Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
covekot bil intervju mart 2017 dokuemnti prv bratuced i potvrda. E sea dali potvrdata e od kaj Lazar so statistika ili Petar Kolevv?
Ako nema propust vo dokumentite ,ispagja deka e lotarija.Na drugar moj,zet od prva braceda dobi drzavjanstvo samo so potvrda od kaj marinela od bitola a potvrdata nema statistika.
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Ako nema propust vo dokumentite ,ispagja deka e lotarija.Na drugar moj,zet od prva braceda dobi drzavjanstvo samo so potvrda od kaj marinela od bitola a potvrdata nema statistika.
Mene mi izgleda deka vo.posledno vreme kolku sto.pratam deka dobivaat site (so original stari dokumenti, preku roditel, preku vujkovci i cickovci, so izvodi od baba dedo, so potvrdi so i bez statistika) osven tie sto se preku bratuced.
 
Член од
30 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
34
Mene mi izgleda deka vo.posledno vreme kolku sto.pratam deka dobivaat site (so original stari dokumenti, preku roditel, preku vujkovci i cickovci, so izvodi od baba dedo, so potvrdi so i bez statistika) osven tie sto se preku bratuced.
И јас така мислам, за несреќа и јас сум преку прв братучед, сеуште сум на положително, ама мислам дека нема некое фајде што имам поднесено дополнителни документи.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Хаха Ванчо бил коректен...ме изнасмеа човеку.од Охрид си и незнаеш ништо.исти к.р ти се и ванчо и јоне и Крсте и сите.увидов јас дека земајнето пари на сите им е главна цел.посресниците може да ти средат само да ги средат преводите и да не луташ по нотари ,лекари и.т.н.порано можеа и происход да ти извадат побрзо сега ни тоа неможат.а Крсте и јоне работат за мбп овао ако си од Охрид требало да го знајш.ванчо е приказна за себе и очигледно не го познаваш доволно.Беше тој на времето фактор сега веќе не.
Жал ми е што те одбија..а тие што ги спомнуваш се ГНОЈ од луѓе, за жал голем дел од нив се од МБП особено тие од Охрид и висат овде 24/7 на форум со по 10 профили и бараат жртви зошто нели толку им цвета бизнисот. На сите што сте почнале процедура преку братучеди и сл. ве заебале посредниците и никој друг и сега се вадат и ви се правдаат дека ново било ова што одбивале, значи ГНОЈ се невиден...дебили.
И по дифолт, секогаш кога има многу одбиени, нови профили никнуваат како печурки да се пофалат дека им одобриле САМО СО ПОТВРДА, ВУЈКОВЦИ, ЛОТАРИЈА БИЛО, а исто и оние со по 2-3 "мислења" што дале за 2 години нивни се. Тоа е.[DOUBLEPOST=1535984360][/DOUBLEPOST]
Ako nema propust vo dokumentite ,ispagja deka e lotarija.Na drugar moj,zet od prva braceda dobi drzavjanstvo samo so potvrda od kaj marinela od bitola a potvrdata nema statistika.
Всушност на крај испаѓа дека нема врска тоа дали потврдата ти е издадена врз основа на 100% бугарско село или само тоа дека роднините по права линија ти се од бугарска народност кога и едните и другите потврди ги сметаат за тоалетна хартија, ништо повеќе. Во случајов најсигурен документ за потекло ти е изјавата на нотар за бугарско национално с'знание, а сите посредници викаат не даваат повеќе со изјава, значи не даваат ниту со потврди?? :)
Затоа почнувајќи од 2017 г. од месец за месец се потешко се добива бугарско државјанство и нема да има никакво олеснување за тие што аплицираат со произход без стари документи.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Жал ми е што те одбија..а тие што ги спомнуваш се ГНОЈ од луѓе, за жал голем дел од нив се од МБП особено тие од Охрид и висат овде 24/7 на форум со по 10 профили и бараат жртви зошто нели толку им цвета бизнисот. На сите што сте почнале процедура преку братучеди и сл. ве заебале посредниците и никој друг и сега се вадат и ви се правдаат дека ново било ова што одбивале, значи ГНОЈ се невиден...дебили.
И по дифолт, секогаш кога има многу одбиени, нови профили никнуваат како печурки да се пофалат дека им одобриле САМО СО ПОТВРДА, ВУЈКОВЦИ, ЛОТАРИЈА БИЛО, а исто и оние со по 2-3 "мислења" што дале за 2 години нивни се. Тоа е.[DOUBLEPOST=1535984360][/DOUBLEPOST]
Всушност на крај испаѓа дека нема врска тоа дали потврдата ти е издадена врз основа на 100% бугарско село или само тоа дека роднините по права линија ти се од бугарска народност кога и едните и другите потврди ги сметаат за тоалетна хартија, ништо повеќе. Во случајов најсигурен документ за потекло ти е изјавата на нотар за бугарско национално с'знание, а сите посредници викаат не даваат повеќе со изјава, значи не даваат ниту со потврди?? :)
Затоа почнувајќи од 2017 г. од месец за месец се потешко се добива бугарско државјанство и нема да има никакво олеснување за тие што аплицираат со произход без стари документи.
Се што си напишал нека ТРЕПКА, и секој шо планира да поднесе нека не си дава парите, да скратам, НЕ ДАВААТ ГРАЖДАНСТВО како до пред неколку години кога ги делеа како бонбони. Сега заради посредниците кои им обеќаат мед и млеко на тие шо имаат аплицирано со потврди, преку вујко/чичко/комшии и сл, покрај нив и ние со документи од егзархија висиме на проверки. Ама тоа е покрај сувото и зеленото гори.
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
59
Drugari ke mi kazeli nekoj ukazo mi e potoisan na 8 avgus i seuste ne e stignat vo ambasada sk otprilika za kolku vrmee ke stigne imali nekoj iskustvo da spodele ?
 
Член од
3 септември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
7
Kaj mene edna godina a do noemvri veke i dve god od intervju dojde do Prepiskata e razgledana od sovetza grazdanstvo i e izvadena na dopolnitelna proverka ! Ima li nekoj taka
 
Член од
3 септември 2018
Мислења
9
Поени од реакции
2
Dali nekoj znae kontakt telefon do institucijata viceprezident za da moze da se dobie precizna informacija so statusot vo odnos so izdavanje na ukaz
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Жал ми е што те одбија..а тие што ги спомнуваш се ГНОЈ од луѓе, за жал голем дел од нив се од МБП особено тие од Охрид и висат овде 24/7 на форум со по 10 профили и бараат жртви зошто нели толку им цвета бизнисот. На сите што сте почнале процедура преку братучеди и сл. ве заебале посредниците и никој друг и сега се вадат и ви се правдаат дека ново било ова што одбивале, значи ГНОЈ се невиден...дебили.
И по дифолт, секогаш кога има многу одбиени, нови профили никнуваат како печурки да се пофалат дека им одобриле САМО СО ПОТВРДА, ВУЈКОВЦИ, ЛОТАРИЈА БИЛО, а исто и оние со по 2-3 "мислења" што дале за 2 години нивни се. Тоа е.[DOUBLEPOST=1535984360][/DOUBLEPOST]
Всушност на крај испаѓа дека нема врска тоа дали потврдата ти е издадена врз основа на 100% бугарско село или само тоа дека роднините по права линија ти се од бугарска народност кога и едните и другите потврди ги сметаат за тоалетна хартија, ништо повеќе. Во случајов најсигурен документ за потекло ти е изјавата на нотар за бугарско национално с'знание, а сите посредници викаат не даваат повеќе со изјава, значи не даваат ниту со потврди?? :)
Затоа почнувајќи од 2017 г. од месец за месец се потешко се добива бугарско државјанство и нема да има никакво олеснување за тие што аплицираат со произход без стари документи.
Шо губиш време? Тоа е јасно пред една година. Бујрум договор[DOUBLEPOST=1535990446][/DOUBLEPOST]
Dali nekoj znae kontakt telefon do institucijata viceprezident za da moze da se dobie precizna informacija so statusot vo odnos so izdavanje na ukaz
Го имаш на страната
9237 455[DOUBLEPOST=1535990580][/DOUBLEPOST]
Drugari ke mi kazeli nekoj ukazo mi e potoisan na 8 avgus i seuste ne e stignat vo ambasada sk otprilika za kolku vrmee ke stigne imali nekoj iskustvo da spodele ?
На брат ми му е од јуни, па уште не е
 
Член од
26 април 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Дечки да ве прашам дали доколку се добие отказ имам право на приговор? Фала
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom