Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Дали некој стасал до положително и/или добил указ само со потврда (без други стари документи)?
druze site sea gi redat na polozitelno so potvrdi i so bilo kakvi dokumenti od sredinata na januari 2018 pred toa bese haos.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнаа истовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. за подигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно си направив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление, таман ќе се прошетам до Невски катедралата и Софиски :)
прво честито второ У П***ЕР спомнуваш премногу врати и шалтери премногу заебанции имало е сега ти види зошто некои луге ЗЕМААТ ПОСРЕДНИЦИ има луге не би се снашле во тој ЛАВИРИНТ како и да е користи добро го не го реди во фиока,поз..[DOUBLEPOST=1535151667][/DOUBLEPOST]
20 лева, превод + заверка на нотар. За 2-3 дена е толку, за еден ден се плаќа повеќе. Може да начекаш и за 15 лева, зависи.
се на се топтан колку те фана?![DOUBLEPOST=1535151959][/DOUBLEPOST]
ако не грешам со новиот ЗАКОН кој стапува на сила от 1 јаноар 2-3 год.процедурата ке е малку позабрза!!!
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
прво честито второ У П***ЕР спомнуваш премногу врати и шалтери премногу заебанции имало е сега ти види зошто некои луге ЗЕМААТ ПОСРЕДНИЦИ има луге не би се снашле во тој ЛАВИРИНТ како и да е користи добро го не го реди во фиока,поз..[DOUBLEPOST=1535151667][/DOUBLEPOST]
се на се топтан колку те фана?![DOUBLEPOST=1535151959][/DOUBLEPOST]
ако не грешам со новиот ЗАКОН кој стапува на сила от 1 јаноар 2-3 год.процедурата ке е малку позабрза!!!
Кои лавиринти бе Пепибе, не знам што виде толку комплицирано од подигнување Указ до сликање? Ама ајде, мора некој апартмани да гради у грчка ;)

Иначе во право си за некои работи, еве има македонци во америка и австралија што се по 15-20 години таму со зелени карти, неможат еден чек да разменат во банка, по 10+ пати одбиени за државјанство затоа што името и презимето не знаат да си го напишат на англиски, а да не зборуваме за историја и др. кога ќе ги прашуваат на интевјуто. Па и тука има кај нас едно барање за мк пасош не знаат да пополнат, тоа е.
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
79
Поени од реакции
51
Konecno potpisan ukaz, dokumenti od Veliko Trnovo od dedo, intervju fev 2017, finalna januari 2018, polozitelno kraj na mart 2018, proverka od vice kraj na juni i posle eden den pak na polozitelno i na kraj potpisano vcera...
cestito... deka bese na intervju? nadevam se deka i mene ke mi bide potpisan za brzo vreme ... i jas bev na intervju 8 fevruari 2017 vo sofia na polozitelno od juni 2018 dokumenti od roditel
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
So se deshava so 2015 god so sme na dopolnitelna do kaj se stignati kje bide li rabotata ili tesko
2014-та се работи ако добро прочиташ по постовите. Значи дури после тоа по некоја логика би требало да ја работат 2015-та. И јас сум од тие што чекат исто така.
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Kako sto vidov toa odi elektronski, ako ti pisuva deka e prateno vo ambasada javi se i prasaj dali e pristignat ukazot. Mene koga mi se smeni statusot odma se javiv vo ambasada i mi kazaa deka e pristignat i mozam da go podignam koga sakam. Bev deneska vo ambasada go zedov ukazot i pisav adresa, vrabotebite mi rekoja za okolu 4 meseci ke bidam vpisana vo opstina i ke bide izdadeno EGN. Potoa vo Sofija za licna karta i pasos. Dokolku ne sum vo pravo i ako ima nekoj iskustvo od forumov bi go zamolila da odgovori :)
Samo da te prasam kolku si sigurna deka so podiganjeto na ukazot od ambasada i vpisuvanjeto na adresa se dobiva i egn brojot? Da ne treba egn da se vadi otkako ke pominat tie 3-4 meseci pa posle vo Sofija da odis da go vadis? I da prasam dali nekoj znae sto ako podneses za licna karta i pasos posle edna godina od izdavanjeto na ukazot dali bi imalo nekoj problem?
 
Член од
26 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav ljudi,

Uskoro imam intervju u Ambasadi u Beogradu. Tražili su pri zakazivanju intervjua da imam overenu kopiju i prevod dokumenta na osnovu kog sam dobio proishod (dedina vojna knjižica), pitanje za vas je da li treba da na intervjuu predam i original vojne knjižice uz tu overenu kopiju da bih izbegao dopunu?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Pozdrav ljudi,

Uskoro imam intervju u Ambasadi u Beogradu. Tražili su pri zakazivanju intervjua da imam overenu kopiju i prevod dokumenta na osnovu kog sam dobio proishod (dedina vojna knjižica), pitanje za vas je da li treba da na intervjuu predam i original vojne knjižice uz tu overenu kopiju da bih izbegao dopunu?
Би те советувал да ја предадеш и оригиналната воена книшка за да избегнеш дополнителна проверка,како што и самиот имаш нагласено!
 
Член од
26 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки,

Во март 2017 аплициравме за БГ пасош во Амбасадата во Скопје и добивме некој лист (Квитанција за сума в број...) и ни рекоа да си проверуваме за статус на сајтот.

До сега проверивме неколку пати на http://publicbg.mjs.bg/ и http://www.aba.government.bg/?legal=8 но постојано вика дека Нјама такава кореспонденција (за този номер), записана на консулскија п'т.

Дали нешто грешам во бројчето или сеуште статусот не е сменет?

Инаку пребарувам по бројчето горе десно напишано на ливчето (во формат КО-ХХ-ХХХ) пр. последните 3 ХХХ/2017 и со сите 5 Х/2017.

* Документи: свидетелства за завршено основно образование во БГ од страна на дедо :)

Во амбасадата немаат подетални информации. Совет каде да се обратам? Колку време се чека за издавање на происход?

Благодарам
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom