Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Хахаха, мило ми е што заврши студии во Германија, извини шофер сум, и не се срамам од мојата професија. Иако дипломирав, на економскиот во Скопје, морав да заработувам вака.
А кој рече дека нема да земеш? Јас никогаш не реков така. Нејсе, доколку си дипломирала во Германија (лажеш) ќе работеше или таму или тука, или кај краева, ќе ги знаеше процедурите и начините опишани во законот на Бугарија, па немаше да маваш вака со главата во ѕид.
Пс. Брат јас го имам најакиот факултет, тој се учи на улица. немој да си тој тип
Псс. Собарките не се со високо образование
Пссс. На кој факултет?
Баш си смешен. Како прво, да работам тука, затоа не ми се брза за таму, а најмалку ми се брза за пасошот. Пасошот е едноставно средство за помалку административни препреки. И како второ, во сите мои постов и имам пишано дека имам посредник и сум само со потврда. На посредникот му плаќам за услугата за да ми брка работа зашто јас не можам, пошто сум вработена и немам време. Никогаш не сум платила зашто мислам дека ќе земам државјанство. Давањето државјанства е политичка одлука во Бугарија и кога јас ќе дојдам на ред, може политиката ќе биде на моја страна. Ако не е така, здравје. Јас во Германија можам уште утре да отидам врз основа на виза за барање работно место која ми следува во секој случај зашто имам диплома од германски факултет. Зошто јас не сум останала е едноставно. Кога сум завршила сум имала други планови и не ја познаваш мојата ситуација. Впрочем, ти не ни мораш да веруваш дали јас сум студирала таму или не. Професијата шофер во никој случај не ја потценувам. На твојата дрскост, одговарам дрско. Во ниту еден момент не си сочувствувал со оние членови на форумот кои се без стари документи. Како што кажав, одлуката е политичка и се менува постојано. Да, јас ги охрабрувам и да пробаат само со потврда од клуб ако се решени на тоа. Не за друго, туку за утре да не се каат дека не пробале. Може ќе им дадат, а можеби и не. Ама додека трае процесот нема да им викам нема да земеш. Тоа им создава нервоза. Нека се разочараат после 2 години. Ама до тогаш нека имаат некоја надеж. Може ќе им се исполни. Ти не си поголем Бугарин од нив само зашто си имал среќа. А може на крај и они ќе погодат прав момент и ќе имаат среќа, па макар тоа да е само 10 посто. Ти прво научи да бидеш ковек, па после ќе разговараме.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
32
Поени од реакции
23
Cestitki,dali bese na dopolnitelna ili na proverka kaj viceto ili direktno (finalna - polozitelno- ukaz), i koe brojce ti e molbata
Од положително директно указ, број на молба 37**/2016
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Zdravo pak decki, ke moze nekoj da mi kaze koj prasanja se pagjaat na intervju? Dali treba da se zboruva na bugarski na intervjuto? I kakva e procedurata posle intervjuto do izleguvanjeto na pasosot?
Pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Баш си смешен. Како прво, да работам тука, затоа не ми се брза за таму, а најмалку ми се брза за пасошот. Пасошот е едноставно средство за помалку административни препреки. И како второ, во сите мои постов и имам пишано дека имам посредник и сум само со потврда. На посредникот му плаќам за услугата за да ми брка работа зашто јас не можам, пошто сум вработена и немам време. Никогаш не сум платила зашто мислам дека ќе земам државјанство. Давањето државјанства е политичка одлука во Бугарија и кога јас ќе дојдам на ред, може политиката ќе биде на моја страна. Ако не е така, здравје. Јас во Германија можам уште утре да отидам врз основа на виза за барање работно место која ми следува во секој случај зашто имам диплома од германски факултет. Зошто јас не сум останала е едноставно. Кога сум завршила сум имала други планови и не ја познаваш мојата ситуација. Впрочем, ти не ни мораш да веруваш дали јас сум студирала таму или не. Професијата шофер во никој случај не ја потценувам. На твојата дрскост, одговарам дрско. Во ниту еден момент не си сочувствувал со оние членови на форумот кои се без стари документи. Како што кажав, одлуката е политичка и се менува постојано. Да, јас ги охрабрувам и да пробаат само со потврда од клуб ако се решени на тоа. Не за друго, туку за утре да не се каат дека не пробале. Може ќе им дадат, а можеби и не. Ама додека трае процесот нема да им викам нема да земеш. Тоа им создава нервоза. Нека се разочараат после 2 години. Ама до тогаш нека имаат некоја надеж. Може ќе им се исполни. Ти не си поголем Бугарин од нив само зашто си имал среќа. А може на крај и они ќе погодат прав момент и ќе имаат среќа, па макар тоа да е само 10 посто. Ти прво научи да бидеш ковек, па после ќе разговараме.
Мислиш ќе го прочитам ова?
Држи се до кратки и конкретни реченици, инаку е многу врева за ништо.
Пс. Не биди стереотип
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ок.
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/shefyt-na-agenciiata-za-bylgarite-v-chuzhbina-ostava-v-aresta-2129139
Вака за да немате забуни околу произходите.Сите што сте земале произход изминатава година и половина а ви е потпишан од заменик претседателот на Дабч Димитар Владимиров бидете спокојни.Во текстот погоре од обвинителството пишува дека Владимиров е во својство на сведок кој остро се спротиставувал на нелегално издадените произходи.
Ne se isti dvata proizhoda sto gi stavil clenot? Jas pojma nemam mojot kakov e kaj posrednikot mi e :(
Kako da poznaam koj e za prestoj a koj za drzavjanstvo?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Мислиш ќе го прочитам ова?
Држи се до кратки и конкретни реченици, инаку е многу врева за ништо.
Пс. Не биди стереотип
Секако дека го прочита целото. Јасно е дека немаш што да кажеш. Концизно и јасно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Ne se isti dvata proizhoda sto gi stavil clenot? Jas pojma nemam mojot kakov e kaj posrednikot mi e :(
Kako da poznaam koj e za prestoj a koj za drzavjanstvo?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Треба да пишува дека е за да послужи во Министерството на правосудието.Не се нервирај ваљда немало да ти ги примат документите ако не бил тој што треба
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
[DOUBLEPOST=1541086995][/DOUBLEPOST]moite brojcinja se od 2013 god,i mi bara nekoj pin kod. Dali znaete za kakov pin kod se raboti? koi brojcinja treba da bidat na pin kodot? Na primer,brojot mi e XXXX/13 i ne znam koj pin da go pisam za da proveram vo vrska so drzavjanstvoto...mi bese ispadnat brojot i mi pobaraa poteklo ama togas ne odnesov.Sega imam i ne znam dali uste mi stoat aktivni za da odnesam poteklo ili celata procedura moram da ja teram od novo.Fala
Molba imas li takov dokument nekade ??Na toj dokument se ti pisuva,izvini vaka amaoviesemn opsti raboti sto treba da seznaat logicno e da imas samo ti svoj sopstvenpin kako i site drugi ostanati.[DOUBLEPOST=1541096341][/DOUBLEPOST]
Se mi e jasno mene toa...samo brojot ,kako sto e na primerov 231,kaj mene koj treba da go stavam? toa ne mi e jasno
Znaci moram da ti povtoram prebaraj si vo dokumentite imas eden dokument pisuva Molba ...mn lesno i ednostavno koga bese za intervju da zakazes koga podnesedokumenti neli ti dadoa eden oli dva lista ne pamtam tocno epaimas se ti pisuva na toj list sto etolku komplicirano neznam
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Треба да пишува дека е за да послужи во Министерството на правосудието.Не се нервирај ваљда немало да ти ги примат документите ако не бил тој што треба
Ama uste ne mi se nikade predadeni dokumentite, proizhodot e kaj posrednikot, jas sega cekam potvrda deka ne sum osuduvan i lekarsko.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Ama uste ne mi se nikade predadeni dokumentite, proizhodot e kaj posrednikot, jas sega cekam potvrda deka ne sum osuduvan i lekarsko.
Е добро де.Кога ке ги предаваш и да згрешиш да го дадеш другиот ке ти укаже таа на шалтер госпоѓата.Гледај да пишува на него таму најдоле дека е за да послужи пред министерство на правсудието,а не за пред МНР за постојано пребивание
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom