Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јуни 2016
Мислења
20
Поени од реакции
9
epa daj pusti slika da vidime sto piduva i doga imas rok ili se dupcis so site nas tuka
имам рок до 20 март, а ако мислиш дека ве дупчам, не тоа не ми е хоби, можеш да видиш колку пати сум пишувала. Ќе видиме што ќе пишува кај останатите. Искрено изненадена сум[DOUBLEPOST=1543502740][/DOUBLEPOST]
Најдобро е да си отидете во Софија во Министерството и таму ќе Ви кажат зошто сте ставени на дополнителна. Ние така направивме минатата година. Ако има промена оваа година нека напише некој.
утре ќе идам, во Софија живеам
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
имам рок до 20 март, а ако мислиш дека ве дупчам, не тоа не ми е хоби, можеш да видиш колку пати сум пишувала. Ќе видиме што ќе пишува кај останатите. Искрено изненадена сум[DOUBLEPOST=1543502740][/DOUBLEPOST]
утре ќе идам, во Софија живеам
Навистина треба да одиш и да видиш во што е проблемот ?
И темолам сподели инфо.
Уште нешто статусот од финална на дополнителна ти се смени?Ако е така кога те ставија на финална?
 
M

mucu

Гостин
Луѓе, сега ако закажам термин за интервју во Софија, кога ќе ми го закажат?
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
20
Поени од реакции
9
Навистина треба да одиш и да видиш во што е проблемот ?
И темолам сподели инфо.
Уште нешто статусот од финална на дополнителна ти се смени?Ако е така кога те ставија на финална?
Нема проблем, до вчера бев на финална, од денес е новиот статус
 
A

andrea85

Гостин
имам рок до 20 март, а ако мислиш дека ве дупчам, не тоа не ми е хоби, можеш да видиш колку пати сум пишувала. Ќе видиме што ќе пишува кај останатите. Искрено изненадена сум[DOUBLEPOST=1543502740][/DOUBLEPOST]
утре ќе идам, во Софија живеам
Да не си со просход з апсотојано пребивање па да неммаш 5 години исполнет услов?
Многу чудно / Или тоа или има некои промени зашто кажаа дека одбиваат со први братучеди а на совет поминуваа тие а кај вицето ги откажуваш/
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
20
Поени од реакции
9
Да не си со просход з апсотојано пребивање па да неммаш 5 години исполнет услов?
Многу чудно / Или тоа или има некои промени зашто кажаа дека одбиваат со први братучеди а на совет поминуваа тие а кај вицето ги откажуваш/
Од ДАБЧ кога го издаваат произходот нели ти даваат за три намени, продолжително пребиваване, постојано пребиваване и за бугарско државјанство. Сите ги имам искористено согласно намената. Чудно е да, јас не се надевав на овој статус.
 
A

andrea85

Гостин
Од ДАБЧ кога го издаваат произходот нели ти даваат за три намени, продолжително пребиваване, постојано пребиваване и за бугарско државјанство. Сите ги имам искористено согласно намената. Чудно е да, јас не се надевав на овој статус.
Moето беше за државјанство само. Знам дека се различни само..
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Ako si osuduvan imas nekoj gluposti togaas so pravo imas otkaz ili ne cisti dokumenti... A so pravi dokumenti od tatko i da dobies otkaz NEMA SANSI TAKVI PRIKASKI DA POMINAT NA FORUMOT[DOUBLEPOST=1543497299][/DOUBLEPOST]
I kaj mene e taka jordanovski na umrenicca a na star dokument jordanov so uverenie od maticnoto sredivme rabota mislam deka ne treba problem da pravi barem taka kaza posrednikot
Koga sum kazjal deka imam otkaz ? kazav deka me vratija so statusite unazad a predhodno cekav na dopolnitelna so zapirka , godina ipol . NEMAM PREKRSOCNA A NE KRIVICNA . Po se izgleda si tumacite nekolku luge sto si se poznavate kako vam vi odgovara
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Е тоа незнам да ти го кажам ,јас само правев проверки на броеви околу мене ,не ги познавам луѓето...Слободно проверете ги ,кога ќе стиснеш на записиване ти излага Име и Презиме на кандидатот.

Do koj broj se stasani?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Здраво, денес имам промена на статус: „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до .....“.
Што треба да значи тоа, што ми бараат? Инаку сум со потврда од струмичкиот клуб и извод на дедо, татко. На интервју бев со Софија крајот на ноември 2017. Благодарам на секој што ќе одговори.
umrenica od pradedo roden pred 1920
Ova e dokaz deka Pasoshite ne se dodeluvaat samo vrz osnova na dokazot vrz koj e idaden proishodot. Jas sum so istiot dokument, no na mene mi e na polozhitelno. Uspat sum diplomiran doktor na opshta medicina.
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2016
Мислења
20
Поени од реакции
9
Ova e dokaz deka Pasoshite ne se dodeluvaat samo vrz osnova na dokazot vrz koj e idaden proishodot. Jas sum so istiot dokument, no na mene mi e na polizhitelno. Uspat sum diplomiran doktor na opshta medicina.
Мислиш дека образованието има значење? Јас сум правник со положен правосуден испит. Мажена сум за бугарин-но по тој основ не тргнав да вадам државјанство бидејќи нема 5 години како живеам овде. Имам стан, плаќам даноци, работам во Софија. Од кога си на положително? Пред да настане ова со ДАБЧ или после тоа?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Мислиш дека образованието има значење? Јас сум правник со положен правосуден испит. Мажена сум за бугарин-но по тој основ не тргнав да вадам државјанство бидејќи нема 5 години како живеам овде. Имам стан, плаќам даноци, работам во Софија. Од кога си на положително? Пред да настане ова со ДАБЧ или после тоа?
Mislam da, go sledam forumov podolgo vreme i zakluchokot mozhe lesno da se donese.
Na polozhitelno sum od pred nekolku dena, shto znachi posle “deshavkite”
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Мислиш дека образованието има значење? Јас сум правник со положен правосуден испит. Мажена сум за бугарин-но по тој основ не тргнав да вадам државјанство бидејќи нема 5 години како живеам овде. Имам стан, плаќам даноци, работам во Софија. Од кога си на положително? Пред да настане ова со ДАБЧ или после тоа?
Дали имаш однесено:
Ако тој пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија или в трета д'ржава, представја свидетелство за с'димост и от местните компетентни органи. В свидетелството за с'димост се посочва, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство.

4. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија.
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Mislam da, go sledam forumov podolgo vreme i zakluchokot mozhe lesno da se donese.
Na polozhitelno sum od pred nekolku dena, shto znachi posle “deshavkite”
Vrska nema profesija ti mozes da im kazes na niv deka neznam kakva ne profesija imas ni ti barat dokaz kaj rabotis ni sto si zavrsil nikakva potvrda ne ti bara za rabota ili obrazovanie, ona sto bara e i potekloto,....drugar moj so gips raboti zema pasos intervju bese 2017god. povekje e srekja kako ke ja fatis godinata dali resile da stavat na dopolnitelna ili da davaat so bilo kakov dokument.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom