Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ова Тричко што повикуваше да се обесел Ѓорѓе на лустер да беше Киро или Бранко претседател сеа во Шутка ќе го ставеа.
Не знам како разни совети за медиуми и слично со години не реагираат на вулгарниве и простаклучки пишување на посочениот Тричковски. Луѓе за статус на Фејсбук ги влечкаа на информативни разговори. Овој јаде фекалии со години.. и ништо. Ме чуди што „професионалецот“ Геровски му ги објавува пишувањата, на негов медиум. Некој да пишува слично во обратна насока, нема да припари до објави... А полна уста демократија и професионализам.
За Тричко изгледа ќе треба посебен третман.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Тоа значи дека тие прашања допрва ќе се решаваат и ќе бидат стапот на Грците и Бугарите за морковот НАТО-ЕУ? Името е најмал проблем во оваа лакрдија, штом е така.
Си кажа Коѕијас уште вчера дека сега следува интензивен период на имплементација.

И со двете држави имаме комисии кои ќе треба да ни ја стокмат и средат историјата и учебниците. Грција посебно ќе ни биде надзорник за тоа дали и во која мера си го имаме сменето името дома по институции и дали новото име целосно и кон сите се применува.

Целиот муабет беше да влеземе во ЕУ и Нато со македонски пасош. Ако беше да влеземе со пасош на друга држава веќе одамна можевме со бугарски.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/06/63331/

Договорот за името со европско знаме, ќе се разгледува кај Груби наместо кај Милошоски

Бидејќи договорот е означен како битен за интегрирањето во ЕУ, наместо преку Комисијата за надворешна политика, со која претседава Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, ќе се разгледува во Комисијата за европски прашања, кадешто претседава Артан Груби од ДУИ.

:icon_lol:
Што сакаш да спроведеш забрзано и силум опни му еу знаме и терај...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Само ќе треба плативе во администрација и пензииве во рубљи или лири да ги имаме, ако ни дадат се разбира :)
Зошто? Ние не сме дел од Русија или Турција. И не сум спомнал такво нешто. Ама.. не е фер некој што ништо не ти прави, ни добро, ни лошо.. одамна те признал и признава како Македонија и Македонци да ни е непријател. А спротивните.. пријатели.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Зошто? Ние не сме дел од Русија или Турција. И не сум спомнал такво нешто. Ама.. не е фер некој што ништо не ти прави, ни добро, ни лошо.. одамна те признал и признава како Македонија и Македонци да ни е непријател. А спротивните.. пријатели.
Оти без 'гнасиве' од запад што не не признаваат, ќе ни снема плати и пензии за неколку месеци, дури да спичкаме државни резерви :)

А со оглед дека Путин и Ердоган ги баталија доларите, ваљда ќе ни фрлат рубљи и лири.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Секоја им чест, само после кога ке ги треснат 3 години затвор да не плачат како п***ња.
Па, во револуцијата се гине. Или ќе загинеш, или после тоа ќе станеш нешто... со боречка пензија.
Не ми е јасно само како мислат да го живеат животот Заев, Димитров... понатаму? Цел живот со по 5-6 телохранители ли ќе шетаат? Да си изрод од нацијата не е шега. Едно е да зборуваш, ќе те пцујат и сл. Ама, да го правиш ова.. не е секој толерантен до крај.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Оти без 'гнасиве' од запад што не не признаваат, ќе ни снема плати и пензии за неколку месеци, дури да спичкаме државни резерви :)

А со оглед дека Путин и Ердоган ги баталија доларите, ваљда ќе ни фрлат рубљи и лири.
Турско азно!
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
77
Поени од реакции
83
Пошто нашиве медиуми седат со прстот в уста:

Ne sedat so prstot v usta!
Ete vcera doznavme deka svinjata grcka za nadvoresni raboti jadela gjomleze i baklava vo Prespa demek kao na svadba* bile , site veseli potpivnati... za merak! :sneaky:

*talibanska svadba kade mazat 11 godisni devojcinja protiv svoja zelba.

Vest no.1 bese , relevancija ednakva na ??????
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Оти без 'гнасиве' од запад што не не признаваат, ќе ни снема плати и пензии за неколку месеци, дури да спичкаме државни резерви :)

А со оглед дека Путин и Ердоган ги баталија доларите, ваљда ќе ни фрлат рубљи и лири.
Јас никаде не сум се заложил за „дружба“ ни со еден, ни со друг. Ама, не ги сметам за непријатели, како што сака да се наметне. А, пријателите, се покажаа... Фала им на доларите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.675
Поени од реакции
11.901
https://off.net.mk/net-roulette/lokalno/severno-makedonski-slovenski-pesni

Северно Македонски (*словенски) песни

17 Јуни 2018 - 19:05


https://denesen.mk/hristos-sideropulos-gospod-neka-im-presudi-vremeno-narodot-vechno/

ХРИСТОС СИДЕРОПУЛОС: Господ нека им пресуди времено, народот вечно

17.06.2018



Христос Сидиропулос, некогашниот претседател на Македонското движење за човекови права во Грција, кој во раните 90-ти. години на минатиот век беше суден од државата Грцја, преку Фејсбук реагираше на потпишувањето на договорот Заев-Ципрас.

„ Си го одбрале местото за "договорот". Истите протагонисти ги протераа Македонците од Егејска Македонија и точно на таа клисура, меѓу двете езера ликвидирале илјадници цивили со авионите на Велика Британија.

Овие се враќаат на местото на монструмот и врз коските на мали дечиња, мајки и борци ќе потпишат да се погребаат засекогаш тие монструозни дела.

Нека им е на "чест" на тие што поддржуваат вакви дела. Овие дела не застаруваат никогаш, ни со договори, ни со преговори.


Господ нека им пресуди времено, народот вечно! “

Ова е реакцијата на Сидиропулос од Костур, еден од најжилавите борци за правата на Македонците во Грција. Тој ја победил грчката држава пред Судот за човекови права во Стразбур. Но, на 5 октомври 1994 година него му се судеше пред судот во Лерин заради кршење на Кривичниот закон затоа што "ширел лажни информации кои можат да предизвикаат проблеми во меѓународните односи на Грција". Многу адвокати одбивале да го бранат. Зад него цврсто и принципелно застанува Грчкиот хелсиншки монитор, кој и денес ги брани правата на македонското малцинство.

На состанок на ОБСЕ во Копенхаген Сидиропулос зборувал:

„ Припаѓам на категорија луѓе кои се лишени од своите права, дури и правото на сопствено име. Јас сум Македонец и живеам во грчка Македонја, но јас немам право ниту да кажам, ниту да го употребам мојот јазик, ниту да ги негувам обичаите на моите предци со цел нив да ги пренесам кај нивните наследници. Иако ја поделија Македонија во 1913 година тие ја зачуваа нивната култура, нивниот идентитет и нивното единство... Ова е токму причината зошто 50 проценти од македонската популација станаа политички бегалци или имигранти, дури и ако сакаат да ги посетат нивните роднини, нивниот влез е забранет “.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.200
Поени од реакции
16.603
Не знам како разни совети за медиуми и слично со години не реагираат на вулгарниве и простаклучки пишување на посочениот Тричковски. Луѓе за статус на Фејсбук ги влечкаа на информативни разговори. Овој јаде фекалии со години.. и ништо. Ме чуди што „професионалецот“ Геровски му ги објавува пишувањата, на негов медиум. Некој да пишува слично во обратна насока, нема да припари до објави... А полна уста демократија и професионализам.
За Тричко изгледа ќе треба посебен третман.
Зарем не сфати до сега дека одредени фекалии интегрирани во сите пори на општеството имаат специјален третман и статус од страна на тајните служби и дека не смее едно влакно да им фали?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.360
Поени од реакции
3.518
https://off.net.mk/net-roulette/lokalno/severno-makedonski-slovenski-pesni

Северно Македонски (*словенски) песни

17 Јуни 2018 - 19:05


https://denesen.mk/hristos-sideropulos-gospod-neka-im-presudi-vremeno-narodot-vechno/

ХРИСТОС СИДЕРОПУЛОС: Господ нека им пресуди времено, народот вечно

17.06.2018



Христос Сидиропулос, некогашниот претседател на Македонското движење за човекови права во Грција, кој во раните 90-ти. години на минатиот век беше суден од државата Грцја, преку Фејсбук реагираше на потпишувањето на договорот Заев-Ципрас.

„ Си го одбрале местото за "договорот". Истите протагонисти ги протераа Македонците од Егејска Македонија и точно на таа клисура, меѓу двете езера ликвидирале илјадници цивили со авионите на Велика Британија.

Овие се враќаат на местото на монструмот и врз коските на мали дечиња, мајки и борци ќе потпишат да се погребаат засекогаш тие монструозни дела.

Нека им е на "чест" на тие што поддржуваат вакви дела. Овие дела не застаруваат никогаш, ни со договори, ни со преговори.


Господ нека им пресуди времено, народот вечно! “

Ова е реакцијата на Сидиропулос од Костур, еден од најжилавите борци за правата на Македонците во Грција. Тој ја победил грчката држава пред Судот за човекови права во Стразбур. Но, на 5 октомври 1994 година него му се судеше пред судот во Лерин заради кршење на Кривичниот закон затоа што "ширел лажни информации кои можат да предизвикаат проблеми во меѓународните односи на Грција". Многу адвокати одбивале да го бранат. Зад него цврсто и принципелно застанува Грчкиот хелсиншки монитор, кој и денес ги брани правата на македонското малцинство.

На состанок на ОБСЕ во Копенхаген Сидиропулос зборувал:

„ Припаѓам на категорија луѓе кои се лишени од своите права, дури и правото на сопствено име. Јас сум Македонец и живеам во грчка Македонја, но јас немам право ниту да кажам, ниту да го употребам мојот јазик, ниту да ги негувам обичаите на моите предци со цел нив да ги пренесам кај нивните наследници. Иако ја поделија Македонија во 1913 година тие ја зачуваа нивната култура, нивниот идентитет и нивното единство... Ова е токму причината зошто 50 проценти од македонската популација станаа политички бегалци или имигранти, дури и ако сакаат да ги посетат нивните роднини, нивниот влез е забранет “.
Zar zaradi minatoto treba da si ja unishtime idninata?
Ne mozeme vecno da se izolirame.
Hristijani sme, morame da prostime i da podademe raka. Najveke za nase dobro
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Јас никаде не сум се заложил за „дружба“ ни со еден, ни со друг. Ама, не ги сметам за непријатели, како што сака да се наметне. А, пријателите, се покажаа... Фала им на доларите.
Ех не си се заложил, ами дружба со Бугарите ;)[DOUBLEPOST=1529321739][/DOUBLEPOST]@Ilumious бриши овај @Дегенерат оти ме изнервира ќе му реплицирам
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.200
Поени од реакции
16.603
Си кажа Коѕијас уште вчера дека сега следува интензивен период на имплементација.

И со двете држави имаме комисии кои ќе треба да ни ја стокмат и средат историјата и учебниците. Грција посебно ќе ни биде надзорник за тоа дали и во која мера си го имаме сменето името дома по институции и дали новото име целосно и кон сите се применува.

Целиот муабет беше да влеземе во ЕУ и Нато со македонски пасош. Ако беше да влеземе со пасош на друга држава веќе одамна можевме со бугарски.
Кога ќе ја согледаш целата слика, од 2014. година навака, почнувајќи со бомбите, протестите, шарена револуција, игнорирање на ДПМНЕ за коалиција и Влада, Тиранска платформа, договор со Бугарија, договор со Грција, не ти останува многу освен со горчина во устата да се воодушевуваш на овој мастерплан и умовите кои го кроеле. Допрва кнедли ќе голтаме плачејќи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom