Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
Тоа е тоа што ти викам.... Никад нема да помине ова кај нив... А ќе го гураат одкако ќе помине кај нас, одкако ќе го смениме името, уставот, ќе ги обавестиме државите што не признале со уставно име, дека името ни е сменето и сл...
Мислам дека нема да дојде до тоа. Гледам и грчкиот претседател го прифатил решението. До сега ниту една партија не најави дека ќе се повлече од договорот.

На Неа Демократија до негде и им одговара ова да помине. Ципрас ќе го прими ударот и они кога ќе дојдат на власт нема да се замараат со ова прашање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Мицкоски ја заврши работата за тоа што е донесен-рече дека ќе гласа против на референдумот. Ако е навистина против промена на името не треба да излегува на референдум. Кому му е битно како ќе гласа тој кога националностите плус СДС имаат доволно гласови
Треба 450К+ гласови за промена при минимална излезност од 900К

Кога ќе размислам малце... еве зошто не се почна со пописот...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ќе биде забавно сега да се гледа како противниците на овој договор опозицијата, националиситите и десничарските струи ќе бидат пеани од меѓународниот фактор.

Самиот говор на Заев беше умешно пишуван да се ублажи ефектот од овој договор и истиот да се прикаже во позитивна конотација.
Пошто очигледно е дека ова претставува Завршен Договор помеѓу двете држави. Референдумот е чиста лажирана формалност, единствен проблем сега претставува тоа да се оформи некое мислење кај народот дека ние сме всушност добитници од целата оваа работа.

Верувам дека народот ни со прст нема да мрдне поради ова. Уште е свежо тоа од 27-ми Април кога народот сакаше да ја зема власта во свои раце.
Помина промената на знамето, помина Охридскиот рамковен договор, помина децентрализацијата, поминаа разни Пржина-Мржина, технички влади, специјални обвинителства и триста чуда, ова со новово име ќе помине за 2-3 дена, зошто не би поминало ... и да политичарите ќе го претстават договоров како голема победа за Македонија !
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
з
Треба 450К+ гласови за промена при минимална излезност од 900К

Кога ќе размислам малце... еве зошто не се почна со пописот...
Хаха кај Апасиев некој му пишал во коментар од статусот “приправниче”. Некој од коперација научил да пишува на тел и копирал од пиарот на сдс. Лом го направија.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.518
Еве го Waoo 2 дел...абе лика и прилика, copy-paste.

Значи на пасошот ти пишува "Република Македонија", националност "Македонец". Ако сака некој во туѓа земја да те легитимира, ти му го даваш овој пасош и веќе знае што си. Не пишува нигде fyromec/fyromjanin/fyromec. Просто ко грав...

Ама ти самиот си кажа што ти е побитно, колку го бива нели...;)
Значи сам се издаде без да приметиш (како Waoo), тебе кур те заболе што пишува на тоа парче хартија... може да пишува и monkeydonians, али ако го бива пасошот ондак се друго е небитно.

Прочитани ко школски буквар :backa:
Pasosot e mnogu povekje od sredstvo za legitimacija. Si probal da ispratis roba so poteklo od makedonija do eve da receme svedska?
Se palite kako seljacista pred kooperacija so flashata u ruka demek ne priznale amerika I rusija
Wooooow covece, daj use po edno.

A u megjuvreme zemjite so koi se odviva 70-80% od izvozot I spedicija (francija, germanija, velika britanija, holandija, avstrija, skandinavija) za toj pasos ti baraat sto dokumenti I vizi. I nekogas ni toa ne e dovolno. Probaj otvori biznis vo kipar. Znaes so ke mu napravat na ova pasosce? Ke ti go mavnat od glava. E tolku vredi toa parce hartija u svetot.

Toa e I edna od pridobivkite na dogovorot. Ekonomski mozeme samo da dobieme.

Zatoa rekov ako go cuvas u fioka I dremes pred kooperacija mozes sto sakas da si napises na nego posto I onaka ne ti treba mnogu mnogu
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Мислам дека нема да дојде до тоа. Гледам и грчкиот претседател го прифатил решението. До сега ниту една партија не најави дека ќе се повлече од договорот.

На Неа Демократија до негде и им одговара ова да помине. Ципрас ќе го прими ударот и они кога ќе дојдат на власт нема да се замараат со ова прашање.
хммм мислиш се замараат со ова прашање... Па ти си стварно наивен.. Македонското прашање е клучното гориво на сите политички структури во Грција... Ништо не зависи од нас и нашето име, а се штанцаат политички поени гратис... Ти да имаш дома кокошка што несе златни јајца, ќе ја направиш ли супа?

Што би ги натерало да се држат до договорот? Исто имаше договор при приемот во ОН дека Грција се обврзува да не не кочи во интеграција во меѓународните организации, за што направивме тужба во Хаг и имаме пресуда во наша полза...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Треба 450К+ гласови за промена при минимална излезност од 900К

Кога ќе размислам малце... еве зошто не се почна со пописот...
Заев е цреп, се ќе направи како што се договорил...грците ќе се заебаваат...исто и Французите и Холанѓаните. Да беа Британците во ЕУ тие ќе одеа со нас, сега гледам Швабите го спонзорираа договоров. Може уште една фабрика за 200 евра плата да ни изградат. Колку толку...више од 50 милиони или 25 евра од човек не добиваме. Доволно да се покрие печатење на нови пасоши и пола од пари за референдум.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мицкоски ја заврши работата за тоа што е донесен-рече дека ќе гласа против на референдумот. Ако е навистина против промена на името не треба да излегува на референдум. Кому му е битно како ќе гласа тој кога националностите плус СДС имаат доволно гласови
Ова прашање ептен не треба да заслужи одговор.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.720
Јас лично имам впечаток дека Македонците или симулираат незадоволство, или имаат когнитивна дисонанца сега кога работава е при крај, зашто 27 години гласаат за про-НАТО и про-ЕУ партии, а цената за членство мислам дека ја знаеме сите. Народ без визија без осет без политички сенс. Можда касно, али тек сега би се согласил дека СДС и ДПМНЕ работат во спрега. Туку ај сите гомна јадеме, некој да понудеше решение некакво?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Кoгa ги стaвaше пaтoрoт учките министри зa oдбрaнa крв дa мoчaл,кoгa мењaше имињa нa шкoли пaк крв дa мoчaл.Сегa кoгa Зaев смени име,тирaнскa плaтфoрмa,се сликaше сo учките кoгa зaгинaa пoлицaјците вo Кумaнoвo,зa дa гo бутне Грујo втoр чoвек нa држaвa шиптaр пoстaви дa цркнеле Зaев и Грујo.Абе релaтивизaтoри сФе пo списoк дa ви нaредaм.Штo префлaте oдгoвoрнoст кaј претхoдните кoгa Зaев у устa ви се измoчa смрдливи упoтребени пa фрлени кoндoми.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Зајко е чакнат дури и со под 50% ќе го признае референдумот и смени устав...
Референдумот ќе успее. Не смее да дојде до тоа.
Само Метју Нимиц има право да биде среќен - стар е човекот.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Мислам дека нема да дојде до тоа. Гледам и грчкиот претседател го прифатил решението. До сега ниту една партија не најави дека ќе се повлече од договорот.

На Неа Демократија до негде и им одговара ова да помине. Ципрас ќе го прими ударот и они кога ќе дојдат на власт нема да се замараат со ова прашање.
Грците ем не губат ништо ем експлицитно не се обврзаа пак на нешто, згора на ова оставија простор да отворат потпрашања и по потреба да маневрираат, со ова на дело покажаа зошто се грци.

Инаку истиот случај е со Неа Демократија и ДПМНЕ, кој ќе го затвори спорот ќе го амортизира повратниот удар а тоа се Ципрас и Заев - разликата е шо нашиов не става во уше потесна ситуација од претходно. Тие ќе дојдат на власт и со прст ќе покажуваат, освен ова во суштина и друго нема да се види. Мене ми делува како да е куклен театар целата ситуација.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јас лично имам впечаток дека Македонците или симулираат незадоволство, или имаат когнитивна дисонанца сега кога работава е при крај, зашто 27 години гласаат за про-НАТО и про-ЕУ партии, а цената за членство мислам дека ја знаеме сите. Народ без визија без осет без политички сенс. Можда касно, али тек сега би се согласил дека СДС и ДПМНЕ работат во спрега. Туку ај сите гомна јадеме, некој да понудеше решение некакво?
Јас кажав решение, погледни ја суровата вистина во очи застани на земја и спреми се да правиш структура попут евреите која ќе им овозможи на нашите деца или внуци да создадат држава од 0.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom