Помош, проблеми, прашања, совети...

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Може и место дискот да го ставиш, ако сакаш кеди има у ахоч 470 денари
Немаат ги потрошиле.А овој што ке го мења вика мора цеде ромот да го извадел и затоа кеди требало[DOUBLEPOST=1541096286][/DOUBLEPOST]
Нема ни во анхоч ни во сетек ни во амц
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Немаат ги потрошиле.А овој што ке го мења вика мора цеде ромот да го извадел и затоа кеди требало[DOUBLEPOST=1541096286][/DOUBLEPOST]
Нема ни во анхоч ни во сетек ни во амц
а да си одиш ти кај некој друг да мењаш, некој што разбира
на местото каде што стоел расипаниот 2.5" хард диск, без проблем може да се намести стандарден 2.5" SSD
не треба никаки кеди
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
а да си одиш ти кај некој друг да мењаш, некој што разбира
на местото каде што стоел расипаниот 2.5" хард диск, без проблем може да се намести стандарден 2.5" SSD
не треба никаки кеди
Препорака? Од Скопје некој познаваш?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Препорака? Од Скопје некој познаваш?
штрафцигерче само ти треба и сам може да го смениш, не ти треба мајстор
каде што што хард дискот има капаче, го отштрафуваш и вадиш, стариот диск го влечиш настрана да се откачи од сата конекторот го вадиш и ставаш ссд
на лаптоп за менување хард диск и рам меморија не треба некоја мајсторија
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
штрафцигерче само ти треба и сам може да го смениш, не ти треба мајстор
каде што што хард дискот има капаче, го отштрафуваш и вадиш, го вадиш стариот диск го влечиш настрана да се откачи од сата конекторот и ставаш ссд
на лаптоп за менување хард диск и рам меморија не треба некоја мајсторија
Ај ке пробам со брат ми чепка по нешто зашто јас не ни знам ни што е ни како изгледа тоа нешто.Фала многу на совет
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
де напиши што модел е тој лаптоп. белким не е скроз запечатен па да мора од горе да се расклопува цел само за до хард диск да се дојде.
од сликава така смрди работата
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
де напиши што модел е тој лаптоп. белким не е скроз запечатен па да мора од горе да се расклопува цел само за до хард диск да се дојде.
HP 250 G4
50к ме оглобија кога го купив и цркна за 3 години
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
HP 250 G4
50к ме оглобија кога го купив и цркна за 3 години
еве се вади долната пластика цела, само внимателно да не се скрши нешто. ако не ти се ризикува на мајстор носи го. ама како и да е не треба кеди ако правиш замена на хард диск со ссд.
а и кога веќе ќе го отвара цел нека го зачисти внатре
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
https://www.youtube.com/watch?v=ey6KxAly9cQ
еве се вади долната пластика цела, само внимателно да не се скрши нешто. ако не ти се ризикува на мајстор носи го. ама како и да е не треба кеди ако правиш замена на хард диск со ссд.
Ок фала ви на сите на помош,еден се нафати за 400 дин да го смени,ке му го однесам утре,бар кеди неморам да барам.Позз
Башка и windows 10ка ке ми инсталирал вклучено во цената :D[DOUBLEPOST=1541103103][/DOUBLEPOST]Ај ве молам ако може совет и за посигурен екстерен хард докај 500 гига.И дали од стоење ако не го користам ке се расипе или тоа нема влијание? Имам некои ептен битни работи околу 200 гига сакам да ги ставам на екстерен и да си стојат долго време без да го користам,евентуало 2-3 пати у годината ако го уштекам
 
Последно уредено:
S

staycalm

Гостин
Имам лаптоп HP 450 G1, стар ми е 3 години и последниве месеци почна да кочи прилично повеќе од вообичаено. Решив да купам SSD за да колку толку се убрза работата, купив и сега океј е побрзо отвара програми, има супербрзо подигање на систем арно ама пак зеза некогаш. Гугл хром знае да сецка при отварање на нов таб кога веќе има отворено неколку, фотошоп сецка ама ај се поднесува, ама затоа лајтрум има голем лаг, особено при preview на presets, чекам неколку секунди додека да ми даде како изгледа сликата со одреден презет. Пробав да исклучам се' и да оставам само лајтрум уклучен ама пак сецка. Инаку имам i5-4200m, 2.5ghz, 8gb рам, АMD Radeon 8750M и Intel 4600. Користам windows 10. Не користам некои други позахтевни програми од PS, Lightroom и Illustrator и не можам да кажам за други.
Нормално е тоа што ми се случува или? Постручно/искусно мислење од некого?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Имам лаптоп HP 450 G1, стар ми е 3 години и последниве месеци почна да кочи прилично повеќе од вообичаено. Решив да купам SSD за да колку толку се убрза работата, купив и сега океј е побрзо отвара програми, има супербрзо подигање на систем арно ама пак зеза некогаш. Гугл хром знае да сецка при отварање на нов таб кога веќе има отворено неколку, фотошоп сецка ама ај се поднесува, ама затоа лајтрум има голем лаг, особено при preview на presets, чекам неколку секунди додека да ми даде како изгледа сликата со одреден презет. Пробав да исклучам се' и да оставам само лајтрум уклучен ама пак сецка. Инаку имам i5-4200m, 2.5ghz, 8gb рам, АMD Radeon 8750M и Intel 4600. Користам windows 10. Не користам некои други позахтевни програми од PS, Lightroom и Illustrator и не можам да кажам за други.
Нормално е тоа што ми се случува или? Постручно/искусно мислење од некого?
Со тој процесор, толку рам и дедицирана графичка, не би требало да имаш засецкувања кои би те натерале да се пожалиш.
Особено не би требало да ги имаш ако претходно си ги немал (дали претходно си ги имал сецкањата у лајтрум/фотошоп?).
Ако си сменил хард, да видиш евентуално да не има понови драјвери за графичката, и/или да ги реинсталираш драјверите.
Да пробаш и со постари верзии на програмите.
Иначе, ако си нов со Адоб програмиве, немој да мислиш дека треба да работат мазно за навидум едноставни работи.
Ѕирни и температури на процесор/графичка.
Ја би го однесол на чистење ако не ти е чистен и менување паста.
 
S

staycalm

Гостин
Со тој процесор, толку рам и дедицирана графичка, не би требало да имаш засецкувања кои би те натерале да се пожалиш.
Особено не би требало да ги имаш ако претходно си ги немал (дали претходно си ги имал сецкањата у лајтрум/фотошоп?).
Ако си сменил хард, да видиш евентуално да не има понови драјвери за графичката, и/или да ги реинсталираш драјверите.
Да пробаш и со постари верзии на програмите.
Иначе, ако си нов со Адоб програмиве, немој да мислиш дека треба да работат мазно за навидум едноставни работи.
Ѕирни и температури на процесор/графичка.
Ја би го однесол на чистење ако не ти е чистен и менување паста.
Не сум работел на ништо освен фотошоп претходно, фотошопот е ист како и претходно, ама од скоро почнав со лајтрум и сецка. Глеам има понов драјвер за интел, сеа ќе го симнам, пред некој ден ме зезаше драјверот не ми даваше слика на лајтрум туку некои линии само ко глич, со реинстал се среди. Инаку и најновите верзии на фотошоп и лајтрум ги иам, најдобри ми се за работа. Фотошоп веќе 2 години користам и знам како работи ама со лајтрум сум нов.
И не ми е чистен лаптопот, можда и до тоа е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom