Црквата е мафија или навистина религиозна организација?

Slash_sk

GN'R zavisnik
Член од
9 мај 2006
Мислења
103
Поени од реакции
3
Sto ke kazete na temava misam deka zasluzuva da i se posveti vnimanie. Vo knigite kodot na Da Vinci i angeli i demoni mnogu ubavo e kazano se za crkvata. Ne se znae kolku toni druga se prosvercuvani niz podzemnite hodnici na vatikan.
Cekam vasi mislenja
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Slash_sk напиша:
Sto ke kazete na temava misam deka zasluzuva da i se posveti vnimanie. Vo knigite kodot na Da Vinci i angeli i demoni mnogu ubavo e kazano se za crkvata. Ne se znae kolku toni druga se prosvercuvani niz podzemnite hodnici na vatikan.
Cekam vasi mislenja
Тоа за дрогата и слични глупости не верувам, но едно би сакал да кажам.
Во основа на христијанското учење е вербата во Бога и неговиот син кој како човек се симнал на земјата и воскреснал. Самиот Исус никогаш нема кажано дека треба да се изградат цркви или да прават згради во кои ќе го обожаваме.

Љубовта во бога е во самиот нас и во нашите срца. Јас може да му се молам и поклонувам на бога во својот дом, на улица или каде и да се наоѓам. Црквата како организација која ги обединува верниците е добра и била многу корисна во минатото како место во кое се складирале и развивале знаењата на многу цивилизации, но мислам дека модерната црква е далеку од тоа.
Црквата стана профитабилна организација која не води грижа за своите верници туку едноставно постои поради самата себе и својот опстанок. Ова посебно важи за нашата црква (ортодоксната). Католичката црква ја поштувам поради мисите кои се организираат секоја недела на која се држат многу поучни говори. Исто така католиците се многу поблиски и се држат во единство кое нас ни фали.
Црквата ако не сака да го изгуби својот кредибилитет мора да почне да се грижи за своите верници а не само да се надева на добар профит за време на празниците.. Амин!!!
 

Slash_sk

GN'R zavisnik
Член од
9 мај 2006
Мислења
103
Поени од реакции
3
Види изгледа дека не си добро упатен во работата на нашата цркав бидејки доколку малку се заинтересираш можеш да разбереш дека и во нашата цркав секоја недела се одржуваат миси. Се разбира мисите не се исти како ти во католичката црква бидејки во Македнија живее стока мецто културен народ па така кога ќе се отиден на миса наместо да се слуша тоа што пеат попвите присутните господа и дами си прават муабет мегу себе е тоа е разликата.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Se soglasuvam so Slesh_sk. Ne velam deka vo principite na koi veli deka se pridrzuva crkvata se loshi ( vo princip), ili deka veruvam vo den braun i negovite romani. I jas se slagam deka se eden obi4en triler so mnogu izmisleni raboti. No samo go po4ituvam covekot vo eden stav, sto i se protistavi na edna takva dominantna organizacija, na koja dokolku i se dade mok ke go dovede po propast svetot kako vo sredniot vek.Ednas izlazan da, ama vtor pat ne !! A za toa deka deneshnta crkva e daleku od principite koja sama gi ima postaveno e apsurno da se osporuva. Znaeme samo za mal del od nivnite temni zdelki a za drugite mozeme samo da predpostavime...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa ne odam mnogu cesto vo crkva i ne sum mnogu religiozen ama pa deka e mafija toa e preterano,iako popcinjata si ziveat ubav zivot i zemaat dobra paricka.
 

Locutus of Borg

Trekkie
Член од
5 август 2005
Мислења
301
Поени од реакции
4
Црквата е само еден обичен бизнис. Полоша е и од хуманитарна организација. Неможам да ги разберам луѓето што одат, оставаат пари за скапите автомобили на поповите.
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
Црквата е многу чудна работа тија се нешо измеѓу робјаши и Хуманитарци
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Хмммм....темава е интересна...ме интересира дали имате докази за тие шверцови со дрога и другите работи???
П.С. И за скапите автомобили на поповите???
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Slash_sk напиша:
Sto ke kazete na temava misam deka zasluzuva da i se posveti vnimanie. Vo knigite kodot na Da Vinci i angeli i demoni mnogu ubavo e kazano se za crkvata. Ne se znae kolku toni druga se prosvercuvani niz podzemnite hodnici na vatikan.
Cekam vasi mislenja
Освен во гореспоменатите книги, црквата се спомнува и во Библијата, колку за потсетување. А за да пресудиш дали е „убаво„ кажано, треба да имаш некаков критериум. А критериум со 2 ипол прочитани книги, не се гради.

Slash_sk напиша:
Види изгледа дека не си добро упатен во работата на нашата цркав бидејки доколку малку се заинтересираш можеш да разбереш дека и во нашата цркав секоја недела се одржуваат миси. Се разбира мисите не се исти како ти во католичката црква бидејки во Македнија живее стока мецто културен народ па така кога ќе се отиден на миса наместо да се слуша тоа што пеат попвите присутните господа и дами си прават муабет мегу себе е тоа е разликата.
Во вашата црква неделните богослужби не се нарекуваат миси.

J0ker_MKD напиша:
Тоа за дрогата и слични глупости не верувам, но едно би сакал да кажам.
Во основа на христијанското учење е вербата во Бога и неговиот син кој како човек се симнал на земјата и воскреснал. Самиот Исус никогаш нема кажано дека треба да се изградат цркви или да прават згради во кои ќе го обожаваме.

Љубовта во бога е во самиот нас и во нашите срца. Јас може да му се молам и поклонувам на бога во својот дом, на улица или каде и да се наоѓам. Црквата како организација која ги обединува верниците е добра и била многу корисна во минатото како место во кое се складирале и развивале знаењата на многу цивилизации, но мислам дека модерната црква е далеку од тоа.
Црквата стана профитабилна организација која не води грижа за своите верници туку едноставно постои поради самата себе и својот опстанок. Ова посебно важи за нашата црква (ортодоксната). Католичката црква ја поштувам поради мисите кои се организираат секоја недела на која се држат многу поучни говори. Исто така католиците се многу поблиски и се држат во единство кое нас ни фали.
Црквата ако не сака да го изгуби својот кредибилитет мора да почне да се грижи за своите верници а не само да се надева на добар профит за време на празниците.. Амин!!!

Еве што пишува Библијата за црквата:
  • Таа е воспоставена од Бог
„...ако се забавам, да знаеш како треба да се однесува секој што му припаѓа на Божјото семејство, а тоа е црквата на Живиот Бог, столбот и темелот на вистината.„ (1. Тимотеј 3:15)
  • Христос е глава на Црквата
„Бог 'се стави под власт на Христос и Го постави за Господар над 'се, во полза на Црквата.„ (Ефес 1:22)
  • Црквата е наречена „Тело Христово„
„Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело.„ (Ефес 4:12)
  • Црквата е Божја фамилија
„Сега и Исус, и оние што ги освети, имаат еден ист небесен Татко. Затоа Исус не се срами да ги нарече браќа.„ (Евреите 2:11)
  • Служители во Црквата
„Христос наредил некои луѓе да бидат апостоли, други да бидат пророци; некои да бидат евангелизатори, а други духовни пастири и учители. Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело, 'се додека сите заедно не постигнеме единство во верата и во познавањето на Божјиот Син, со што ќе станеме целосно зрели според возвишените стандарди што ги постави Христос.„ (Ефес 4:11-13)
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Абе не би ја нарекла мафија..ама дека не е у ред не е...манипулира со народот со векови..свака част..простата маса се поведува на се шо ќе биде кажано и нормално дека ќе се најде некој паметен да го злуопотреби тоа...Според мене(иначе не сум религиозна уопште)вербата е лична ствар..секој на свој начин си ја разбира религијата и мислам дека треба да ја пронајде во себе..нема потреба од институција...
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Infra напиша:
Освен во гореспоменатите книги, црквата се спомнува и во Библијата, колку за потсетување. А за да пресудиш дали е „убаво„ кажано, треба да имаш некаков критериум. А критериум со 2 ипол прочитани книги, не се гради.



Во вашата црква неделните богослужби не се нарекуваат миси.




Еве што пишува Библијата за црквата:
  • Таа е воспоставена од Бог
„...ако се забавам, да знаеш како треба да се однесува секој што му припаѓа на Божјото семејство, а тоа е црквата на Живиот Бог, столбот и темелот на вистината.„ (1. Тимотеј 3:15)
  • Христос е глава на Црквата
„Бог 'се стави под власт на Христос и Го постави за Господар над 'се, во полза на Црквата.„ (Ефес 1:22)
  • Црквата е наречена „Тело Христово„
„Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело.„ (Ефес 4:12)
  • Црквата е Божја фамилија
„Сега и Исус, и оние што ги освети, имаат еден ист небесен Татко. Затоа Исус не се срами да ги нарече браќа.„ (Евреите 2:11)
  • Служители во Црквата
„Христос наредил некои луѓе да бидат апостоли, други да бидат пророци; некои да бидат евангелизатори, а други духовни пастири и учители. Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело, 'се додека сите заедно не постигнеме единство во верата и во познавањето на Божјиот Син, со што ќе станеме целосно зрели според возвишените стандарди што ги постави Христос.„ (Ефес 4:11-13)
Aj ako si tolku pametna... Kako toa ne se odrzuvaat misi. Se odrzuvaat sekoja nedela. Samo sto se vikaat liturgii a ne misi....
Koga e pishuvana biblijata????
Nie zborime za deneshnata crkva.... Taka da sevo ova sto si go pishala- ednostavno paga vo voda..
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Stefanos_M напиша:
Aj ako si tolku pametna... Kako toa ne se odrzuvaat misi. Se odrzuvaat sekoja nedela. Samo sto se vikaat liturgii a ne misi....
Koga e pishuvana biblijata????
Nie zborime za deneshnata crkva.... Taka da sevo ova sto si go pishala- ednostavno paga vo voda..
Абе Стефанос, имам респект кон тебе само затоа што си почетник. Не трчај ко прле пред магаре. Прочитај убаво, размисли, па после пишувај. Кога последен пат ти праеле IQ тест? Што друго да ти кажам?! Ајт со здравје!
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Infra напиша:
Абе Стефанос, имам респект кон тебе само затоа што си почетник. Не трчај ко прле пред магаре. Прочитај убаво, размисли, па после пишувај. Кога последен пат ти праеле IQ тест? Што друго да ти кажам?! Ајт со здравје!
Slash_sk samo zgreshi vo toa sto reche deka se odrzuvaat misi, a ne im e imeto misi. Ne se sekiraj za mojata inteligencija... Aj da ne se falam ne mi e karakterna osobina...
Dobra nok..
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Грешите луѓе грешите!Не знам како е во другите цркви ама дефинитивно католичката не е таква.Она што го пишуваа во Кодот на Да Винчи е просто КНИГА -Роман.Се е измислица. Црквата си е религиозна институција....ако сакаш да дадеш дарение за црквата,сиромасите,и т.н. даваш.Си има посебни организации за тоа како Каритас,ЏРС,ЦРС итн.
Ако при православните поповите си купуваат коли со тоа, при нас во католичката не е така.Свештениците си добиваат плата од Ватикан.А како Ватикан собира пари...прочитајте во некоја книга за папската институција(мислам дека беше).Најдете ја страницата на Ватикан и бујрум читајте колку ви душа сака.Едно е јасно не продаваме дрога ниту слично нешто.
Сега како е при другите не знам но при нас сигурно Црквата е религиозна организација
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Infra напиша:
„Христос наредил некои луѓе да бидат апостоли, други да бидат пророци; некои да бидат евангелизатори, а други духовни пастири и учители. Тие треба да ги обучат Божјите луѓе за извршување на Неговото дело - изградба на Црквата, духовното Христово тело, 'се додека сите заедно не постигнеме единство во верата и во познавањето на Божјиот Син, со што ќе станеме целосно зрели според возвишените стандарди што ги постави Христос.„ (Ефес 4:11-13)
Многу луѓе грешат за дефиницијата на црквата . Црквата е пред се организација но не организација како фирма туку како нешто што ги поврзува луѓето во една група со исти верувања. Христос наредил изградба на црква, ама не на зграда во која ќе се собираат верници и во која ќе проповедаат поповите, туку како нешто што ќе ги обединува сите што веруваат во Него. Апостолите не седеле во куќи и собирале народ туку шетале и го ширеле зборот. Модерната црква како институција е многу профитабилна фирма која профитира на темелите на нешто што одамна го снемало, а тоа е вистинската верба во Бога. Мене не ми треба икона или просторија со златни лустери за да верувам во Господ. Не мора да му целувам рака на попот за да бидам добар и да влезам во рајот. Во Бога може да верувам и сега додека го пишувам овој текст и да го носам во срцето. Верата не е еднаш во неделата да се отиде во црква и да се запали свеќа. Верата е нешто многу подлабоко.
Значи верувам во Бога ама не ја почитувам црквата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom