Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Зошто баш библијата? Муслиманите би рекле куранот да се чита, хиндуистите би рекле ведите да се читаат... некои трети би рекле нешто сосем десето? Кој е во право?

.
Пак морам да ти објаснувам....ама ти ука не фаќаш!!!
Сите религигии се сведуваат на едно...ВНАТРЕШНА ЕВОЛУЦИЈА НА ЧОВЕКОТ.
Како не можете да го сватите тоа не ми е јасно
Секоја религија има иста цел...само што избрала различит пат до целта. Секоја религија ги критикувате патиштата на другата и секоја тврди дека нејзиниот пат е правилен, затоа доаѓа до судир. Уште по глупи се атеистичките критики,кои немаат никаква основа, од едноставна причина што не знаат дека животот има цел, дека не е само “апни пивни е“ни легни“ (АПЕЛ) во животот, дека еден таков живот е жалосно да го живееш....
Постојат три религиозни школи ...во зависност од тоа кој пат го избрале.
-Факирска школа....го користи телото;
-Монотеистичка школа...го користи срцето , емоциите...
-Будистичка школа...го користи интелектот;
Ако и ова не го разбереш...тогаш да почнам да ти цртам сликички...дрвото на животот, том и џери, тарзан, блек, текс вилер.....
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пак морам да ти објаснувам....ама ти ука не фаќаш!!!
Сите религигии се сведуваат на едно...ВНАТРЕШНА ЕВОЛУЦИЈА НА ЧОВЕКОТ.
Како не можете да го сватите тоа не ми е јасно
Секоја религија има иста цел...само што избрала различит пат до целта. Секоја религија ги критикувате патиштата на другата и секоја тврди дека нејзиниот пат е правилен, затоа доаѓа до судир. Уште по глупи се атеистичките критики,кои немаат никаква основа, од едноставна причина што не знаат дека животот има цел, дека не е само “апни пивни е“ни легни“ (АПЕЛ) во животот, дека еден таков живот е жалосно да го живееш....
Постојат три религиозни школи ...во зависност од тоа кој пат го избрале.
-Факирска школа....го користи телото;
-Монотеистичка школа...го користи срцето , емоциите...
-Будистичка школа...го користи интелектот;
Ако и ова не го разбереш...тогаш да почнам да ти цртам сликички...дрвото на животот, том и џери, тарзан, блек, текс вилер.....
Појма немаш ти од ништо не па од цртање да црташ. Јас за време прашав а ти за тракторски гуми ми одговараш. И не те прашав тебе.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Секој треба да биде верник? Сериозно??? Не баш, јас велам никој не треба да е.
Која е таа мирољубива а кои се немирољубиви?
Зошто баш библијата? Муслиманите би рекле куранот да се чита, хиндуистите би рекле ведите да се читаат... некои трети би рекле нешто сосем десето? Кој е во право?

Кој тоа вие? Која ваша религија?

Значи и ти шириш лаги и омрази пошто не го сакаш куранот. Пак тоа вие, не сте само православни христијани во светов.
Според твојава логика и ти си тој шо шири омраза пошто ги мрзиш религиозните љуге,така?
 
Член од
10 март 2019
Мислења
23
Поени од реакции
2
Primer, jas koga ke mu kazam na nekoj shto sve nie pravime doma; kako pravoslavni hristijani - a ne se od moja religija...mi se smeat. I mislat deka sme chudni. :)
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Алах,Исус и Луцифер не постојат не бидете глупи да верувате во нешто измислено од некој што сака/л да манипулира. крај на сите дискусиии д енд.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Алах,Исус и Луцифер не постојат не бидете глупи да верувате во нешто измислено од некој што сака/л да манипулира. крај на сите дискусиии д енд.
Готово, може цел под-форум Религија да се затвори, решено е - се е измислено и човекот е глуп.

Не оди така сето ова како што ти глаголаш...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.410
Алах,Исус и Луцифер не постојат не бидете глупи да верувате во нешто измислено од некој што сака/л да манипулира. крај на сите дискусиии д енд.
А ти во што веруваш?
Баш ме интересира и кој го измислил сето тоа, знаеш ли?
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
А ти во што веруваш?
Баш ме интересира и кој го измислил сето тоа, знаеш ли?
верувам во природата во тоа што го гледам дрвата,реките,планините нешто што самото по себе се создавало со векови а не во измислени религии што ствараат само војни и лоши ствари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom