Се' за воздушни пушки

Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Нема ништо лошо со ставање масло во пушките, уште подобро ако маслото помини првите неколку пукања по цефката.
Првите пукања имаше мислам фабричко, но сега зборувам во делот кај што е федерот демек да не правело нагризување на лежиштето? тоа ми го кажа поточно човекот кој што врши сервис. Пробав но заради вакумот не влегува масло кое поточно масло да ставам? ако некој има искуство.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Првите пукања имаше мислам фабричко, но сега зборувам во делот кај што е федерот демек да не правело нагризување на лежиштето? тоа ми го кажа поточно човекот кој што врши сервис. Пробав но заради вакумот не влегува масло кое поточно масло да ставам? ако некој има искуство.
Balistol е најпрепорачано масло за оружје (барем колку што јас знам). Клипот и цилиндарон неможат да се подмачкат како што ти велиш заради вакуумот, но задниот дел каде што лежи федерот обавезно. Ако немаш до толку да речам егзотично масло, земи си грес маст. Што и да ставиш со текот на времето ќе ти се пика и лепи прашина, не е лошо барем еднаш во годината да си ја правиш ремонт, со комплетно чистење и повторно подмачкување. Тоа е препорака од мене.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Денес ја земав потвврдата од полиција, службеникот го прашав дали смее да се пренесесува пушката пример донстрелиште или до кај роднина на село ми вика несмееш, 600 евра е казна оружјето мор да е на таа адреса што пишива! Знае ли некој подетално да ме опрви жалку чудна работва.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.698
Денес ја земав потвврдата од полиција, службеникот го прашав дали смее да се пренесесува пушката пример донстрелиште или до кај роднина на село ми вика несмееш, 600 евра е казна оружјето мор да е на таа адреса што пишива! Знае ли некој подетално да ме опрви жалку чудна работва.
ако е оружјето стрелачко...смее да се пренесува од адресата до стрелиштето....но ова воглавном важи за вистинското оружје, а за воздушното обично не прават проблем ако се носи документот ....и нормално ако се упатува према природата

нормално ќе се прави проблем ако те начекаат среде скопје
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
ако е оружјето стрелачко...смее да се пренесува од адресата до стрелиштето....но ова воглавном важи за вистинското оружје, а за воздушното обично не прават проблем ако се носи документот ....и нормално ако се упатува према природата

нормално ќе се прави проблем ако те начекаат среде скопје
Или не ме разбрал или толку знае, секако во природа на село во двор. Но некогаш мора да поминеш и низ град но најверојатно што викаш во футрола ке биде и имам документ па нема да прават зврцки.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.698
Би требало ако ти е прописно спакувана и ако се движиш према периферија да не ти прават проблем. но ако налеташ на некој намќор џандар....има основ и да ти прави проблеми
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Дали може да настане проблем ако објавам слика/видео од пушката на инстаграм (во природа)? Си поседувам дозвола уредно. Не се работи за некоја моќна пушка. Благодарам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.698
Дали може да настане проблем ако објавам слика/видео од пушката на инстаграм (во природа)? Си поседувам дозвола уредно. Не се работи за некоја моќна пушка. Благодарам
Ако се гледа дека е воздушна пушката.....нема да ти прават проблем. Можи да имаш проблем само ако има забуна дека ///ако личи на вистинска пушка

ПС: ако имаш ФБ(јас немам)...побарај го профилот на Зоран Сиљаноски -Шаге од Кичево.....чуда ќе видиш
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Дали може да настане проблем ако објавам слика/видео од пушката на инстаграм (во природа)? Си поседувам дозвола уредно. Не се работи за некоја моќна пушка. Благодарам
Ако има некој соушал џастис вариор, ќе те пријави и нацртана да постираш, какви видеа се објавуваат на Инстаграм, не знам дали си свесен. Како и да е, и да ти ја пријават сликата, ќе ти ја избришат и толку, не би требало да имаш проблеми во реалниот свет.
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите
Сакам да прашам дали ја знаете како е групата на фб со фанови и иматели на ПЦП пушки.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znae li nekoj da ima za prodavanje pcp puska,moze i neso defektna da e .
Blagodaram odnapred :)
 
Член од
17 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, пред некое време купив воздушна пушка но имам проблем. Оптиката после ден-два се раштелува и треба пак од почеток. Се работи за Gamo Replay 10. Секој совет е добредојден.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Здраво дечки, пред некое време купив воздушна пушка но имам проблем. Оптиката после ден-два се раштелува и треба пак од почеток. Се работи за Gamo Replay 10. Секој совет е добредојден.
Друже и јас го имав тој проблем ,,, гамо оптиките не се баш нај нај ,, знае да ги крши кончаниците на оптиката,, јас си земав нова оптика што држи до 100 џула пушка. Replay 10 ja imav, precizna dobra puska , na nejze nemav problem so optikata,, ja prodadov kupiv magnum replay ,,e taa odma ja razmrda optikata zasto ima golem trzaj
 
Член од
14 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki na site ima li ljubiteli na vozdusni puski pistoli
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки, пред некое време купив воздушна пушка но имам проблем. Оптиката после ден-два се раштелува и треба пак од почеток. Се работи за Gamo Replay 10. Секој совет е добредојден.
Ako ti e od samata puaka optikata tie se rasipuvaat od jakiot trzaj na federot
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
32
Поени од реакции
18
ZDR na site imam golem problem sakam da prasam koj ima ista vakva puska i da spodeli mislenje ili bilo kako..... puskata e gamo g magnum 1much 5.5mm IGT sistem kupena mi e 2019god kupiv optika dobra so ogled deka ima mnogu silen trzaj puskata i e mn mn mokno nesto kupiv optika pod imeto (sniper) so elektronski konec sto ne se kine.... so neze idat i edina4ni prstenesti drza4i za na sinata na puskata da se pricvrsti i dolu ima posebno straf4e koe zapina na sinata sto e zaka4ena na puskata no pri prviot udar se izmestuvase preciznosta na optikata.No kupiv druk drza4 sto e edina4en celosen kako na slikata no istiot problem go pravese i so toj drza4.se obrativ mikei se obrativ vo gamo vo spanija site razli4no kazuvaat ednite optikata drugite drza4ite.optikata ja dadov poklon toj drugaro vika deka se drza4ite problem go spodeluvam mislejneto vo mikei vikaat deka stop skop treba da se postavi no so gamo optika originalot gi prasuvam dali ima verojatnost da se skini optika posto ne e elektronska GAMO originalot mi vikaat deka ne se sigurni mozno e e sega stvarno kako da postapam neznam nesakam da ja kupam i ovaa optika kako i drugata i da bidi bez korisna se se izmestuva koga ke puknis se lizga sinite se pomestuva optikata vo prstenite naj dolnata sina i taja se pomestuva se se bukvalno i si vikam ima edno za straf4ina fiksator da ne se odvrtuvaat koga ke nama4kas no taka ima pobrzo verojatnost da se skini konecot na optikata posto e silna mn ima trzaj mn ( primer pcp nema tolkav trzaj i nema maka ili karabinot ima eden udar nego vazdusnite imaat dvoen udar napred i nazat help!!!!!!!!!!!!! IMG_0587.JPG IMG_0777.JPG IMG_E0615.JPG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom