Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
jad bev dekemvri 2015 na intervju i uste sum na dopolnitelna so zapirka!!!
Провери си, за нас, од 2015 СО ЗАПИРКА (I know what you mean) има промена:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

#goodnews
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Многу е глуп овај Каракачанов. Го обвинија за корупција во ДАБЧ што беше јавна тајна и од уста не ја вади Катја Матева, не знае како поинаку да си го вади газот дебел. А реториката дека на сите македонци требало да им се дава државјанство итн. од давна не поминува кај бугарите, К* ги боли во бугарија за тоа дали треба да ни се дава државјанства т.е. повеќето се против, читај коментари, јавно мислење... Ова е само спин од негова страна, ништо повеќе и го вергла истото секој ден од кога ги поапсија сите во ДАБЧ.
ja mislam oti e dobro so se javi kateto zsh iskeno ne zabraja
ne mi et jasno samo kako tie turcite ko bea samo 2-3 meseci sluzbena vlada ili kako se velet to go menveja zakonot a drugi so se ete se boret za olesvanje na proceduura od ta 2014 godina navamu nishcho nemet napraeno... i ssega najnovo ovde so citav oti se najavilo za naprolet 2019 ce bilo daeno vo ns za glasanje....[DOUBLEPOST=1543148980][/DOUBLEPOST]
По неколку Бг сајтови може да се прочита дека прокуратората не успеала да најде поврзаност меѓу парите најдени во ДАБЧ и политички фигури т.е. дека не се спонзорирала ВМРО-БНД од тие пари , па најверојатно ќе сакаат да го направат изолиран случај каде што секретарот на агенцијата и прецедателот ќе ги пуштат по вода и ќе си одлежат добро за злоупотреба на службена должност и слично , но останува да видиме како Бојко ќе реагира и дали ќе ја истера работата до крај и МВР и ДАНС ќе ја превземат главната улога во проверка и анализа на сите преписки за државјанство ИЛИ (за мене поверојатна опција) ќе се смири целата работа за да се зачува нивната коалиција “Обединети патриоти” и ќе му удоволи на К.К. затоа што не заборавајте 2019 год. во Блгарија следат Европеиски избори и едноставно мора да останат компактни.
i da im kazam da ne zabravat oti eve ovie dena jas i bratmi 6 celi godini kako ja pocnavme procedurata od krajot na noemri sme 2012 godina
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
N:13292/2018/08.08.2018 г

Ваљда на ова мислиш :D

Отприлика имаш информација колку трае чекањето?
jas sum prepiska 44XX steknata vo Mart 2018 , zatoa sto si pravel intervju vo Bitola a ne vo sofija duri na 8.8.2018 god. e vnesena prepiskata so zakasnuvanje od 9000 prepiski pred tebe (iako si pravel intervju vo mart i treba da si nekade 4000 i nesto)
Znaci posle intervju imas status Obrazuvana prepiska koja kaj site trae razlicno od prilika okolu 1-3 meseci.Potoa sledi status Zadolzitelna proverka (SEGA si TAMU) koja trae vo prosek 8 do 10 meseci.Posle ovoj status odis na finalna proverka,status koj trae 2-4 meseci i ako ovde ne te stavat na dopolnitelna i pomines pred sovetot za grazdanstvo molbata ti ja razgleduvaat pozitivno i ke cekas potpis od viceprezidentot.
dokolku imas nekoja promena vo megjuvreme ke te molam da me izvestis :D:D
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Провери си, за нас, од 2015 СО ЗАПИРКА (I know what you mean) има промена:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

#goodnews
Добро би било да напишеш со какви документи си,кога и каде беше на интервју,отприлика број на преписка за да имаме евиденција до каде се стигнати со ставање од дополнителна на финална.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.961
Поени од реакции
17.761
Го знае ли некој бројот на кој требало да ѕвониш во Благоевград за да провериш дали ти стасало удосворение(или нешто слично не знам баш точно)
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Поднесени документи 25 јуни 2016, интервју во Софија на 20 октомври 2017, произход изваден со чичко (на татко ми брат), денес ми се смени статусот во позитивна оценка од вице председателот кој предходно беше на финален статус 2 месеци. Сите што чекате да си дочекате и да бараме фајда надвор од државата. :ајнапиво:
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Na nas sto bevme na dopolnitelna treba i po eden medal da ni obesat za trpenie , ako dobieme drzavjanstva....sto e preterano, preterano
Баш така :D
ајде и ние ќе дочекаме наскоро... се надевам до нова година ќе не одобрат па до пролет да зееме пасош :)
досеа истрпивме, можеме уште малце
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Jas sum 1god i 2meseci na dopolnitelna...143**/2015(na intervju bev oktomvri 2016)dostaveni dopolnitelni dok..no nema promena seushte :(
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Многу е глуп овај Каракачанов. Го обвинија за корупција во ДАБЧ што беше јавна тајна и од уста не ја вади Катја Матева, не знае како поинаку да си го вади газот дебел. А реториката дека на сите македонци требало да им се дава државјанство итн. од давна не поминува кај бугарите, К* ги боли во бугарија за тоа дали треба да ни се дава државјанства т.е. повеќето се против, читај коментари, јавно мислење... Ова е само спин од негова страна, ништо повеќе и го вергла истото секој ден од кога ги поапсија сите во ДАБЧ.
Kolku te imat zaklano posrednicite?
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Провери си, за нас, од 2015 СО ЗАПИРКА (I know what you mean) има промена:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

#goodnews
seuste nema promena!!!
 
Член од
6 февруари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
5
Viceto mi potpisa ukazot site da si docekate. Sega mi treba nekoj koj mozi da mi zavrsi rabota vo sofia posto do sega se sam si brkav rabota vo konzulat bitola
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom