Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Site sto imaat da nosat dopolnitelni dokumenti da si znaat deka za da bidat sigurni deka se odneseni najdobro e LICNO da si gi odnesat na istiot salter kade go podnesuvavte barajneto za drzavjanstvo vo MP a mozi i po posta da se isprati do MP adresata ja imate na sajtot od Ministerstvoto, samo treba edna molba da se napise vo koja se redi brojot na prepiskata i koi dokumenti gi dostavuvate, posrednicite cesto lazat deka gi dostavile dokumentite i se bescuvstvitelni gubrine(so islucok na nekoj cesni).
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
ZNACII JAS BEV SO DOKUMENTI OD 1 BRATUCED .. I VRATEN NA DOPOLNITELNA ... POSREDNIKOT MI E OD BUGARIJA .. 100 PATI MI RECE MORAS DA IZVADIS POTVRDA OD KLUBOT NA LAZAR I LICNOO !!! KJE SI JA DOSTAVIS NA SALTER ... POSO ON NE BIL KAKO SITE DRUGI POSREDNICI DA LAZAT.. I DA NE BIDAM U NEVERUVANJE.. POMINA 1 GODINA OD DOSTAVUVANJETO .. SEGA SUM NA POTPIS OD VICEPREZIDENTA 1 MESEC ... STO PONATAMU GOSPOD ZNAE ..

i jas isto vaka si odnesov... momentalno na finalna sum ke vidime kako sto...[DOUBLEPOST=1550677382][/DOUBLEPOST]
Site sto imaat da nosat dopolnitelni dokumenti da si znaat deka za da bidat sigurni deka se odneseni najdobro e LICNO da si gi odnesat na istiot salter kade go podnesuvavte barajneto za drzavjanstvo vo MP a mozi i po posta da se isprati do MP adresata ja imate na sajtot od Ministerstvoto, samo treba edna molba da se napise vo koja se redi brojot na prepiskata i koi dokumenti gi dostavuvate, posrednicite cesto lazat deka gi dostavile dokumentite i se bescuvstvitelni gubrine(so islucok na nekoj cesni).
ova e 100% tocno drugar ! jas imav takvo iskustvo proveriv kaj lazar. sekoj koj misli deka potvrdata ne mu e odnesena slobodno neka go konaktira lazar od zdruzenieto ke mu prati datum na ragjanje i i ime prezime i ke proveri lazar dali voopsto imale izvadeno
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
E dobro nie so sme na odobreno od soveti na proverka od vice so dokument pasos od brat/sestra soda ocekuvame samo eden GOSPOD ZNAE IZGLEDA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

dabedaa

Гостин
ZNACII JAS BEV SO DOKUMENTI OD 1 BRATUCED .. I VRATEN NA DOPOLNITELNA ... POSREDNIKOT MI E OD BUGARIJA .. 100 PATI MI RECE MORAS DA IZVADIS POTVRDA OD KLUBOT NA LAZAR I LICNOO !!! KJE SI JA DOSTAVIS NA SALTER ... POSO ON NE BIL KAKO SITE DRUGI POSREDNICI DA LAZAT.. I DA NE BIDAM U NEVERUVANJE.. POMINA 1 GODINA OD DOSTAVUVANJETO .. SEGA SUM NA POTPIS OD VICEPREZIDENTA 1 MESEC ... STO PONATAMU GOSPOD ZNAE ..
i jas sum slicno nesto kako tebe ,i jas podadov potvrda t.e mojot posrednik cekav edna godina..i eve 1 mesec sum kaj jotova.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Site sto imaat da nosat dopolnitelni dokumenti da si znaat deka za da bidat sigurni deka se odneseni najdobro e LICNO da si gi odnesat na istiot salter kade go podnesuvavte barajneto za drzavjanstvo vo MP a mozi i po posta da se isprati do MP adresata ja imate na sajtot od Ministerstvoto, samo treba edna molba da se napise vo koja se redi brojot na prepiskata i koi dokumenti gi dostavuvate, posrednicite cesto lazat deka gi dostavile dokumentite i se bescuvstvitelni gubrine(so islucok na nekoj cesni).
Te razbiram i poradi toa licno ja odnesov potvrdata vo ministerstvo so komplet prevedeni i legalizirani dokumentite, sea zdravje soe gospod nikoj ne e.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Лутете се колку сакате, но сите вие кои сте почнале процедура преку прв братучед, стрико, вујко сте изгубени случаи. Сто пати е објаснато дека особено последниве две години и само со потврда од здружение е многу тешко да се добие државјанство не па вака.
Зарем еднаш не сте се запрашале како може прв братучед да е директна линија!? Сами сте си криви што сте наседнале. Посредникот ми ја брка работата, јас си кулирам.
Ете многу од овие преку братучед, стрико, вујко доставиле и потврда од здружение, значи треба да е јасно дека не им ги признаваат и потврдите т.е. дека потврда тешко минува. Гледам многу од вас си се тешат дека тоа е бидејќи посредникот не им ја доставил потврдата, како да не.
Пак ќе ви кажам, последниве 2 години помалку од 10% земаат со потврда, имам пишано под кои нивни "Услови" со кои на некој начин во Софија ги заобиколуваат измените на Уредбата од 2017г. и кај Јотова кандидатите најверојатно ќе поминат со Указ.
Немој да си мислите дека ви се ситам, реалноста е таа.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
Nas so ni se smeni od dopolnitelna na finalna,od prilika za kolku vreme treba da ni se smeni vo nareden status ?Pozz
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: E2E
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
E dobro nie so sme na odobreno od soveti na proverka od vice so dokument pasos od brat/sestra soda ocekuvame samo eden GOSPOD ZNAE IZGLEDA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немам слушнато да е некој одбиен со документи од брат/сестра. Мислам дека ќе ти потпише, издржи уште малку. Колку време си на проверка?
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Немам слушнато да е некој одбиен со документи од брат/сестра. Мислам дека ќе ти потпише, издржи уште малку. Колку време си на проверка?
Заедно сме јас и другар ист ден на интервју од почеток на Декември на одобрено од совет и некаде околу Божиќ на проверка...јас со брат он со сестра у ист ден ни се менеа статусите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Aman be luge sonove potvrdite ne mi.se veruva. Kaj mene mojo posrednik ja odnese porvrdata i plus posle 3 meseci odnese izvodi od majka mi vujko mi u zavede gi vo opstunata kako sestra na vujko mu deka e bugarka. Cudno mi e so ustebsum na dopolnitelna skori 1 godina i 4 meseca.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Заедно сме јас и другар ист ден на интервју од почеток на Декември на одобрено од совет и некаде околу Божиќ на проверка...јас со брат он со сестра у ист ден ни се менеа статусите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас бев на проверка месец и пол, од средина на мај до почеток на јули 2018г. кога ми потпиша Указ. Значи од положително до Указ со се проверка 3,5 месеци.
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Јас бев на проверка месец и пол, од средина на мај до почеток на јули 2018г. кога ми потпиша Указ. Значи од положително до Указ со се проверка 3,5 месеци.
А со какви документи ако сакаш да ми кажеш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
136
Поени од реакции
146
Лутете се колку сакате, но сите вие кои сте почнале процедура преку прв братучед, стрико, вујко сте изгубени случаи. Сто пати е објаснато дека особено последниве две години и само со потврда од здружение е многу тешко да се добие државјанство не па вака.
Зарем еднаш не сте се запрашале како може прв братучед да е директна линија!? Сами сте си криви што сте наседнале. Посредникот ми ја брка работата, јас си кулирам.
Ете многу од овие преку братучед, стрико, вујко доставиле и потврда од здружение, значи треба да е јасно дека не им ги признаваат и потврдите т.е. дека потврда тешко минува. Гледам многу од вас си се тешат дека тоа е бидејќи посредникот не им ја доставил потврдата, како да не.
Пак ќе ви кажам, последниве 2 години помалку од 10% земаат со потврда, имам пишано под кои нивни "Услови" со кои на некој начин во Софија ги заобиколуваат измените на Уредбата од 2017г. и кај Јотова кандидатите најверојатно ќе поминат со Указ.
Немој да си мислите дека ви се ситам, реалноста е таа.
Jas znam najmalku 5 lugje sto zemale pasos preku vujko cicko za prvi bratucedi moze si vo pravo ali so potvrda i tie minea lani. Proveri ti da ne si izguben slucaj. I ako imas nekoja informqcija da pomognes pisi ako ne odjebi od forumot pod hitno
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom