Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Опаа и шеќеринска ќе ги задржувала младите... аман бе Борисов пушти ги на најјако ова пасошите за инат на владата, гледаш заев те издупи
Јас ја напуштив Македонија заради сите,но повод ми беше градоначалник од животот...нели... кој донесе кадар од друга општина ..само за да небидам јас. што дирекно значи,од новата власт////директно. која ќе ги задржуваше младите...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
More uste se gordees so sebe, bravo,hahaha
Јас навистина сакам да знам како ти било на душата кога гордо пред интервјуерот си кажал - аз с'м Б'лгарин.

Или како ќе се чувствуваш кога ќе го имаш, ако досега си немал интервју.

Додуша, не ме интересира. Ама таквите како тебе ќе ги начека ТВ екипа пред Министерство и со изјава "само за во ЕУ ми треба пасош, не сум Бугарин", ќе ни е*ат матер во постапките/процедурата натаму. Како што впрочем се деси.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Јас ја напуштив Македонија заради сите,но повод ми беше градоначалник од животот...нели... кој донесе кадар од друга општина ..само за да небидам јас. што дирекно значи,од новата власт////директно. која ќе ги задржуваше младите...
А зошто јас ја напуштив? Не плаќаат, казни, гласаш за промени, и другите бетер... искрено јас се селам во Бугарија, каква таква, работам за австриска фирма, имам релација истанбул, србија, исплатата по километри скоро иста со германија, само трошоците помали. Од политичари аир нема, па со ова што направи заев и што се бори шеќеринска, малата врата за излез на народот... како до последно да сакаат да му ја затворат... не е фер, кон сите... никој од нас не бара богатство, само нормално да живееме ние и нашите фамилии
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Јас навистина сакам да знам како ти било на душата кога гордо пред интервјуерот си кажал - аз с'м Б'лгарин.

Или како ќе се чувствуваш кога ќе го имаш, ако досега си немал интервју.

Додуша, не ме интересира. Ама таквите како тебе ќе ги начека ТВ екипа пред Министерство и со изјава "само за во ЕУ ми треба пасош, не сум Бугарин", ќе ни е*ат матер во постапките/процедурата натаму. Како што впрочем се деси.
Jas sum Francuzin, Jas sum Germanec,Jas sum Sveganec,Jas sum Danec,. Gledas kolku e lesno, jas sum sve samo ne sum PREDAVNIK I JUDA
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
А па они демек не знаат дека само за ЕУ ни треба пасош, не бе нафта пијат. Ај не бидете смешни, гледајте да завршите што сте почнале ако сакате, ако не саката не морате. Не го трујте форумот со приказни за предавници. Едните се у фотејла со еден куп пари и уво не ги боли, другите до вчера беа у фотелја и имаат неборени недвижнини, и ама баш не им а гајле ни за вас ни за МК. Ние не сакаме ништо освен подобар живот, да беше арно кај нас немаше да молиме и да кукаме, ќе седевме и ќе работевме.
Не си ја нервирајте душата и не се замарајте, do what it takes and play the system, ако сакате болји живот, ако не тупајте се во гради и бидете патриоти. Ај поздрав
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
А па они демек не знаат дека само за ЕУ ни треба пасош, не бе нафта пијат. Ај не бидете смешни, гледајте да завршите што сте почнале ако сакате, ако не саката не морате. Не го трујте форумот со приказни за предавници. Едните се у фотејла со еден куп пари и уво не ги боли, другите до вчера беа у фотелја и имаат неборени недвижнини, и ама баш не им а гајле ни за вас ни за МК. Ние не сакаме ништо освен подобар живот, да беше арно кај нас немаше да молиме и да кукаме, ќе седевме и ќе работевме.
Не си ја нервирајте душата и не се замарајте, do what it takes and play the system, ако сакате болји живот, ако не тупајте се во гради и бидете патриоти. Ај поздрав
Ubavo kaza, znaat ubavo site deka za EU ni treba drzavjanstvo, samo za ovaj Meh sme bile predavnici sto sme barale Bugarsko drzavjanstvo, jas predavnik ne se cuvstvuvam a toj ako se cuvstvuva neka se besi na prvoto drvo.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ubavo kaza, znaat ubavo site deka za EU ni treba drzavjanstvo, samo za ovaj Meh sme bile predavnici sto sme barale Bugarsko drzavjanstvo, jas predavnik ne se cuvstvuvam a toj ako se cuvstvuva neka se besi na prvoto drvo.
Пред да ми ставаш зборови во уста, препрочитај што пишувам.

Ниту па употребувам термини како "предавник овој, предавник оној" пошо тоа е одлика на малите умови на гордиот македонски народ во Северна Македонија.

А бидејќи ти си Бугарин и официјално на хартија, само што нели живееш моментално во (наскоро) Северна Македонија, немој да продаваш патриотизам на форумов, оти претходната гарнитура го правеше тоа па затоа јадевме само тоа на маса (и две-три парчиња леб и сирење - не дека сега е поарно) па сега сакаме во "проклетата ЕУ која што е ку*ва Вавилонска и сака да не дели и обезличи". Така одеше тоа, м?

И биди си Македонец, па ако сакаш и од толку голема љубов обеси се на истото дрво што ми го препорачуваш, само не продавај демагогии.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Пред да ми ставаш зборови во уста, препрочитај што пишувам.

Ниту па употребувам термини како "предавник овој, предавник оној" пошо тоа е одлика на малите умови на гордиот македонски народ во Северна Македонија.

А бидејќи ти си Бугарин и официјално на хартија, само што нели живееш моментално во (наскоро) Северна Македонија, немој да продаваш патриотизам на форумов, оти претходната гарнитура го правеше тоа па затоа јадевме само тоа на маса (и две-три парчиња леб и сирење - не дека сега е поарно) па сега сакаме во "проклетата ЕУ која што е ку*ва Вавилонска и сака да не дели и обезличи". Така одеше тоа, м?

И биди си Македонец, па ако сакаш и од толку голема љубов обеси се на истото дрво што ми го препорачуваш, само не продавај демагогии.
Abre covece ocigledno ti se cuvstvuvas predavnik, jas ne smetam deka e stramota ili predavstvo da baram Bugarsko drzavjanstvo, no smetam deka e predavstvo da ja prodavas sopstvenata drzava na Albanci, Grci I na site sto ke platat, I takvi kako tebe da se gordeat so toa bez stram. Eve ti kazuvam jas sum Makedonec I baram Bugarsko drzavjanstvo od ekonomski pricini isto kako mnozinstvoto od site sto baraat, a ocigledno I ti baras samo za da zaminis pasos I da odis vo EU, pa zosto e raspravijava togas
 
D

Drexel

Гостин
Добро бе вие разбирате ли едно? Аплицирате за државјанство според член 15 од закон за бугарско државјанство, Легален процес каде треба да докажете со документ црно на бело дека вие сте бугарин, Кога ви го одобрат државјанството преку ова процедура на чл. 15 вие сте докажан бугарин со тапија и тука нема мрдање со газ лево десно или “ама ова ама она”. Ако сакате друг наратив натурализирајте се по друг член од закон каде немора да го докажувате вашето потекло, и тоа е тоа само некои неможат да се помират со реалност па си живеат во некој свој свет, Јас лично не сум националист, мирен сум со идентитетско прашање и посакувам европска иднина за сите нас.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Добро бе вие разбирате ли едно? Аплицирате за државјанство според член 15 од закон за бугарско државјанство, Легален процес каде треба да докажете со документ црно на бело дека вие сте бугарин, Кога ви го одобрат државјанството преку ова процедура на чл. 15 вие сте докажан бугарин со тапија и тука нема мрдање со газ лево десно или “ама ова ама она”. Ако сакате друг наратив натурализирајте се по друг член од закон каде немора да го докажувате вашето потекло, и тоа е тоа само некои неможат да се помират со реалност па си живеат во некој свој свет, Јас лично не сум националист, мирен сум со идентитетско прашање и посакувам европска иднина за сите нас.
Е тоа де.

Ама иди објасни им. :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
АЛЛООООООО АДМИНИСТРАЦИЈА,,,,,пациентиве ви забегаја,,,,,,,,,,,ВЕ МОЛАМ ЗА БАН НА ТЕМАВА ОТ НЕКОЛКУ ДЕНА,,,,,,се претвори во селски пазар.........
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Jas sum Francuzin, Jas sum Germanec,Jas sum Sveganec,Jas sum Danec,. Gledas kolku e lesno, jas sum sve samo ne sum PREDAVNIK I JUDA
Така е, тоа е патриотизам кога гордо ќе кажеш- А’с сам блгарин. И после може јас сум германец,шпанец, рус македонец............... , по потреба кога има сендвич со салама. И дај стварно, форумот е за пасошите не оправајте политиките.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom