Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Кога критикувам критикувам врз основа на податоците со кои располагам, колку се тоа објективни и дали тоа доаѓаат од релевантни извори е друга тема на дискусија. Моја задача е врз основа на тие податоци да донесам мој заклучок, кој за воља на вистината е субјективен. Но од друга страна пак никаде не тврдам дека сум во право и дека тој заклучок го земам за конечен. Затоа постои нешто кое се нарекува дискусија, впрочем затоа и кога пишувам на јавен форум во предвид земам дека може да бидам и демантиран, што е сосема нормално и јас од тоа не бегам.

Од друга страна пак за некои работи и не ти требаат информации од медиуми, експерти и што ти јас знам, по што таквите информации ги воспримаме сите ние преку нашето секојдневие на своја кожа. Не ми треба некој да ми каже дека воздухот е загаден, гледам и го дишам. Не ми треба некој да ми каже оти патиштата се полни дупки а јас пример плаќам данок и патарина за нив. Не ми треба некој да ми каже оти администрацијата ни е нефункционална, дека владее корупција и непотизам...тоа се работи на кои што скоро сите сме биле сведоци од прва рака. Истото се однесува на многу сегменти од секојдневното живеење. Ако има промени на позитивно тогаш сите ќе ги почувствуваме на своја кожа, не ми треба Латас на Сител тоа да ми го каже или Тевдо, Заев и било кој рандом функционер да ме убедува дека економијата ни цвета кога сите гледаме од прва рака оти тоа не е баш така.

Што се однесува до преговорите за името, се тоа е во домен на шпекулации. Сепак, тоа не треба да ме спречува ниту мене ниту некој друг да си го каже своето мислење по тоа прашање и да биде критички настроен кон целиот процес, особено кога некои работи се повеќе од евидентни дека не се како што треба.
Не ми е поентата дали да има критика или да нема... Критика е здрава работа во едно општество.. Друг е тука муабетот... Водење политика која зависи директно од јавното мислење (што уствари е критиката на народот) се вика популизам...
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
И како што би рекле некои - дојде време за влез во НАТО, па Македонците ќе мораат да го менуваат името. Заебете НАТО, дајте прво Муслиманите од Македонија да ја сменат верата за да влеземе во ЕУ, НАТО ич не ни треба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ти стварно имаш проблем. Во обид да се пронајдеш себеси спремен си сите да ги прогласиш за недостојни да газат на земјата. Чист фашизам.
И друже, штом така мислиш - ти си не достоен да газиш по земјата.
Како тоа мислам и што е фашизам у тоа што го зборам, можеш да образложиш... уствари знаеш ли да образложиш???

На пример тоа што се на цела Албанија е сменета топонимијата после 1918...
Или дека цел еден народ е угнетуван и асимилиран таму...
Можеш точно да посочиш ?!?
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Како тоа мислам и што е фашизам у тоа што го зборам, можеш да образложиш... уствари знаеш ли да образложиш???

На пример тоа што се на цела Албанија е сменета топонимијата после 1918...
Или дека цел еден народ е угнетуван и асимилиран таму...
Можеш точно да посочиш ?!?
Одговараш со иста мера? Како Израелците - од жртви станаа тирани?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Одговараш со иста мера? Како Израелците - од жртви станаа тирани?
Како тоа одговорив ? Реков да ги убијам сите Албанци ??? Што кажав што е фашистичко знаеш да кажеш ??? или само да се лупетаат глупости...

Тоа што се случило во Албанија со Македонците да го наречеш Фашизам е премногу благо....
Но да ја кажеш вистината за фашизмот и притоа да те наречат фашист е болно... Исто ко да му речеш на некој Евреин што ќе го спомне холокаустот дека е фашист, само зошто го спомнува ...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Да ја собереш цела политичка гарнитура нема ни 1% памет ко Апасиев.Дечкото е тенк.У последен период гледам е цел на некој бесмислени напади,но тоа е цената која се плаќа во политичките води иако сеа за сеа тие обвинувања паѓат во вода уште пред нивната објава.:giggle:
Јас овде ги критикував Левица дека требаа да одат со сдс против паторот. Од денешна перспектива мислам дека јас сум грешел, а тие биле во право. Е сега ова е полувистинито. Ако беа со сдс многу веројатно дека ќе влезеа во собрание со некој пратеник. Да ја тераше сдс оваа ќорава политика, а тие да имаа пратенци имаа две опции: 1. Да ќутат и да видиме дека се и тие обични опортунисти и 2. Да останат принципиелни и да јадат трици од собраниска говорница и да им ги ебат комбинаториките на сдс за гласање. Мислам дека поголема тежина ќе имаше гласот на Апасиев од собраниска говорница, ќе беше глас на разум.
Второ што им замерам на Левица е пиарот. Јасно ми е тоа нивното, пленарно, рамноправно и све, ама и Сириза е левица, па ги имаат Ципрас (ок, Варуфакис збриша), они се многу добри говорници и претставителни луѓе. Глеајте им ги говорите на tedx. Нашава левица не е баш таква. Им фалат такви харизматични ликови за да догураат до ниво на еден хрватски "мост" на пример (како големина и важност на еден политички субјект). Сеа свака част на Апасиев, ама појавата му е како на член на црна ружа, а треба да им влезе у мозок на ортодоксни шивачки од Кочани и Берово и земјоделци од Радовиш, а не на некој што кисне на фејсбук у скопски кафич (и што е иронија - све што даде глас од Скопје баш и не мора да гласа за нив од некој економски аспект). Хитлер на пример многу работел на тоа, на уверливост, одел до оргазам у еуфоријата при говорите....сеа, не викам дека тоа е тоа, пошо паторот на митинг на 4 напишани реченици, 8 пати се здркуваше со читање и на еден ебан дуел не излезе 11 години (ама они имаа други методи со силеџиство и курчење).
Партискиве пацови шо јадат трици за Левица сега, а уште поише тие што ги лајкуваат, а ги колнеа у "златно паторско" ич не ги читам...на к не ги ставам.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Како тоа одговорив ? Реков да ги убијам сите Албанци ??? Што кажав што е фашистичко знаеш да кажеш ??? или само да се лупетаат глупости...

Тоа што се случило во Албанија со Македонците да го наречеш Фашизам е премногу благо....
Но да ја кажеш вистината за фашизмот и притоа да те наречат фашист е болно... Исто ко да му речеш на некој Евреин што ќе го спомне холокаустот дека е фашист, само зошто го спомнува ...
Фашизам е да сметаш дека мојот дедо е помалку вреден од твојот. Како што цели села се покрстувале, така и цели села се албанизирале. Кои се повеќе вредни од другите? Израелците се фашисти. Ја применуваат сегрегацијата што им ја правеле. Не Евреите. Државен погром. Како што бил во сите околни држави врз Македонците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јас овде ги критикував Левица дека требаа да одат со сдс против паторот. Од денешна перспектива мислам дека јас сум грешел, а тие биле во право. Е сега ова е полувистинито.
Значи човек, ти си инспирација за пародија...[DOUBLEPOST=1528409706][/DOUBLEPOST]
Фашизам е да сметаш дека мојот дедо е помалку вреден од твојот. Како што цели села се покрстувале, така и цели села се албанизирале. Кои се повеќе вредни од другите? Израелците се фашисти. Ја применуваат сегрегацијата што им ја правеле. Не Евреите. Државен погром. Како што бил во сите околни држави врз Македонците.
Дај среди се... Кој го спомна дедо ти ? кој спореди луѓе... Јас само кажав што се случило... Како е тоа фашизам ?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Не ми е поентата дали да има критика или да нема... Критика е здрава работа во едно општество.. Друг е тука муабетот... Водење политика која зависи директно од јавното мислење (што уствари е критиката на народот) се вика популизам...
Па никој не го почна тој муабет. Тоа уствари и ми беше поентата, критиката е здрава работа. Јас затоа и велам, ниту тврдам дека сум во право ниту се обидувам да наметнам мислење, споделувам мој став кој ете се погодил да биде критички и му боде на некој очи.
Можеби ако постоеше повеќе критичко мислење во државава и тоа без страв и притисоци се канализираше кон проблематичните точки сега немаше да бидеме на ова дереџе. Зарем не беше ти оној кој што повикуваше на протест против двојазичноста? Го правевме овој муабет еднаш.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Значи човек, ти си инспирација за пародија...
Што не ме игнорираш бе к**? Не си му интересен на никого. Се давиш у дудлање кај фамилијата по цел ден и сеа ја да ти одговарам за да не ти е досадно?....ај е** си мајката, изгуби ми се. Иди таму со декстер дркајте на путин!
Те пеглаат бугариве, си мислат дека сите се ретардирани ко тебе, резил вморонски, со основно школо дали си...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Па никој не го почна тој муабет. Тоа уствари и ми беше поентата, критиката е здрава работа. Јас затоа и велам, ниту тврдам дека сум во право ниту се обидувам да наметнам мислење, споделувам мој став кој ете се погодил да биде критички и му боде на некој очи.
Можби ако постоеше повеќе критичко мислење во државава и тоа без страв и притисоци се канализираше кон проблематичните точки сега немаше да бидеме на ова дереџе. Зарем не беше ти оној кој што повикуваше на протест против двојазичноста? Го правевме овој муабет еднаш.
Муабетот што го правиме вреди за функционална држава... Тука тоа што ни се случува нема ништо функцинонално... А не е дека нема критика, а и во ваква држава критиката нема никаков ефект, па дури ни популизмот не функционира веќе... Ова што се случува е катастрофа од геноцидни размери...[DOUBLEPOST=1528410085][/DOUBLEPOST]
Што не ме игнорираш бе к**? Не си му интересен на никого. Се давиш у дудлање кај фамилијата по цел ден и сеа ја да ти одговарам за да не ти е досадно?....ај е** си мајката, изгуби ми се. Иди таму со декстер дркајте на путин!
Те пеглаат бугариве, си мислат дека сите се ретардирани ко тебе, резил вморонски, со основно школо дали си...
Ти си луд бе... Заш да те игнорирам, па човек ти си извор... муза... Јас се извинувам што не сум те читал до сега... Мора да земам да е навратам назад и да ти ги исчитам сите глупости што си ги истрескал... Книга има во тебе бре...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Муабетот што го правиме вреди за функционална држава... Тука тоа што ни се случува нема ништо функцинонално... А не е дека нема критика, а и во ваква држава критиката нема никаков ефект, па дури ни популизмот не функционира веќе... Ова што се случува е катастрофа од геноцидни размери...[DOUBLEPOST=1528410085][/DOUBLEPOST]
Ти си луд бе... Заш да те игнорирам, па човек ти си извор... муза... Јас се извинувам што не сум те читал до сега... Мора да земам да е навратам назад и да ти ги исчитам сите глупости што си ги истрескал... Книга има во тебе бре...
Јас и понатаму планирам да не си губам време со полуписмени ретардоси. Ај гитла!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јас и понатаму планирам да не си губам време со полуписмени ретардоси. Ај гитла!
аха, значи треба да престанеш да губиш време со самиот себеси, тоа покушаваш да го кажеш ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.688
Поени од реакции
11.921
Што не ме игнорираш бе к**? Не си му интересен на никого. Се давиш у дудлање кај фамилијата по цел ден и сеа ја да ти одговарам за да не ти е досадно?....ај е** си мајката, изгуби ми се. Иди таму со декстер дркајте на путин!
Те пеглаат бугариве, си мислат дека сите се ретардирани ко тебе, резил вморонски, со основно школо дали си...
Кутриот ти, не знаеш ни да го користиш алатот од меѓуножјето, а камо ли па да дркаш, па затоа на други им се нафрлуваш.

Ниту испровоциран ни ништо, едноставно онака од капата ги вадиш навредите бидејќи никако да си ја тргнеш мувата од капата.

Ако некогаш повторно биде создадена монархија на Балканов додека сеуште си жив, задолжително ќе мораме да те препорачаме за дворски шут.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom