sofija i da podnesis molba da ti vratat nekoj star dokument ako imas,no da si imala nekoj star dokument koj vrsi rabota nemalo da go odbiet,izvadi potvrda od zdruzenie,kontaktiraj gi ke ti kazat kakvi dokumenti treba,vo sekoj slucaj baraat novi izvodi.
Ok fala na odgovor
Prvo ne gi vrakaat site dokumenti mozes samo da odis Sofija i da podnesis molba da ti vratat nekoj star dokument ako imas,no da si imala nekoj star dokument koj vrsi rabota nemalo da go odbiet,izvadi potvrda od zdruzenie,kontaktiraj gi ke ti kazat kakvi dokumenti treba,vo sekoj slucaj baraat novi izvodi.
ok fala na odgovor
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Vcera proveriv sekoj den po neznam kolku pari veke I na kraj nisto
Автоматски споено мислење:


Sega treba da odam veliko trnovo za dokumentot od pradedo deka sluzel vojska I potvrda ke vadam od zdruzenie
Нема потреба да одиш до В.Трново. Исконтактирај ги по маил, имат објавено на нивната офиц страна. Ќе ти побараат кога, каде и во кој полк(одред) служел дедо ти. Кога ќе го најдат (ако), ќе треба да им уплатиш на сметка некоја смешна такса од 30 лева, и ти го праќаат до пошта на домашна адреса во Мк. Ова е од лично искуство, јас така направив и добив пасош 2017. Поздрав
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Decki pak jas Ako saka nekoj da mi ja objasni cela procedura za podavanje za drzavjanstvo. Da probame sami bez posrednik ako ne e mnogu komplicirano. Ja iskontaktirav starata posrednicka i bara 600 evra do intervju
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Decki pak jas Ako saka nekoj da mi ja objasni cela procedura za podavanje za drzavjanstvo. Da probame sami bez posrednik ako ne e mnogu komplicirano. Ja iskontaktirav starata posrednicka i bara 600 evra do intervju
Со какви документи планирате да поднесувате,дали имате некој стар документ или со потврда од Струмица?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Decki pak jas Ako saka nekoj da mi ja objasni cela procedura za podavanje za drzavjanstvo. Da probame sami bez posrednik ako ne e mnogu komplicirano. Ja iskontaktirav starata posrednicka i bara 600 evra do intervju
Ako pari ti se problem odi preku ambasada ili konzulat,tie se ti kazuvaat sto i kako treba,i nema odejne vo Sofija,samo da si znaes postapkata ke ti trae podolgo.
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
27
Поени од реакции
12
Нема потреба да одиш до В.Трново. Исконтактирај ги по маил, имат објавено на нивната офиц страна. Ќе ти побараат кога, каде и во кој полк(одред) служел дедо ти. Кога ќе го најдат (ако), ќе треба да им уплатиш на сметка некоја смешна такса од 30 лева, и ти го праќаат до пошта на домашна адреса во Мк. Ова е од лично искуство, јас така направив и добив пасош 2017. Поздрав
Fala pozdrav
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Нема потреба да одиш до В.Трново. Исконтактирај ги по маил, имат објавено на нивната офиц страна. Ќе ти побараат кога, каде и во кој полк(одред) служел дедо ти. Кога ќе го најдат (ако), ќе треба да им уплатиш на сметка некоја смешна такса од 30 лева, и ти го праќаат до пошта на домашна адреса во Мк. Ова е од лично искуство, јас така направив и добив пасош 2017. Поздрав
Ja znam deka dedomi sluzel vojska vo bugarija ama nema nikakvi dokumenti, kako bi mozel da izvadam potvrda imam podatoci od nego se.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom