Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Се прaшувaм дaли тие штo не им се нaведени вaкa a не ги дoстaвиле вo прaвoсудие,дaли е тoa мoжеби причинa штo им бaрaaт дa oднесaт дoпoлнителни дoкументи?Акo oвa пoмoгне некoму вo ред,aкo не некa си мислaт штo сaкaaт.Спoред мене тoa не нoсaм,немa пoтребa,ги имaaт е пoгрешнa тезa зaтoa штo некoгo мoже дa гo чини мнoгу.
Јас колку што знам, до пред 2015 година, а можеби и на почеток на 2015 година, се издаваа произходи врз основа на потврди без никакви дополнителни податоци и без статистика. Тие потврди не важат. Тоа беше кажано уште кога јас почнав постапка на почеток од 2016 година. Муабетот беше дека сите нови потврди со статистика важат. О том-по том ќе видиме. Но, според таа логика, по мое мислење, тие што се одбиени, а се со потврда, се со стара потврда, или одбиени се поради нешто сосема трето, што нема врска со доказ за потекло и произход, туку со други причини, ко на пример казни, забрани за Шенген и слично. Можеби и не сум во право.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Јас колку што знам, до пред 2015 година, а можеби и на почеток на 2015 година, се издаваа произходи врс основа на потврди без никакви дополнителни податоци и без статистика. Тие потврди не важат. Тоа беше кажано уште кога јас почнав постапка на почеток од 2016 година. Муабетот беше дека сите нови потврди со статистика важат. О том-по том ќе видиме. Но, според таа логика, по мое мислење, тие што се одбиени, а се со потврда, се со стара потврда, или одбиени се поради нешто сосема трето, што нема врска со доказ за потекло и произход, туку со други причини, ко на пример казни, забрани за Шенген и слично. Можеби и не сум во право.
novite potvrdi gi izdavet od mislam bese avgust il septemvri 2015
i starite so gi imet do togas daeno kako dokument gi vazet vo mp to odamna e taka kazano i odluceno vo mp
odlucenoto bese povrzano i so potvrdite da se navedvet na nov nacin i vo udostovareniata vo dabc.
i togas velea ne e dovolno samo potvrda za da se dobivet bg grazdanstvo poarno bilo so bracedi da najdes i tie vrvele
e sega od pred nekoj mesec potvrdite poGolem dokaz bilo to od dok. od braced i zato posrednicite se rastrcaa na fejsbuk da informiret koj e so braced pod itno da izvadite i potvrda i da se dostavet najbrzo so mozit vo mp
nekoj ne vervase vo to, nekoj necul..... lugjeto se zbunka i ne znaet vece so e vistina a so e laga... so vazit so ne vazit....
od pred godina vetveja ce bidet grazdanstvo za 6 meseci, ce praime ce ja opraime rabotava.... ami eve 2 godini od ko se dojdeni na vlas use nemojt da se izglasat eden zak...
a eve denes se baret da se priznaele blgarite vo kosovo... pa se opitvam koga nas so podaeni dok ce ne priznaet vo bg i taka toa... se salat so lugjevo ko so gledam....
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
novite potvrdi gi izdavet od mislam bese avgust il septemvri 2015
i starite so gi imet do togas daeno kako dokument gi vazet vo mp to odamna e taka kazano i odluceno vo mp
odlucenoto bese povrzano i so potvrdite da se navedvet na nov nacin i vo udostovareniata vo dabc.
i togas velea ne e dovolno samo potvrda za da se dobivet bg grazdanstvo poarno bilo so bracedi da najdes i tie vrvele
e sega od pred nekoj mesec potvrdite poGolem dokaz bilo to od dok. od braced i zato posrednicite se rastrcaa na fejsbuk da informiret koj e so braced pod itno da izvadite i potvrda i da se dostavet najbrzo so mozit vo mp
nekoj ne vervase vo to, nekoj necul..... lugjeto se zbunka i ne znaet vece so e vistina a so e laga... so vazit so ne vazit....
od pred godina vetveja ce bidet grazdanstvo za 6 meseci, ce praime ce ja opraime rabotava.... ami eve 2 godini od ko se dojdeni na vlas use nemojt da se izglasat eden zak...
a eve denes se baret da se priznaele blgarite vo kosovo... pa se opitvam koga nas so podaeni dok ce ne priznaet vo bg i taka toa... se salat so lugjevo ko so gledam....
Мене посредникот уште на почеток од 2016 година ми рече не даваат повеќе со братучед и со тетки и чичковци. Имаше еден со мене исто што идевме, тетка му имаше државјанство, ама сепак не одеше преку неа, туку вадеше потврда со статистика од Кнчев. Така што, има посредници кои касно дознаваат информации, има некои кои порано дознаваат. Но, братучед не важи од пред 2 години, не е ново. А и старите потврди без статистика не ги важат, пошто се издавани во матното време. :)
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Сите штo имaте aплицирaнo сo вaкoв прoизхoд вo кoј не пишувa преку кoи дoкументи ви е издaден,пoд итнo дa ги дoстaвите вo Прaвoсудие дoкументите штo ги имaте пoднесенo вo дaбч.Пo нoвo ги пишувa,a бидејки некoи имaaт предaденo вaкoв кaкo нa сликaтa вo прaвoсудие немaaт инфo,пa нaјпaметнo дa ги дoстaвaт истите дoкументи.Ризикувaте дoпoлнителa или евентуaлен oткaз.Oвa е сигурнo еднa oд причините пoрaди кoјa ви бaрaaт дa дoстaвите дoпoлнителни дoкументи
По службена должност документите се составуваат од ДАБЧ до МП. Еве еден што го познавам аплицира неколку месеци после мене со вакво удостоверение, преку прв братучед беше и на Совет го ставија на дополнителна за да достави документи за в'сходјашт. Ги имаа веќе они и потврдата од здружение и сите документи во МП, а тој не ги достави туку како што кажав од ДАБЧ се доставени на задолжителната/финалната.Мојата потврда е исто ваква 2016 година издадена. Не знам кога почнале со новите, постирајте да видиме како изгледаат новите.[DOUBLEPOST=1538737467][/DOUBLEPOST]
a da pojdite da vi napraat novo udostovarenie vo dabc? i kazite oti ste dale i potvrda a mojt i da si pobarate prepis od potvrdata da vi dadat od kaj sto ste ja dobile i dajte na salter na uvid[DOUBLEPOST=1538727532][/DOUBLEPOST]
starite se ovie, pred 2014 ko bese Zaharieva ministerka uste i B.Vangelov direktor na dabc.
togaj takvi bea ne se pisvese nisto potoa go menvea toa i site udostovarenia od mp gi prepracaja vo dabc da gi prepraet i da se vnesvet podatoci so so dokumenti si bg po proizhod[DOUBLEPOST=1538727778][/DOUBLEPOST]Evo citam i Mikja istoto vi go velit za dokument od dabc da si izvajte novi.
2016 е издадено ова Удостоверение, новите не знам од кога почнале да ги издаваат.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Dali znaci deka zapocnaja so 2016?citam deka na nekoj so intervju vo 2016 im se smenil statusot.
Da ja pocnaa , mislam deka januari februari i mart sto bevme na intervju 2016 okolu 80% prepiski ne stavija na dopolnitelna taka da sega e najgusto ama dobro e stom gi pocnaa treba da ocekuvame na finalna site da ne stavat vo narednite 2-3 nedeli ako idat so ova tempo
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Сите штo имaте aплицирaнo сo вaкoв прoизхoд вo кoј не пишувa преку кoи дoкументи ви е издaден,пoд итнo дa ги дoстaвите вo Прaвoсудие дoкументите штo ги имaте пoднесенo вo дaбч.Пo нoвo ги пишувa,a бидејки некoи имaaт предaденo вaкoв кaкo нa сликaтa вo прaвoсудие немaaт инфo,пa нaјпaметнo дa ги дoстaвaт истите дoкументи.Ризикувaте дoпoлнителa или евентуaлен oткaз.Oвa е сигурнo еднa oд причините пoрaди кoјa ви бaрaaт дa дoстaвите дoпoлнителни дoкументи
Еве ќе пишам подетално тука за случајот на сестра ми да биде појасно. Произход добиен април 2016. Поднесени документи во ДАБЧ:
1. Прв братучед,
2. Потврда од БККС (село со 100% бг население).
Во произходот е наведено само прв братучед. Интервју септември 2017. Положително септември 2018. Во МП не доставивме потврда од БККС. Преписката не е враќана на дополнителна. Се прашуваме сега дали кога ќе биде преписката на проверка кај Вицепрезидентот тој би имал увид во тоа што е поднесено во ДАБЧ(потврда од БККС) или ќе се наслони само на тоа што го пишува во произходот(прв братучед) и ќе даде Отказ?
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Jas imam isto dadeno i cekam na popis na vp,ili potpis ili otkaz na dopolnitelna ne sum billa.[DOUBLEPOST=1538721601][/DOUBLEPOST]
Jas bev na intevju juli 2017 cekam potpis od vp[DOUBLEPOST=1538722443][/DOUBLEPOST]
Ne bi rekla imam drufarka sto ceka seuste na potpis nekade sredina apr 2017 bese na inervju.
@Sokipoki само со декларација за национално самос'знание аплицираше во ДАБЧ? Ништо друго освен тоа? Не ми се верува 2016 или 2017 да ти издале произход само со декларација.
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Ve molam za edna informacija:

Dali na granica e problem ako avionskata povratna karta e kupena so info od bg pasos.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
a da pojdite da vi napraat novo udostovarenie vo dabc? i kazite oti ste dale i potvrda a mojt i da si pobarate prepis od potvrdata da vi dadat od kaj sto ste ja dobile i dajte na salter na uvid[DOUBLEPOST=1538727532][/DOUBLEPOST]
starite se ovie, pred 2014 ko bese Zaharieva ministerka uste i B.Vangelov direktor na dabc.
togaj takvi bea ne se pisvese nisto potoa go menvea toa i site udostovarenia od mp gi prepracaja vo dabc da gi prepraet i da se vnesvet podatoci so so dokumenti si bg po proizhod[DOUBLEPOST=1538727778][/DOUBLEPOST]Evo citam i Mikja istoto vi go velit za dokument od dabc da si izvajte novi.
Џабе ни е се @Masha Glinka, касно е за препис од ДАБЧ, преписката веќе ќе оди кај Вицепрезидентот, статусот е положително.[DOUBLEPOST=1538740169][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 197715
Спoред мене,нa тие вaкa штo не им се нaведени требa дa ги дoстaвaт,бaр јaс тaкa би пoстaпил.Мoжеби зaтoa пoсредникoт ми велеше немa пoтребa дa ги дoстaвувaме,ги пишувa у прoизхoдoт.Јaс сепaк ги дoстaвив пoвтoрнo нa свoјa рaкa,и тoa сите вo oригинaлнa верзијa.Се си е нaведенo кaкo штo требa пo прoпис.Пoследните две се зa пoтврдaтa oд бккс
Точно најсигурно е да се достават сите документи во МП, ама ние не ги доставивме. Во тоа време се зборуваше дека МП ќе има систем со кој што ќе има увид во се што е поддадено во ДАБЧ. На големо се зборуваше за тоа и на форумов и на нет.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Еве ќе пишам подетално тука за случајот на сестра ми да биде појасно. Произход добиен април 2016. Поднесени документи во ДАБЧ:
1. Прв братучед,
2. Потврда од БККС (село со 100% бг население).
Во произходот е наведено само прв братучед. Интервју септември 2017. Положително септември 2018. Во МП не доставивме потврда од БККС. Преписката не е враќана на дополнителна. Се прашуваме сега дали кога ќе биде преписката на проверка кај Вицепрезидентот тој би имал увид во тоа што е поднесено во ДАБЧ(потврда од БККС) или ќе се наслони само на тоа што го пишува во произходот(прв братучед) и ќе даде Отказ?
Најискрено? Ќе и дадат Отказ за жал.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
30
Најискрено? Ќе и дадат Отказ за жал.
Зошто си толку сигурен? Прашав еднаш и пак ке прашам, дали од прв братучед со дополнително поднесени изводи од дедо пред 1919 и извадена потврда од здружението од Струмица ОДБИВААТ? зошто мислам дека прочитав некои со прв братучед се веке поминати.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom