Феминизам!

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Сеуште не знам зошто оваа тема се наоѓа во подфорумот “Философија и психологија“!? Дел од нивните теории се за во подфорумот “Мистерии“, целиот концепт никако во “Мода и убавина“, а јас ускрено се надевам дека темава наскоро ќе премине во подфорумот “Историја“ (некој би рекол и “Канта“, и таа опција нека е на маса). Но ако бараме идеално место, тоа можеби би било и “Вести и случувања“. :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Сеуште не знам зошто оваа тема се наоѓа во подфорумот “Философија и психологија“!? Дел од нивните теории се за во подфорумот “Мистерии“, целиот концепт никако во “Мода и убавина“, а јас ускрено се надевам дека темава наскоро ќе премине во подфорумот “Историја“ (некој би рекол и “Канта“, и таа опција нека е на маса). Но ако бараме идеално место, тоа можеби би било и “Вести и случувања“. :)
Има кој да се грижи за местото на темава, не ми се секирај.
Интересно е како темава е активна само поради очајните обиди за плукање од страна на стрејт мажи, кои не би требало да бидат засегнати со проблемов...
Се обидувам да разберам зошто толкава потреба да го оцрните феминистичкото движење со поставување на видеа од идиоти кои исто така ја промашиле поентата. Повредена ли ви е машкоста ако сте еднакви со една жена, или што?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Интересно е како темава е активна само поради очајните обиди за плукање од страна на стрејт мажи, кои не би требало да бидат засегнати со проблемов...
Темава е активна затоа што постои огромна доза на канцер во феминизмот.
И ова е претерано добра дефиниција затоа што канцерот во суштина се клетки што неконтролирано се размножуваат.
И потоа добиваш изместени логики како следнава:

https://youtu.be/U6Vq_HjyB-g?t=33
[се збори за градинки да имаат втора смена]
33 секунда
Нели за да се отвори втора смена и работна сабота, бидејќи 90% од жените се дискриминирани на некој начин во 21 век не можат да одат да работат поради тоа што мораат да седат дома да ги чуваат дечињата.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Има кој да се грижи за местото на темава, не ми се секирај.
Интересно е како темава е активна само поради очајните обиди за плукање од страна на стрејт мажи, кои не би требало да бидат засегнати со проблемов...
Се обидувам да разберам зошто толкава потреба да го оцрните феминистичкото движење со поставување на видеа од идиоти кои исто така ја промашиле поентата. Повредена ли ви е машкоста ако сте еднакви со една жена, или што?
Обично оди бели стрејт мажи, ама со оглед на тоа дека не не знаеш и се работи за форум....сепак чудно е да се прочита таа реченица без зборот “бели“. :D
Мило ми е што има паметни жени кои го одбиваат феминизмот. Се работи за привилегиите за кои се стремат, а не за еднаквоста, која веќе ја имаат, а некако се стремаат да ја постигнат! Не можеш нешто да бараш, а веќе истото да го поседуваш. Нема логика. Сега следен чекор е жена претседател. Ако најдат квалификуван кандидат, нека и е со среќа, ама нека не очекуваат некој да гласа за неа само затоа што е жена. Се додека се игра на картата “жена“ и се додека бараат уште привилегии, некој ќе плука по движењето. :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Обично оди бели стрејт мажи, ама со оглед на тоа дека не не знаеш и се работи за форум....сепак чудно е да се прочита таа реченица без зборот “бели“. :D
Мило ми е што има паметни жени кои го одбиваат феминизмот. Се работи за привилегиите за кои се стремат, а не за еднаквоста, која веќе ја имаат, а некако се стремаат да ја постигнат! Не можеш нешто да бараш, а веќе истото да го поседуваш. Нема логика. Сега следен чекор е жена претседател. Ако најдат квалификуван кандидат, нека и е со среќа, ама нека не очекуваат некој да гласа за неа само затоа што е жена. Се додека се игра на картата “жена“ и се додека бараат уште привилегии, некој ќе плука по движењето. :)
Не сум од третиот бран на феминистки па за да ја употребувам таа комбинација на зборови. ;)
Не поседуваат еднаквост, барем не секаде. Како што потенцирав милион пати, не можеш да знаеш ако не си директно засегнат, ама ситиот не му верува на гладниот.
Асполутно дека за секоја позиција треба компетенција, сѐ по заслуга и можности.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не сум од третиот бран на феминистки па за да ја употребувам таа комбинација на зборови. ;)
Не поседуваат еднаквост, барем не секаде. Како што потенцирав милион пати, не можеш да знаеш ако не си директно засегнат, ама ситиот не му верува на гладниот.
Асполутно дека за секоја позиција треба компетенција, сѐ по заслуга и можности.
Знам дека не си од 3от бран.
Каде во Македонија се дискриминирани? :)[DOUBLEPOST=1528034263][/DOUBLEPOST]............................
 
Последно уредено:

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Знам дека не си од 3от бран.
Каде во Македонија се дискриминирани? :)
При вработување. Работодавец тешко ќе вработи млада жена во најплодните години без некоја гаранција дека нема да земе породилно отсуство за време на траењето на работниот однос. Ова е дискриминација, од мажи не го бараат истото.

Но има едноставно решение - породилно отсуство и за двата родитела во исто време. Сега само едниот може да земе, во 99% од случаите мајката.

А што правеа феминистките во Македонија? Береа потписи за продолжување на породилното од 9 на 18 месеци. Што само го продлабочува проблемот. Ако некој не сака да ризикува 9 месеци платено породилно отсуство, нема ни на крај памет да му падне да вработи жена што може да земе 18 месеци.

Ама изгледа полесно е да се биде жртва.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
При вработување. Работодавец тешко ќе вработи млада жена во најплодните години без некоја гаранција дека нема да земе породилно отсуство за време на траењето на работниот однос. Ова е дискриминација, од мажи не го бараат истото.

Но има едноставно решение - породилно отсуство и за двата родитела во исто време. Сега само едниот може да земе, во 99% од случаите мајката.

А што правеа феминистките во Македонија? Береа потписи за продолжување на породилното од 9 на 18 месеци. Што само го продлабочува проблемот. Ако некој не сака да ризикува 9 месеци платено породилно отсуство, нема ни на крај памет да му падне да вработи жена што може да земе 18 месеци.

Ама изгледа полесно е да се биде жртва.
Да и прашањето дали планира да оформи семејство, е забрането. Забрането е и барање каква и да било гаранција. Ти можеш да кажеш дека и луѓето во приватен сектор се дискриминирани, затоа што немаат К-15 и од државен кои земаат 30-35% за дополнителен работен час во однос на приватниот кои земаат 50%! Ќе бидеш апсолитно во право. Тука треба да се сконцентрирана нашата заедничка борба, како граѓани на Р.М., да има еднаквост меѓу секторите и државата да не прави дестимулативни и репресивни политики во однос на приватниот, кој е на работ на истребување (зборувам за домашните претпријатија).

Сега милам дека породилното е 9+3 ако не се лажам (не знам дали мажот може да ги искористи тие 3 месеци, имаше измени на Законот, треба да проверам во ЗРО). Девет месеци загарантирано плус тие 3 месеци може да ги искористи до наполнување 3 год. на бебето т.е. детето. Башка ако жената работи за време на тие 9 месеци, добива 50% плата! Значи таа политика е крајно дестимулативна, што има и голема предност за жената. Дали е тоа така за бебето, не би рекол.

18 месеци реално се премногу. Да има 2 деца тоа се 36 месеци или 3 год. Или 3 деца 54 месеци...., а нашиве браќа знаат и да одат и до 5-6 деца. Оптимално е 12 месеци. :)
 
S

staycalm

Гостин
Има кој да се грижи за местото на темава, не ми се секирај.
Интересно е како темава е активна само поради очајните обиди за плукање од страна на стрејт мажи, кои не би требало да бидат засегнати со проблемов...
Се обидувам да разберам зошто толкава потреба да го оцрните феминистичкото движење со поставување на видеа од идиоти кои исто така ја промашиле поентата. Повредена ли ви е машкоста ако сте еднакви со една жена, или што?
Да можев 10 лајка да ти ставам, би ти стаил. Пробав со муживе да разговарам, ама нема поента. Мислат дека ако сум "прав муж" не можам да бидам феминист, и секако ми се обраќаат у женски род као навреда или нешо :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
18 месеци реално се премногу. Да има 2 деца тоа се 36 месеци или 3 год. Или 3 деца 54 месеци...., а нашиве браќа знаат и да одат и до 5-6 деца. Оптимално е 12 месеци. :)
Жена имаш?
Деца имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom