Русија - смена во надворешната политика?

B

Bafra

Гостин
Ако гледаш само низ призмата на профитот, тогаш разбирлив е твојот анимозитет кон Русија, но ако гледаш низ призмата на слободата и демократијата,
Аман бе со тоа Профит, Слобода, демократија ко некој хипик од 60те си :pos:
И така среќно си живеа до крајот на животот

А тоа па со историјата смешки си, зашто ти НИШТО не си научил од таа Руска историја.
Земи прочитај последните 100 години за рускиот систем и последиците од него а не ко папагал научил неколку реченици.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.963
Аман бе со тоа Профит, Слобода, демократија ко некој хипик од 60те си :pos:
И така среќно си живеа до крајот на животот

А тоа па со историјата смешки си, зашто ти НИШТО не си научил од таа Руска историја.
Земи прочитај последните 100 години за рускиот систем и последиците од него а не ко папагал научил неколку реченици.
Каква коинциденција, и јас се мислев да ти препорачам да ги прочиташ последните 100 години за американскиот систем и последиците од него, а не само за хипиците од 1960-те години.
 
B

Bafra

Гостин
Каква коинциденција, и јас се мислев да ти препорачам да ги прочиташ последните 100 години за американскиот систем и последиците од него, а не само за хипиците од 1960-те години.
Сум прочитал и освен последните 30години (кога забегаа во Рускиот) успеале да стигнат од 0 до супер сила.
Твоиве од царска до тиња, при што САМИ си убиле преку 50милиони најспособно население. САМИИИИИ :tapp:
Ој летај си бели гулаби и мантрај историја историја, плав трамп, жолтици
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.963
Сум прочитал и освен последните 30години (кога забегаа во Рускиот) успеале да стигнат од 0 до супер сила.
Твоиве од царска до тиња, при што САМИ си убиле преку 50милиони најспособно население. САМИИИИИ :tapp:
Ој летај си бели гулаби и мантрај историја историја, плав трамп, жолтици
Очигледно си пропуштил многу важни поглавја од историјата која си ја научил, земи ти позанимавај се со белите гулаби, можеби ќе научиш нешто од нив.

Кога сме кај моите, единствено за тие од моето семејство кои биле партизани во Втора Светска Војна можно е да убиле некого, но не верувам дека убиле 50 милиони најспособно население, партизаните не се занимавале со такви злосторства - барем не партизаните од моето семејство.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
А не ти смета тоа што САД отворено и јавно ги поддржуваат тоталитарните теократски режими во Саудиска Арабија, Бахреин и други држави ?

Или бидејќи тие се добри за бизнис - еве на пример, на своето прво патување во странство како претседател на САД, првата странска дестинација на Доналд Трамп му беше Саудиска Арабија, со која договори продажба на оружје и муниција во вредност од 350 милијарди американски долари, па поради ваквите деловни зделки нивните диктаторски карактеристики и злосторства слободно можат да бидат игнорирани ?

Некако премногу забележителни двојни аршини применуваш во твојот поглед кон слободата и демократијата во Русија од една страна и други држави од друга страна.



Ааа, значи ти си од школата на Андерсон Купер и Волф Блицер.

Па кажи така, да знаеме дека не треба твоите коментари да се земат сериозно во предвид.

Од една страна велиш дека не те интересира историјата, а од друга страна си признаваш дека си пристрасен.

Е па нема друго решение, останува да му оставиме на времето да те научи дека историјата им се повторува на тие кои не ја знаат.
Појма немаш од глобална политика и односи...читај таму други светски рат од тоа се „учело“.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.963
Појма немаш од глобална политика и односи...читај таму други светски рат од тоа се „учело“.
Можеш да одговориш на прашањето со да или не ?

Ти смета поддршката на САД кон тоталитарни теократски режими или не ?

Многу едноставно е прашањето, а одговорите уште поедноставни.
 
B

Bafra

Гостин
Очигледно си пропуштил многу важни поглавја од историјата која си ја научил, земи ти позанимавај се со белите гулаби, можеби ќе научиш нешто од нив.

Кога сме кај моите, единствено за тие од моето семејство кои биле партизани во Втора Светска Војна можно е да убиле некого, но не верувам дека убиле 50 милиони најспособно население, партизаните не се занимавале со такви злосторства - барем не партизаните од моето семејство.
:pos::pos::pos: :lolzz::lolzz::lolzz:

Не ти одговара тоа што Ленин и Сталин кокнале повеќе од 50 милиони свое најспособно населени па вртиш главата... Ако ако прај се на Тошо ама сметката е таа, последиците се тие, па плачи дека ти се виновни САД :kezec:

На форумов има најмногу потомци на комити и партизани. Едноставно човек да се чуди колку борбен народ сме биле, прави Спартанци :vozbud:

Ко божем твоите што биле партизани нешто значи :masa:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Можеш да одговориш на прашањето со да или не ?

Ти смета поддршката на САД кон тоталитарни теократски режими или не ?

Многу едноставно е прашањето, а одговорите уште поедноставни.
Се додека ни се сојузници ништо не ми смета...само ми сметаат луѓе што се од Македонија и подржуваат непријатели на НАТО и САД.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не ти одговара тоа што Ленин и Сталин кокнале повеќе од 50 милиони свое најспособно населени па вртиш главата...
Ни едниот ни другиот не биле Руси.

Ко божем твоите што биле партизани нешто значи :masa:
А како не значи? Секако дека значи.
 
B

Bafra

Гостин
Ни едниот ни другиот не биле Руси.


А како не значи? Секако дека значи.
Хмм, тоа што не биле Руси, нешто како ги оправдува русите... потчинетост пред авторитет е како оправдување за тоа што си убиле САМИ повеќе од 50 милиони најспособно население ...
Уште пожално е што слушале НЕруси, плус ленинчо и сталинчо лично не убиле милиони, туку во името на еднаквоста иделе РУСИ и убивале и краделе. (y)

Алоо куче кога купуваат па бараат педигре, а вие очекувате од паразитите што си ги убиле врвните луѓе да го достигнат нивото на развој од западот. :neetaka:

А за партизаните што тебе ти значи?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.963
:pos::pos::pos: :lolzz::lolzz::lolzz:

Не ти одговара тоа што Ленин и Сталин кокнале повеќе од 50 милиони свое најспособно населени па вртиш главата... Ако ако прај се на Тошо ама сметката е таа, последиците се тие, па плачи дека ти се виновни САД :kezec:

На форумов има најмногу потомци на комити и партизани. Едноставно човек да се чуди колку борбен народ сме биле, прави Спартанци :vozbud:

Ко божем твоите што биле партизани нешто значи :masa:
Ленин и Сталин никогаш не сум ги оправдувал, ниту планирам да ги оправдувам. Истото важи и за крвавиот Николај Втори, Никита Хрушчов, Леонид Брежњев и сите кои посегнале по невин живот.

Ти ми се обрати со "твоиве", па мислев дека конкретно мислиш на членовите на моето семејство, па затоа спомнав дека моите предци никогаш не убивале најспособно население или било какво невино население.

А кога сме кај злосторствата на едни или други историски злосторници, види што вели @StefusRefus во пост #2468 за сојузниците на западот.

Патем, дали и на тебе не ти смета нивното сојузништво ?

Се додека ни се сојузници ништо не ми смета...само ми сметаат луѓе што се од Македонија и подржуваат непријатели на НАТО и САД.
Значи сепак го ставаш профитот пред вредноста на човечкиот живот и човековите слободи и права. Убаво реков за тебе, да бевме 1941 година, ќе ги поддржуваше Адолф Хитлер и Нацистичка Германија.

Тие кои не си ја знаат историјата, осудени се истата да им се повтори.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.833
Поени од реакции
21.964
~680.000 биле егзекутирани поради политички причини. Ова е севкупна бројка, не се знае колку биле невини колку не.

1.606.000 умрени во кампови на ГУЛАГ.

2.000.000-5.000.000 умрени од глад/famine во 1932-33 мада тоа е повеќе поради уназаденоста на Руската Империја и форсирање на колективизам.

Се на се под 10 милиони жртви од кои пола се поради Големата Глад во Украина, јужна Русија и Казахстан. Ова 50 мил жртви од CNN ќе да ви е пропагандава. Претпоставувам не знаете дека 50 мил е една третина од тогашната популација на СССР.

Едит : Заборавив 1 до 2 мил мртви поради ренаселување. Тука е и 1946 famine со 200.000 жртви мада тоа е поради последици од WW2 и преоптовареноста на советското земјоделство.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Ја засравте темава со непотребни меѓусебни караници.... @LordDragonII дали си ти тука модератор ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Ленин и Сталин никогаш не сум ги оправдувал, ниту планирам да ги оправдувам. Истото важи и за крвавиот Николај Втори, Никита Хрушчов, Леонид Брежњев и сите кои посегнале по невин живот.

Ти ми се обрати со "твоиве", па мислев дека конкретно мислиш на членовите на моето семејство, па затоа спомнав дека моите предци никогаш не убивале најспособно население или било какво невино население.

А кога сме кај злосторствата на едни или други историски злосторници, види што вели @StefusRefus во пост #2468 за сојузниците на западот.

Патем, дали и на тебе не ти смета нивното сојузништво ?



Значи сепак го ставаш профитот пред вредноста на човечкиот живот и човековите слободи и права. Убаво реков за тебе, да бевме 1941 година, ќе ги поддржуваше Адолф Хитлер и Нацистичка Германија.

Тие кои не си ја знаат историјата, осудени се истата да им се повтори.
Пак забега со Историја...Си го утнал форумов. 2018та сме...Историјата е ирелевантна со темава.
Јас ти пишав ако сакаш Македонија да е просперитетна и успешна мора да го следи САД максимално...Нема везе што било во 1941 и што сакаш да биде во Иднина. Анализирај, економија, политика, воена моќ...и избери. Некои од нас живеат во сегашноста со поглед кон иднината. Јас не гледам Иднина во сојуз со Русија...Зборуваме што е и што ќе биде а не што било.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Алоо куче кога купуваат па бараат педигре, а вие очекувате од паразитите што си ги убиле врвните луѓе да го достигнат нивото на развој од западот. :neetaka:

А за партизаните што тебе ти значи?
А што е тоа "ниво на развој" ?
Што е тоа "прогрес" ?

Развој - на што, и прогрес... кон што?
Многу субјективни се поимите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom