Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај едно прашање до поискусните, втор братучет има бугарско државјанство, извадено преку дедо му, од кого има бугарска воена книшка, и бугарска венчаница од бугарска егзархија, а дедо му е брат со баба ми, и тоа се единствените бугарски документи што моментално ги имаме, па прашањето ми е, дали може да извадам бугарско државјанство преку вториов братучед, со што ќе ја докажам крвната линијата со него преку негов извод, извод од татко му, извод од дедо му, извод од баба ми, извод од татко ми, и на крај мој извод, зошто вториов братучед веќе има бугарско државјанство? Или наместо да одам преку него, да одам преку бугарските документи на дедо му, и да го поврзам дедо му со баба ми, дека се брат и сестра? Која е посигурна варијанта од овие две, или дали воопшто може преку втор братучед со бугарско државјанство, без разлика што неговата линија на поврзаност со мене е крвна, т.е. дедо му и баба ми се брат и сестра?
Оди преку старите документи
Ќе ти треба
Извод твој
Извод од татко ти
Извод/умрњница од баба ти
Извод/умреница од прадедо ти
Извод/умреница од дедото на брачед ти
Набави и изјава за сродство на бабата со дедото, потпишана од двајца сведоци, кои ги познавале бабата и дедото.
 
Член од
30 март 2006
Мислења
26
Поени од реакции
3
Кога викаш „извод/умреница“ претпоставувам мислиш само на „умреница“ доколку се работи за починато лице?

Извод/умреница од прадедо ти
И од таткото на баба ми и дедото на братучед ми (братот на баба ми) треба?

Набави и изјава за сродство на бабата со дедото, потпишана од двајца сведоци, кои ги познавале бабата и дедото.
Ова треба да биде на бугарски јазик, заверено на бугарски нотар? Двајцата сведоци треба да бидат со бугарско државјанство?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Кога викаш „извод/умреница“ претпоставувам мислиш само на „умреница“ доколку се работи за починато лице?


И од таткото на баба ми и дедото на братучед ми (братот на баба ми) треба?


Ова треба да биде на бугарски јазик, заверено на бугарски нотар? Двајцата сведоци треба да бидат со бугарско државјанство?
1. Да
2. Да, за да направиш јасна врска. Таму се впишани датумите и локациите на раѓање
3. Точно, судски преведувачи има во Македонија, не мораш до Бугарија. Сведоците не мора да се граѓани на Бугарија, туку препорачливо е да се во роднинска врска со двата предци од второ колено, бабата и дедото, и нормално колку поблиски, толку подобро
Макар што не знам какви се шансите, затоа што е препорачливо да одиш по права линија на роднините. Пробај, не губиш ништо, процедурата не е сложена, можеш сам да средиш се. Ако не ти се брза, оди по конзулски пат
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Кога викаш „извод/умреница“ претпоставувам мислиш само на „умреница“ доколку се работи за починато лице?


И од таткото на баба ми и дедото на братучед ми (братот на баба ми) треба?


Ова треба да биде на бугарски јазик, заверено на бугарски нотар? Двајцата сведоци треба да бидат со бугарско државјанство?
i izvaj si i potvrda od zdruzenie
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Кога викаш „извод/умреница“ претпоставувам мислиш само на „умреница“ доколку се работи за починато лице?


И од таткото на баба ми и дедото на братучед ми (братот на баба ми) треба?


Ова треба да биде на бугарски јазик, заверено на бугарски нотар? Двајцата сведоци треба да бидат со бугарско државјанство?
Извод од матична книга на умрените
Извод од матична книга на родените
Умреница е кратенка за првото ама дипломираниот "економист" нешто ги меша работите.Тој мисли дека извод е за родени,а умреница за умрени
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Извод од матична книга на умрените
Извод од матична книга на родените
Умреница е кратенка за првото ама дипломираниот "економист" нешто ги меша работите.Тој мисли дека извод е за родени,а умреница за умрени
Од кај да знам кој му е жив во фамилијата, не драпај и ти
ај за месец дена магистрирам, можеби попаметно ќе пишувам
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ај едно прашање до поискусните, втор братучет има бугарско државјанство, извадено преку дедо му, од кого има бугарска воена книшка, и бугарска венчаница од бугарска егзархија, а дедо му е брат со баба ми, и тоа се единствените бугарски документи што моментално ги имаме, па прашањето ми е, дали може да извадам бугарско државјанство преку вториов братучед, со што ќе ја докажам крвната линијата со него преку негов извод, извод од татко му, извод од дедо му, извод од баба ми, извод од татко ми, и на крај мој извод, зошто вториов братучед веќе има бугарско државјанство? Или наместо да одам преку него, да одам преку бугарските документи на дедо му, и да го поврзам дедо му со баба ми, дека се брат и сестра? Која е посигурна варијанта од овие две, или дали воопшто може преку втор братучед со бугарско државјанство, без разлика што неговата линија на поврзаност со мене е крвна, т.е. дедо му и баба ми се брат и сестра?
- бугарската воена книшка + бугарската венчаница од дедо ти
- негов извод на раѓање или умреница
- извод или умреница од баба ти
- на нотар заведена изјава дека овие двајца се брат и сестра
- извод од татко ти
- извод твој

Сите со превод од македонски на бугарски (за тие на кои што им треба тоа).

И правец ДАБЧ.

Завршена работа.

Единствено - ако има разлики во презимиња додади нотарски изјави дека се работи за едно и исто лице (ако има разлики во презимиња во било кој од изводите/умрениците). Јас би додал и нотарска изјава за семејно стебло каде што линијава ќе е опишана. Тоа всушност го даваат и во клубовите како БККС за тие што немаат документи како ти (бугарска воена книшка/венчаница). А за да не се малтретираш со таа нотарска изјава, БККС може да ти го извади истото. Секако ценовникот нотар-БККС е различен. :)

Среќно!
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
31
Измислено потекло, представува потекло добиено без реална основа од правно неважечки извор. Правно важечки документ е секој документ издаден и архивиран во соодветна ДРЖАВНА институција. Тој содржи три дефинирачки елементи, постојан ПЕЧАТ, тој е од установата, ШТЕМБИЛ ПЕЧАТ, на која се внесува датум на издавање и реден број на архивирање, и ПОТПИС, на лице овластено од државата да издава соодветен документ.
За конкретната тематика,
-архив на Бугарија
-МВР на Бугарија
-Министерство за образование
И други да не ги набројувам
znaci toa udostoverenie sto se zima od klubot e ok dokument za dokazuvanje na potekloto ?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
да ти кажам нешто за мене,велиш ги спомнале ПЕТРЕ ВАНЕ МИТРЕ незнам си кој,ЈОНЕ от охрид се кумови со ПЕТАР КОЛЕВ,кога се решив да подавам за вторпат посто тоа време тие си направија ДОБРА реклама овде во охрид прв кој го побарав беше ЈОНЕ от охрид но неможев да го ангажирам посто бараше ПРЕГОЛЕМА СУМА УНАПРЕД плус превоз кој чини 50евра охрид-софија и ми вели уште 100евра мито за некој таму,многу по форумов и низ градов сретнв луге кој тој ЈОНЕ ги ИЗВИСИЛ и ИЗЛАЖАЛ е сега ти пријател ке те замолам ако сакаш најдими барем еден кој е извисен или излажан от ВАНЕ от охрид,едно знај ЦЕЛ ОХРИД и ОХРИЦКА ОКОЛИНА имаат БГ пасс.кој им ги вадел ВАНЕ работата ми е таква кој месечно срекавам минимум 500 луге от сите ко ги прашав и сеуште прашувам(прашувам посто сакам да знам со каков човек имам работа) неможам да најдам човек кој е ИЗЛАЖАН или ПРЕВАРАН от ВАНЕ сите се задоволни от него БАРЕМ ТАКА ВЕЛАТ (знам како звучи ова излегува како да го бранам) говорам само мое доживување/патешествие/искуство освен во овие 3/4год колку членувам на форумов само еден имаше пишано за ВАНЕ во графата му пишал националност,македонец место бугарин,а тоа дали можел да ми заврши работа за побрзо за одредена сума от други дознавам дека можел от други мене ништо такво не ми понудил,и ако навистина можел тогаш сум му стварно ЛУТ на него,можеби МОЖЕБИ не ми понудил такво нешто бидејки ме сетил дека сум без пари. како сакаш така на крајов знам дека неми веруваш и онака
Jas sum izlazana od Vane od Ohrid i ne samk jas tuku bevme 6 clena sto Vane ni gi zede parite i potoa go snema...I toa bez nikakvo objasnuvanje i ni traga dodeka sama ne pojdov da prasam vo Ministerstvoto do kade e procedurata i mi kazaa deka voopsto takvi dokumenti ne se poddadeni. I potoa Vane go najdov kako si igra po kazina.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Посредниците лажат и тоа многу
Најголем дел од нив
за да ги земат парите
ќе речат дека може со разни документи
а не е така
и после парите ќе ви ги земат и кога ќе ве одбијат ќе речат дека не сте имале среќа
нормално, немате докази против нив, не ни знаете што се случило за да ги обвините
Затоа информирајте се убаво пред да аплицирате
затоа што многу се манипулира
позз
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom