Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Ќе добиеме нова покана за да бидеме поканети за да станеме членки на НАТО. И како по обичај најдолу во поканата стои со ѕвездичка и задебелени букви: поканата е валидна единствено ако го смените името. Слична таква покана со иста таква формулација добивме во 2008 на самитот на НАТО во Букурешт.
Во суштина ова е културно одјебување кое што нашите изроди од политичари во наредниот период ќе го искористат и преформулираат како јасен сигнал од НАТО дека ќе станеме членки, работата е завршена уште треба да излеземе на референдум и да се самоукинеме. Толку е едноставно.

Странскиве дипломати и политичари само ги тапкаат по рамо ова идиотиве наши, ги силат. Му прават да осеќаат како да се во Лас Вегас со една торба пари и околу нив се вртат најјаки женски, ги бодрат, му точат алкохол, му седат во скут... И кога ќе го потрошат и последниот денар ќе му ги удрат клоците како на последни мифки.
Така ќе биде и со нас одкако ќе го смениме името. Еднаш штом ќе стапи договорот на сила после се ни е џабе. Ова странциве ќе бегаат од нас како да сме шугави.
И други хорор приказни...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не се трљаат, не знам како не се нашол некој за уши да го извади, морон лицемерен. Лидер е на партија што им еба матер на навивачките групи, пред се' на Комити и сега доаѓа со дрес од Вардар да запали свеќа.
Не знам дали памтиш, на зимската олимпијада во Канада, 2010 ли беше, не е битно ме мрзи и да мислам, ми се спие.. Загина Нодар Кумариташвили од Грузија, 22-3 години некаде, излета и ја удри главата од столб и на место. На погребот дојде претседателот на Грузија во тренерка од Грузија и ја гушка мајка му, а треба да има избори некој месец потоа. Ликов ги добива изборите и потоа испаѓа дека делницата од кај што летнал малиот била пропуст на организаторот и ликов ни две ни три, оди кај мајка му и татко му на малиот и ги набедува да не покреваат постапка против ИОК е исто гомно е и Мицкоски, за поени и смрт ќе искористи ама после пу пу не важи.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Трамп блокира влез на нови членки во нато, а шеќерната и зајакот спремни се утре за покана и членство... :pos::pos:

Веќе се одвикнав од одење во Синеплекс на комедија филмови, бидејќи ги имам бесплатно на вести.

36926445_1864619007165911_1616843883142971392_n.jpg
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Прво бев шиптaр, сега шарен кој пишува на твитер, утре којзнае што ќе ти текне.

Тој кого го нарекуваш пичка изел ќотек каков ти никогаш нема да видиш. И не зборам за ебаните протести бидејќи знам тоа ќе споменеш одма. Ти додека си седеше пред пц дома и патриотизмот го покажуваше со колнење, некои се обидуваа нешто да сменат. Сега кога сите дигнаа раце јас сум ви крив што ќутам, е не ќе земам пак да јадам ќотек за да можеш ти дома да седиш и да не се замараш со ништо. Кај беше бе вака силен да бидеш во Ѓорче кога се протестираше? На Кале? За Смилковци? Ама така најлесно е, седи дома и јади гомна како некој друг ќутел, ќутам си признавам и не ми е гајле каде оди оваа држава, жалосно е што сите се ко тебе, седат дома и ќутат. Така да зборот пичка кажи го во огледало.
Па ова ти е едно исто.Не гледам некоја разлика минативе неколку месеци.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
367
Претпоставувам зошто ги мразиш. Но нашите непријатели ни се во државата, а не Грците.[DOUBLEPOST=1531224767][/DOUBLEPOST]http://javno.mk/borjan-jovanovski-mladiot-sazdovski-umre-zatoa-shto-beshe-neobrazovan/
па точно, ама сепак да нагласам дека не сум грк или љубител на грци, затоа што има членови на форумот кои напаѓаат за ситници
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Трамп блокира влез на нови членки во нато, а шеќерната и зајакот спремни се утре за покана и членство... :pos::pos:

Веќе се одвикнав од одење во Синеплекс на комедија филмови, бидејќи ги имам бесплатно на вести.

Прегледај го приврзокот 193783
ova projde vo senat 97-2. ovoj i use eden bile tie 2 glasa protiv.
ama pa...nesto slicno se desilo i prethodno,koga glasale mnozinstvo vaka. pa trump gi ignoriral.
`Today, in a 97-2 vote, the Senate sent an overwhelming message to President Trump to stand by our NATO allies and to stand against President Putin.`
https://twitter.com/SenSchumer/status/1016817160033796096
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Брат не те познавам лично ама моментално си имаш набиено комплекси па одиш против се македонско.На сите овие настани кои ги кажа јас имав 12-13 години а и не живеам во Скопје.Не е опрадување знам ама не можам да лажам дека сум бил.
Не одам против туку не ми е гајле за ништо, баш заради тоа што не сте се помрднале ни еден чекор кога требало. Ако тогаш не си можел сега можеш да смениш нешто, зошто чекаш друг да почне. Од тоа чекање да почне друг дојдовме до тука. Затоа не ме замарај со пички и слични глупости, проблемот барај го во тие што немаа храброст да излезат на улица туку од дома викаа, а сега гледам пак се први ама од дома.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.680
Небрежност??? втф?!?!?! Небрежност е застанување на постројка и тепање со шипки, вадење ножеви и што или што и да било???
Обвинението е насилство, а не убиство...
Патем кај нас се е можно: пајаци тепаат цајкани, деца самоиницијативно ги трескаат главите од ивичњаци... Македонија - земја на можности
Треба малку да се разбираш од кривично право и постапка за да дискутираш.... Обвинението за насилство е бидејќи во моментот кога е поднесувано жртвата не била почината, неможеш да поднесеш обвинение за убиство ако нема убиен. Сега откако жртвата е почината и обдукцијата потврдува дека смртта е последица од кривичниот настан, следува преквалификација на делото во убиство. Дали има умисла или небрежност ке се цени по тоа дали сторителите имале намера да извршат убиство или имале намера само телесно да го повредат, што во конкретниот случај и нема многу да измени во казните кои ке се изречат........
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Треба малку да се разбираш од кривично право и постапка за да дискутираш.... Обвинението за насилство е бидејќи во моментот кога е поднесувано жртвата не била почината, неможеш да поднесеш обвинение за убиство ако нема убиен. Сега откако жртвата е почината и обдукцијата потврдува дека смртта е последица од кривичниот настан, следува преквалификација на делото во убиство. Дали има умисла или небрежност ке се цени по тоа дали сторителите имале намера да извршат убиство или имале намера само телесно да го повредат, што во конкретниот случај и нема многу да измени во казните кои ке се изречат........
Ti si pravnik?
Mi treba pravnik za ednoprasanje
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Не знам дали памтиш, на зимската олимпијада во Канада, 2010 ли беше, не е битно ме мрзи и да мислам, ми се спие.. Загина Нодар Кумариташвили од Грузија, 22-3 години некаде, излета и ја удри главата од столб и на место. На погребот дојде претседателот на Грузија во тренерка од Грузија и ја гушка мајка му, а треба да има избори некој месец потоа. Ликов ги добива изборите и потоа испаѓа дека делницата од кај што летнал малиот била пропуст на организаторот и ликов ни две ни три, оди кај мајка му и татко му на малиот и ги набедува да не покреваат постапка против ИОК е исто гомно е и Мицкоски, за поени и смрт ќе искористи ама после пу пу не важи.
Исто така и јас сега се сетив на едно суштество што ни 24 часа по убиството на полицајците во Диво насеље се сликаше насмеан и правеше селфи. Се се тоа наши гомна.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Трамп блокира влез на нови членки во нато, а шеќерната и зајакот спремни се утре за покана и членство... :pos::pos:

Веќе се одвикнав од одење во Синеплекс на комедија филмови, бидејќи ги имам бесплатно на вести.

Прегледај го приврзокот 193783
Со оглед на тоа какви штеточини се сигурно ќе измислат нешто за да ја легитимираат борбата за смена на името и раскрчмување на државава.
 
V

viktora

Гостин
Кога ги осудија за обид за убиство врз Села владиниве куртони и курпушачи се испостраа дека има правда за сите.Нека скапеле во затвор терористите,националистите и убиците.

Кога го убија детево он бил крив необразобан без култура,општеството било криво,системот.
Еве неколку бисери:
http://zase.mk/articles/361356/generalot-stojanche-angelov-sazdo-ne-go-ubija-albancite
9d0d84f0_1a0b_4936_b706_30d1739e8199.jpg
c6b77944_569b_4c4d_b91e_efa3909b8229.jpg
Шиптарчево почна да се вади,но се уште не објасни како образовниот систем е крив за убиството на Саздо?И во најразвиените земји кои имаат најдобар образовен систем се случувале вакви работи но тамошната полиција од корен ги сузбива ваквите групи а не како кај нас да ги заштитува.
IMG_20180711_104332.png

Да ги ебам сите в газ,до еден.Овие се тие кои потпишаа секакви договори,овие се тие кои не убедуваат дека го сочувале македонскиот идентитет!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom