Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Знаеш дека омразата ќе те изеде и ќе те однесе кон страдање и пак бладање и зборување глупости само за да ти се задоволи егото бидејќи немаш храброст да признаеш дека не си ниту некаков пророк(не си до толку ненормален нели?) ниту пак си познавач на работите за кои сакаш толку многу да зборуваш...
Зошто сето ова си го правиш сам на себе, не разбирам... мазохист?
Па лесно е да научиш нешто повеќе... и најмрзливите фатија и направија нешто полезно во поглед на ова, само вие со омраза останавте догматски настроени кон Телема!
Што, бараш на нет по било какви страници каде што ќе ти се задоволи суетата да најдеш што некој напишал негативно за Телема за да споделиш и „докажеш“ како ете - Телема е лошо?
Телема е лоша ствар само за еден вид на луѓе! Не биди од тие... можеш подобро.

Постои една книга со наслов „Законот е за Сите“ (тука има извадоци од книгата) преведена на македонски јазик. Знаете, коментари на Законот, основни работи за да се олесни разбирањето на „Книгата на Законот“ кај оние кои насетиле нешто во тие стихови.
И таму е дадено многу добро зошто Телема е за секој без разлика кај е, кој е и каква карма има - свесен за истата или не :)

Нормално, прво и основно е да се прочита „Книгата на Законот“ и да препознае секој поединец дали се пронаоѓа во сето тоа или не...

Сето друго е бескорисно во однос на Телема. Бескорисно и лажно е твоето зборување за Телема бидејќи ти носиш омраза кон нешто што не го разбираш, изградена врз основа на тоа што имаш проблем со луѓе кои се Телемити и не ти се допаѓаат нивните размисли.

Прочитај го уште еднаш есејот што го споделив (не ми е грижа што се лутиш и што не можеш ништо во однос на Телема и инијацијата, тоа е твој проблем заради тебе самиот) - а и други нека го прочитаат по втор или трет пат - гледам над 50 прегледи има само тој есеј!
Се надевам другите разбираат многу подобро што значи стихот од „Книгата на Законот“:


„Секој маж и секоја жена е ѕвезда.“
- Liber AL, I:3

Затоа и не може да се сoкрие Законот на Телема!
Тоа го сакаат Црните Браќа кои веруваат во умирачките богови (чии свети книги ти си ги толкуваш замислувајќи се дека си пророк кој што зборува со боговите од стариот еон) и оние со заболено его (и тука те препознавам заради дрскоста да зборуваш без знаење на основа на омраза) кои се дрзнуваат свети книги да толкуваат секому како правилно било и што со тоа.

„Свети отци“ - не во овој еон! ;)
Но иницирани и оние кои станале „Пердурабо“ - такви може да имаме, бидејќи патоказите се битна ствар по патот на инијацијата на поединецот!
Другото е обичен лаеж на пес пред умирање кој што ќе го однесе ветрот во заборав...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Бидејќи гледам сеуште некои се заморуваат со Телема во обид да го прикажат овој Закон како зло и тоа преку нивните очи полни со омраза... заради нивни егоистички побуди...
Им избиваат ли молњи од тие диаболични очи?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Им избиваат ли молњи од тие диаболични очи?
Се е можно... омразата може и да ги натера да завиваат како волци на погрешна месечина (на која се молат Црните Браќа) :)
Не е добро тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Се е можно... омразата може и да ги натера да завиваат како волци на погрешна месечина (на која се молат Црните Браќа) :)
Не е добро тоа.
Ох, кој знае што за кого е добро.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Знаеш дека омразата ќе те изеде и ќе те однесе кон страдање и пак бладање и зборување глупости само за да ти се задоволи егото бидејќи немаш храброст да признаеш дека не си ниту некаков пророк(не си до толку ненормален нели?) ниту пак си познавач на работите за кои сакаш толку многу да зборуваш...
Зошто сето ова си го правиш сам на себе, не разбирам... мазохист?
Па лесно е да научиш нешто повеќе... и најмрзливите фатија и направија нешто полезно во поглед на ова, само вие со омраза останавте догматски настроени кон Телема!
Што, бараш на нет по било какви страници каде што ќе ти се задоволи суетата да најдеш што некој напишал негативно за Телема за да споделиш и „докажеш“ како ете - Телема е лошо?
Телема е лоша ствар само за еден вид на луѓе! Не биди од тие... можеш подобро.
Темата е сосема друго, психоанализа за членовите е само доказ дека сакаш во друга насока да ја носиш дискусијата,бедно.
Ако веќе сакаш психоанализи да правиш почни од твојот "брат" и побарај да ти ја пренесе последната наша комуникација , каде користи несоодветен речник со навреди и закани по живот....човештвото пред с'е.
За тоа треба да реагираа и администрацијата на форумов, ама изгледа додека не се најде КАЈГАНА на некој друг портал со критики дека вгнездиле секта во нивниот форум, па уште и ги "боцнале" како важна тема, нема да има реакција.

Постои една книга со наслов „Законот е за Сите“ (тука има извадоци од книгата) преведена на македонски јазик. Знаете, коментари на Законот, основни работи за да се олесни разбирањето на „Книгата на Законот“ кај оние кои насетиле нешто во тие стихови.
И таму е дадено многу добро зошто Телема е за секој без разлика кај е, кој е и каква карма има - свесен за истата или не :)

Нормално, прво и основно е да се прочита „Книгата на Законот“ и да препознае секој поединец дали се пронаоѓа во сето тоа или не...

Сето друго е бескорисно во однос на Телема. Бескорисно и лажно е твоето зборување за Телема бидејќи ти носиш омраза кон нешто што не го разбираш, изградена врз основа на тоа што имаш проблем со луѓе кои се Телемити и не ти се допаѓаат нивните размисли.
Не си ме разбрал што сакам да кажам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Тоа со @Ipsissimus, сами ќе си го решите, одамна си имате „интимен“ однос по форуми, а и лично низ реалниот живот. Десет години се бркате по форуми, не можам да се мешам во тоа. Имаш таму пријава и за лични пораки мислам, разгледај...
Ако имаш проблеми со мене, имаш ЛП и слободно ме извести што имаш да ми кажеш!

Те разбирам што сакаш да кажеш (и тоа е невалидно бидејќи ова што ти го зборуваш за Телема важи само за тебе, и основата на тоа твое разбирање не е знаење на Законот, бидејќи не читаш и не си запознаен со системот), ти не сакаш да разбереш дека ништо не знаеш за Телема бидејќи се што знаеш е она што тука зборувам јас... а јас постојано велам дека мора да се читаат книги и философија (за да директно ја согледаш размислата на авторот кој ја напишал таа размисла), да се разгледаат симболите за да се разбере добро Телема како начин на дејствување и спознавање на себе си. Бидејќи новиот еон не промени се во однос на човештвото, но промени многу... и тоа го забележуваат многумина, но ете заради свои X причини им смета што тоа ново време има име Телема. :)

Тоа што ти си имаш во главата што е што - е заради твоите минати искуства.
Телема не се заморува со тоа што ти си имал во минатото пред да дознаеш за Телема! Не може да судиш за нешто ново без да го студираш истото.... постојано ќе имаш лошо разбирање за работите. Започнуваш со Телема и пракси и надминувања со анализа на претходните искуства, а не обратно прво минатото па ќе го калемиме сегашното за да биде во прангите на старите разбирања!

И не може како што толкуваш свети книги од стариот еон, да се однесуваш бандитски и да се наметнуваш како просветлен или пророк, па да толкуваш за други што е што.
Посебно што не си ниту пробал да стапнеш на патеката која води кон спознавање, не пак да зборуваш за новиот еон и постигнувањата во истиот на други.
Не бидува така. Нема повеќе криење зад „егзотеријата“ и религија за да се правете нешто посебни во животот...

Телема е закон за сите (во смисла не е ограничен на некаква елита, за тоа имам зборувано), мора да се спознаваш и ако имаш проблеми со самиот себе - реши си ги тие проблеми, во тебе се - не надвор.
И Телема не значи да си инициран и да изведуваш ритуали!
Доволно е да се прифати „Книгата на Законот“ како ја разбираш и да дејствуваш според неа :)


Ниту еден жив Телемит не ти е крив што ти не се препознаваш во Телема на пример, а доаѓаш и ми дрдориш глупости, па одозгора и измислуваш и шириш лаги собрани по нет за да покажеш како јас или некој друг Телемит е големо зло...
Ако не ти чини Телема, зошто имаш потреба да зборуваш и да шириш лаги дека за твојот син или брат или жена Телема е погрешно нешто? Како тоа се наметнуваш? :)

Не оди тоа така едноставно само за да тебе ти се полни егото... бидејќи не можеш да се покажеш како просветлен момак што зборува со боговите!
Извини. Треба учење и практична примена на работите.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Тоа со @Ipsissimus, сами ќе си го решите, одамна си имате „интимен“ однос по форуми, а и лично низ реалниот живот. Десет години се бркате по форуми, не можам да се мешам во тоа. Имаш таму пријава и за лични пораки мислам, разгледај...
Ако имаш проблеми со мене, имаш ЛП и слободно ме извести што имаш да ми кажеш!

Те разбирам што сакаш да кажеш (и тоа е невалидно бидејќи ова што ти го зборуваш за Телема важи само за тебе, и основата на тоа твое разбирање не е знаење на Законот, бидејќи не читаш и не си запознаен со системот), ти не сакаш да разбереш дека ништо не знаеш за Телема бидејќи се што знаеш е она што тука зборувам јас... а јас постојано велам дека мора да се читаат книги и философија, да се разгледаат симболите за да се разбере добро Телема како начин на дејствување и спознавање на себе си. Бидејќи новиот еон не промени се во однос на човештвото, но промени многу... и тоа го забележуваат многумина, но ете заради свои X причини им смета што тоа ново време има име Телема. :)

Тоа што ти си имаш во главата што е што - е заради твоите минати искуства.
Телема не се заморува со тоа што ти си имал во минатото пред да дознаеш за Телема! Не може да судиш за нешто ново без да го студираш истото.... постојано ќе имаш лошо разбирање за работите. Започнуваш со Телема и пракси и надминувања со анализа на претходните искуства, а не обратно прво минатото па ќе го калемиме сегашното за да биде во прангите на старите разбирања!

И не може како што толкуваш свети книги од стариот еон, да се однесуваш бандитски и да се наметнуваш како просветлен или пророк, па да толкуваш за други што е што.
Посебно што не си ниту пробал да стапнеш на патеката која води кон спознавање, не пак да зборуваш за новиот еон и постигнувањата во истиот на други.
Не бидува така. Нема повеќе криење зад „егзотеријата“ и религија за да се правете нешто посебни во животот...

Телема е закон за сите, мора да се спознаваш и ако имаш проблеми со самиот себе - реши си ги тие проблеми, во тебе се - не надвор.
Ниту еден жив Телемит не ти е крив што ти не се препознаваш во Телема на пример, а доаѓаш и ми дрдориш глупости, па одозгора и измислуваш и шириш лаги собрани по нет за да покажеш како јас или некој друг Телемит е големо зло...
Ако не ти чини Телема, зошто имаш потреба да зборуваш и да шириш лаги дека за твојот син или брат или жена Телема е погрешно нешто? Како тоа се наметнуваш? :)

Не оди тоа така едноставно само за да тебе ти се полни егото... бидејќи не можеш да се покажеш како просветлен момак што зборува со боговите!
Извини. Треба учење и практична примена на работите.
Неможам да го отворам законот за сите, дали е до мојот компјутер или нешто кај тебе или форумов.

Сакам да те прашам Хепта, онака просто..Дали за да биде еден човек Телемит треба својот карактер и однесување да го сведе на САМОЖИВНИК, човек што само себе се става прво на дневен ред а потоа останатите.
Немам намера да бидам груба, знам дека така делува прашањето, но со оглед дека вие практикувате толку многу секојдневни ритаули а во денешно време има ли воопшто човек време и можност за такви нешта кои искрено и не се убави за очи, па и за уши?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Благодарам за информацијата... моја грешка, не сум добро споделил линк, повеќе бев насочен кон текстот што го пишував.
Тука имаш линк.


Телемит е човек што го прифатил „Законот на Телема“ даден во Книга на Законот или Liber AL vel Legis svb figura CCXX :) Тој закон е даден во многу збиена форма во Liber Oz, напишана 1941-ва... мислам дека е таа година.
Како што имам зборувано порано, од тој Закон излегуваат четири зраци: Слобода, Љубов, Живот и Светлина!
И како што еден човек прифатил дека овие работи важат за него, прифаќа дека истите важат и за другите!
Така да ова твоето го гледам како скриена намера да прикажеш човек што го прифатил Законот дека е егоист и си гледа само за себе.
Тоа не е точно. Мора апсолутно разбирање на својот унуверзум и како се поклопува со другите... за да нема залудни судири.

Дури и тука, виртуелните судири не се ненамерни, не сте тука туку така, ниту пак ќе прекинете да пишувате туку така за ствари кои не ви лежат на срце :)

Погледни ја Liber Oz како и моите коментари за истата тука.

П.С. И ако може да не коментираш како ова е претешко и не го разбираш. Не можам да помогнам околу тоа... Има на блогот линк до книги, философии - ако те интересира и сакаш да разбереш, читај и размислувај.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Темата е сосема друго, психоанализа за членовите е само доказ дека сакаш во друга насока да ја носиш дискусијата,бедно.
Ако веќе сакаш психоанализи да правиш почни од твојот "брат" и побарај да ти ја пренесе последната наша комуникација , каде користи несоодветен речник со навреди и закани по живот....човештвото пред с'е.
За тоа треба да реагираа и администрацијата на форумов, ама изгледа додека не се најде КАЈГАНА на некој друг портал со критики дека вгнездиле секта во нивниот форум, па уште и ги "боцнале" како важна тема, нема да има реакција.
Јас сум како огледало, во мене ќе го видиш тоа што со подлост си се обидел да го пласираш. Јас немам влакна на јазикот и немам намера да правам лице никому, посебно не на бедници што се обиделе да ми се прикажат како пријатели.
Што се однесува до ,,заканите" по твојот живот, многу си загрижен за некој што тврди дека умрел, дека ја искусил смртта. Да ти појаснам, како член на ОТО, обврзан сум да ги почитувам законите на државата во која живеам и тоа и имам намера да го правам. А за ,,заканата" ќе ти постирам еден цитат како објаснување:

,,Магичарот е израз нa волјата од Универзумот: наметливците создаваат побуна и страдаат. Да се спротиставиш на вистински Магичар е исто така глупо како да си ставил раката на циркуларна пила што е во движење. Но, оној што останал без рака ја обвинува пилата."

Link
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
И уште нешто@alf, бидејќи гледам пак исти муабети, за да не ти цитирам повторно непознавањата на системот и Телема и постојаното зборување на истите ствари!

Не читаш и само повторуваш едно та исто, како „духовно незрели“ ќе пострадаат од Телема... многу заштитник ти... да ги оставиме во стариот еон, да заборавиме на „Книгата на Законот“, на слободата, љубовта, животот... да бидат христијани или муслимани со сите ограничувања од стариот еон?
Да оставиме такви ко тебе да им „толкуваат“ свети книги глумејќи просветленост?

Сакаш да ја оставиме религијата да биде црна дупка во која ќе се кријат неспособните ко тебе кои немаат храброст ниту доблест да признаат дека нешто не знаат и не можат па бегаат во егзотерија и бладања глумејќи пророци и мудреци? :)
Не бидува таа работа...

Кажав веќе:

Телема е закон за сите (во смисла не е ограничен на некаква елита, за тоа имам зборувано), мора да се спознаваш и ако имаш проблеми со самиот себе - реши си ги тие проблеми, во тебе се - не надвор.
И Телема не значи да си инициран и да изведуваш ритуали!
Доволно е да се прифати „Книгата на Законот“ како ја разбираш и да дејствуваш според неа :)


Ниту еден жив Телемит не ти е крив што ти не се препознаваш во Телема на пример, а доаѓаш и ми дрдориш глупости, па одозгора и измислуваш и шириш лаги собрани по нет за да покажеш како јас или некој друг Телемит е големо зло...
Ако не ти чини Телема, зошто имаш потреба да зборуваш и да шириш лаги дека за твојот син или брат или жена Телема е погрешно нешто? Како тоа се наметнуваш? :)
Не оди тоа така едноставно само за да тебе ти се полни егото... бидејќи не можеш да се покажеш како просветлен момак што зборува со боговите!
Извини. Треба учење и практична примена на работите.“
- линк

Исто така реков и ова:

„Нормално, прво и основно е да се прочита
„Книгата на Законот“ и да препознае секој поединец дали се пронаоѓа во сето тоа или не...
Сето друго е бескорисно во однос на Телема. Бескорисно и лажно е твоето зборување за Телема бидејќи ти носиш омраза кон нешто што не го разбираш, изградена врз основа на тоа што имаш проблем со луѓе кои се Телемити и не ти се допаѓаат нивните размисли.

Прочитај го уште еднаш есејот што го споделив (не ми е грижа што се лутиш и што не можеш ништо во однос на Телема и инијацијата, тоа е твој проблем заради тебе самиот) - а и други нека го прочитаат по втор или трет пат - гледам над 50 прегледи има само тој есеј!
Се надевам другите разбираат многу подобро што значи стихот од „Книгата на Законот“:


„Секој маж и секоја жена е ѕвезда.“
- Liber AL, I:3

Затоа и не може да се сoкрие Законот на Телема!
Тоа го сакаат Црните Браќа кои веруваат во умирачките богови (чии свети книги ти си ги толкуваш замислувајќи се дека си пророк кој што зборува со боговите од стариот еон) и оние со заболено его (и тука те препознавам заради дрскоста да зборуваш без знаење на основа на омраза) кои се дрзнуваат свети книги да толкуваат секому како правилно било и што со тоа. “
- линк

Сето друго ова што ти зборуваш е твојот универзум. Ако ти не си подготвен и сметаш дека си духовно осакатен, интелектуално неспособен и премногу мрзлив да надминуваш и да го прошируваш твојот универзум - не се криј зад оваа твоја „душогрижничка мисија“ за да убедиш некој дека Телема не е за секој. Пристапот до највнатрешното кај поединецот е за секој, а кој колку може - тоа е апсолутно индивидуална ствар! Ниту ти ниту јас ниту било кој не може да стои помеѓу поединецот и богот што го обожува! :)


Секој што ќе се препознае, останува да работи и надминува - другите... некоја наредна инкарнација, тука сме :)
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
@Хептаграм XI ...во вториот стих од книгата на законот пишува......
...ако пиеш, пиј со осум и деведесет правила на вештината....

Можеш да ги објасниш за кои правила станува збор?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Можам.

Не е втор стих, туку 70-ти стих од Второто поглавје во кој гласноговорник е Хадит, комплементарноста на Нуит, од Првото поглавје:

„There is help & hope in other spells. Wisdom says: be strong! Then canst thou bear more joy. Be not animal; refine thy rapture! If thou drink, drink by the eight and ninety rules of art: if thou love, exceed by delicacy; and if thou do aught joyous, let there be subtlety therein!“
- Liber AL, II:70

Во „Законот е за Сите“ (ја имаме на македонски јазик) или позната како „The Magical and Philosophical Commentaries on The Book of the Law“ е даден овој коментар:

Why eight and ninety rules of art? I am totally unable to suggest a reason satisfactory to myself; but 90 is Tzaddi, the Emperor, and 8, Cheth, the Charioteer or Cup-Bearer; the phrase might then conceivably mean with majesty. Alternatively, 98 = 2 x 49: now Two is the number of the Will, and Seven of the passive senses. 98 might then mean the full expansion of the senses (7 x 7) balanced against each other, and controlled firmly by the Will.“
- The Magical and Philosophical Commentaries on The Book of the Law

Имам и други навестувања за оваа фраза, но тоа е мое разбирање и не е ок да го споделувам како објаснување за стихови од „Книгата на Законот“. Но постои возвишена економија на магиско дејствување дадено во Законот на Телема.

P.S. Emperor и Charioteer се имиња на тарот карти од Тот таротот изработен од Кроули и Фрида Харис.

„Книгата на Тот“ веќе излезе од печат, последно „техничко“ дело на Кроули во неговиот живот во која е собрана мудрост од многу различни системи обединети преку тарот картите. ;)
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Иако ова што ќе го напишам многу пати е објаснувано, сметам дека одвреме навреме треба да се повтори, со цел да се освежи меморијата на злобниците и хејтерите што киснат на темава. Низ сите овие години, се провлекува еден ист обид од страна на хејтерите на Телемата за нејзина дискредитација. Овој обид има многу форми, но една суштина, да се земе одреден пример на поединец или група кој ќе предизвика гадење, револт или несогласување со етичките или морални кодекси на мнозинството и истиот се прикажува како карактеристика и модел за однесување за сите Телемити.
Таков беше обидот со постирање клевети дека Телемитите користат дрога, дека прават оргии итн, итн.

Причината зошто некој намерно или ненамерно користи одреден пример на поединец или група како модел за цел колектив е суштината на тоа по што се разликува стариот од новиот еон. Еонот на Озирис и на умирачките богови е период каде религијата одредува сет на правила и истите се мандаторни за сите. Па така на пример ако некој се декларира како муслиман и не јаде свинско, а останатите муслимани не негираат дека тој е муслиман, тогаш тоа значи дека сите муслимани не јадат свинско. Истото важи и за останатите религии од еонот на Озирис( не за свинското, туку за правилото за дозволиво и недозволиво).
Кај Телемата разликата е суштински спротивна. Самиот збор Телема значи волја и таа е дефинирана како динамички аспект на битието. Тоа значи дека нормите, правилата, моралот, не доаѓаат од надворешен авторитет, туку од внатрешен, од самото битие на секој маж и секоја жена.
Дали тогаш ако некој каже дека прави оргии и е Телемит, а јас не негирам дека е Телемит, тоа значи дека и јас практикувам оргии бидејќи и самиот се декларирам како Телемит? Секако дека не, бидејќи Човекот не е машина, не е создаден на фабричка лента, живо битие е и е уникатен во однос на другите луѓе. Тоа што за мене може да биде вистински пат, за некој друг може да биде ќорсокак и обратно. Ние ја препознаваме суштинската грешка на религиите од стариот еон, а тоа е дека Човекот не е машина, не можат сите да живеат на ист начин од проста причина што не се сите исти. Секој има своја суштина, предодреденост - Волја, што е уникатна за него и само за него. И тука обично доаѓа прашањето: ,,Што ако некому му е волја да те убие?" Одговорот е многу едноставен - Ако не се работи за самоодбрана или акт против тиранија, тогаш тоа не е чиста - вистинска волја.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Што ако некому му е волја да те убие?" Одговорот е многу едноставен - Ако не се работи за самоодбрана или акт против тиранија, тогаш тоа не е чиста - вистинска волја.


Е, што е тогаш ако не е волја!?
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Е, што е тогаш ако не е волја!?
Се може да биде, одмазда, љубомора, гнев...но не и волја во телемитска смисла. Во книгата на законот стои - За чистата вистинска волја, незагадена од страст за резултат, секој пат е совршен.
Чистата - вистинска волја е онаа која не е инспирирана од мотив за постигнување на нешто дополнително, тоа е она што самото по себе е цел. На пример ако сликаш за да ја продадеш сликата за добра цена, тогаш целта се пари. Парите пак сами по себе пак не се цел, требаат за нешто трето, тоа за нешто четврто и така во недоглед. Затоа будистите желбата ја посочуваат како причина за страдање. Но ако сликаш, затоа што самото сликање те исполнува, ако нема дополнителна причина или мотив за тоа (страст за резултат), тогаш значи дека се раководиш, делуваш во согласност со твојата чиста - вистинска волја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom