Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.335
Поени од реакции
86.464
До пред некое време ме болеше искрено, кога ситуацијава во државата го допре дното, ми стана се исто.
Ахам, значи до вчера ти било гајле дали ќе те викаат Македонец, а сега не откако државава го допрела дното. Прашањето е кога Македонија не била на дното? Или сега магично го допревме дното?

Слушај сега ваму да ми ти каже нешто чичо Ширеа, си ме читал на темава веќе 2 години, и јас тебе те читам и знам како скокаше како прле пред магаре кога сеуште Груевски беше на власт. Тогаш ти беше поголем Македонец од Александар Македонски, поголем револуционер од Гоце Делчев, и поголем патриот од сите луѓе македонци кои живеат во Австралија. Откако дојде твојов такозвани ангел - душа човек на власт одеднаш почна поретко да пишуваш, а кога и да пишеш само повеќе и повеќе се укопуваш во своите гомна. Одамна си прочитан дека си партиско гомно... ама поголемо партиско ГОМНО од виктора, иреал и другите серковци на темава. Тие барем останаа до гроП верни на Грујо, ти овде што бараше правда, правда и само правда кога дојде твојов на власт уцвика и се скри во некоја дупка. Вчера кога му се помочаа грчиштава на Заев во уста, ти се обиде да спинуваш со слики од некоја си што оставила коментар, а живее во Австралија.... какво дно од човек си ти.

Неможеш ти мене тука да ме правиш мајмун, до вчера ти било гајле за тоа како те нарекувале, сега не. Кога му ги извадија снимките на Грујо како планирал во приватен разговор да менува име, ти буквално на секоја ебана страна го ставаше тоа видео од разговорот овдека на оваа тема. Чим виде дека твојов ангел чувар е подготвен да смени име, устав, националност, јазик на 2 милиона народ овдека, и ти автоматски смени мислење. Сега за се кур те боли.... прочитан си, никој не ти го пишал тоа, еве јас прв ти го кажувам....прочитан си, ти си едно партиско гомно, најдолен слој на општеството, виктора и иреал за сиромашни.
Утре ние да влеземе и во ЕУ и во НАТО ти ќе си останеш дно од човек, тебе не те спасува ни Грујо, ни Ангелот твој, ни Господ не те спасува. Таков си роден, таков ќе си умреш.

И не ме цитирај, иди у пичку матер ти и твојот ангел чувар.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.222
Поени од реакции
8.478
Кој знае/разбира подетално, може да објасни...

Груевски ќе се обиде да се спаси во „Тенк“ со застареност на делото


Случајот „Тенк“ на СЈО стигна до пресуда која треба да биде изречена оваа среда. Како што најави одбраната минатата недела на завршните зборови, обвинетите ќе се обидат да се спасат од осудителни пресуди во овој предмет со барање до судот предметите да бидат отфрлени поради застареност на делото.

Одбраната на последното рочиште каде што ги кажа своите завршни зборови, рече и дека обвинетите не можат да бидат прогласени за виновни затоа што предметот е застарен и има т.н. релативна и т.н. апсолутна застареност. Со самото ова законот вели дека пресуда не може да се донесе.

Релативна застареност е периодот од онолку години колку што во законот е предвидена највисоката казна за делото за кое е обвинет обвинетиот, кој почнува од моментот на сторување на делото, пишува „Курир“, близок до опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Телефонските разговори меѓу Груевски и Јанкуловска, кои се користат како доказ во постапката, датираат од 2012 година.

„Три години после февруари и март 2015-та година, кога уште бомбата од Заев не е ниту пуштена во јавност, а СЈО не е ни формиран, веќе има релативна застареност. СЈО е формиран на 15-ти септември 2015-та година, а пак снимките ги презема од СДСМ дури на 30-ти декември истата година, а обвинителските активности почнуваат тек после тоа. Од ова може да се сфати дека има јасна релативна застареност. Апсолутна застареност е ако во рок двојно подолг од максималната казна не завршил случајот правосилно. Тоа во овој случај е шест години, односно во февруари или март 2018-та година, што значи дека веќе неколку месеци има и апсолутна застареност“, пишува порталот.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
1. Грците спорот за името со наа го загубиле уште многу одамна
2. Ако Ципрас прифати било какво име во кое што ќе пишува Македонија, крај со политичката кариера
3. Зајко и Паторко веќе и пред Ципрас си ја закопаа политичката кариера, исто како и нивните партии
4. За Македонија има спас од кризата, а тоа е во сојуз со Русија, Турција и Кина
5. За Македонија има спас No. 2 од кризата, а тоа е создавање Нова Југославија, нешто од плановите на Путин
6. Грците не се тие што сакаат да ни го сменат името и да ни ја избришат нацијата од мапата, гледајте малку подалеку, тоа го сакаат големите сили (ВБ, Германија, САД, Франција), но за да се скријат, ја прават Грција лошиот батко

Тоа е се, позз...
По овој, а и по други твои коментари на форумов, јасно ми е што значи бројот 14 во твојот ник
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Утре пресуда за Заев, во среда за Груевски

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

На минатото рочиште за „Поткуп“ обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање поткуп, обвинетиот Зоран Заев да биде суден за барање поткуп.

Обвинителката за ова кривично дело побара од Судот на Заев да му се изрече осудителна пресуда, која, според законот, е од една до пет години затвор.

Заев очекува ослободителна пресуда во овој судски процес, бидејќи како што изјави, се работи за монтиран случај со цел да биде спречен да ги објави „прислушуваните разговори“.

Во среда, пак, се очекува пресуда во предметот „Тенк“ на СЈО. Обвинителите на СЈО во завршните зборови на последното рочиште побараа Судот да ги прогласи за виновни поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МНР Ѓоко Поповски, како и да ги платат судските трошоци во висина од 313.160 денари.

Обвинителот Гаврил Бубески побара Судот при утврдување на кривичната одговорност на обвинтетите да ги имаат предвид отежнителните околности дека Груевски дејствувал со директна умисла додека бил премиер и делото го направил од лична желба, но со буџетски средства, а како олеснителна околност неговата семејна состојба.

На новинарско прашање по завршување на рочиштето за висината на казните на обвинетите, Бубески, рече дека за Ѓоко Попоски е предвидена казна затвор од пет до 15 години, додека за Никола Груевски е предвидена казна затвор од една до три години и дека очекуваат во тие рамки да се движи и Судот.
За Заев очекувам ослободителна пресуда (ако е можно некоја условна), за Груевски очекувам или осудителна пресуда, а ако не сега, сигурно за некој друг случај. Тоа е така политички решено. Иако обвинението за Мерцедесот пародија, тотално без основа.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Колкави се шансите да ги осудат двајцата и некој друг да го преземе кормилото :icon_lol:
Заев НИКАКО. А реално, за Пуч требаше сериозно да заглави в затвор. Ама, кога политиката диктира, не е така.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Се кладам дека ќе има ослободителни/условни пресуди за двете. Никој нема вистински да одговара за криминалите. За жал.
Груевски мора да е осуден за некој од процесите.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Груевски мора да е осуден за некој од процесите.
Да се сложиме во нешто Ѓорѓи, во право си, мора да биде осуден, штета е целиот тој криминал да помине неказнето
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па политички кога се суди.. така е. Реално, гледаш ли вина при набавката на Мерцедесот? И авион има владата купено, во време на Бранко. Постави ли некој прашање за тоа? Не. Тоа е потреба на државата.[DOUBLEPOST=1526836644][/DOUBLEPOST]
Да се сложиме во нешто Ѓорѓи, во право си, мора да биде осуден, штета е целиот тој криминал да помине неказнето
Па, осуда мора да има за докажан криминал, не за сомнежи, и на муабети... Јас имам сомнежи кон сите функционери, ама тоа на муабет, дома.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.660
Поени од реакции
21.077
Ахам, значи до вчера ти било гајле дали ќе те викаат Македонец, а сега не откако државава го допрела дното. Прашањето е кога Македонија не била на дното? Или сега магично го допревме дното?

Слушај сега ваму да ми ти каже нешто чичо Ширеа, си ме читал на темава веќе 2 години, и јас тебе те читам и знам како скокаше како прле пред магаре кога сеуште Груевски беше на власт. Тогаш ти беше поголем Македонец од Александар Македонски, поголем револуционер од Гоце Делчев, и поголем патриот од сите луѓе македонци кои живеат во Австралија. Откако дојде твојов такозвани ангел - душа човек на власт одеднаш почна поретко да пишуваш, а кога и да пишеш само повеќе и повеќе се укопуваш во своите гомна. Одамна си прочитан дека си партиско гомно... ама поголемо партиско ГОМНО од виктора, иреал и другите серковци на темава. Тие барем останаа до гроП верни на Грујо, ти овде што бараше правда, правда и само правда кога дојде твојов на власт уцвика и се скри во некоја дупка. Вчера кога му се помочаа грчиштава на Заев во уста, ти се обиде да спинуваш со слики од некоја си што оставила коментар, а живее во Австралија.... какво дно од човек си ти.

Неможеш ти мене тука да ме правиш мајмун, до вчера ти било гајле за тоа како те нарекувале, сега не. Кога му ги извадија снимките на Грујо како планирал во приватен разговор да менува име, ти буквално на секоја ебана страна го ставаше тоа видео од разговорот овдека на оваа тема. Чим виде дека твојов ангел чувар е подготвен да смени име, устав, националност, јазик на 2 милиона народ овдека, и ти автоматски смени мислење. Сега за се кур те боли.... прочитан си, никој не ти го пишал тоа, еве јас прв ти го кажувам....прочитан си, ти си едно партиско гомно, најдолен слој на општеството, виктора и иреал за сиромашни.
Утре ние да влеземе и во ЕУ и во НАТО ти ќе си останеш дно од човек, тебе не те спасува ни Грујо, ни Ангелот твој, ни Господ не те спасува. Таков си роден, таков ќе си умреш.

И не ме цитирај, иди у пичку матер ти и твојот ангел чувар.

После вакво уништување нареден чекор е бришење на акаунтот !!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom