Правна помош и совети

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Soprugata mi pocina.sega ne znam kako da proveram dali kupila imot ili nekoja nedviznost?
Бог да ја прости.
Ќе се обратиш прво во Општина, потоа и во Катастар.
Тие ќе ти дадат официјална информација дали купила било каков недвижен имот и го спровела на нејзино име.[DOUBLEPOST=1518591410][/DOUBLEPOST]
Ако е овака како што викаш, многу лесно ќе се најде неодговорниот поштар и да му се изнаебе мамето. Се знае колку се и кои се поштари во Охрид. Тој плата зема да доставува тоа што му е наложено, значи задачата не ја исполнил и човеков се соочува со блокирана сметка.А зошто? Оти некој мочло го мрзело да си ја работи работата.
Можеби не бил поштарот, можеби некој од домаќинството се потпишал на повратницата, или некој комшија, или како е во пракса во некои улици, маала, или помали населени места ги оставаат препорачаните поштенски пратки во некоја продавница и продавач/ка потпишува, па се прават многу несакани работи..
Околу конкретниот случај, ако се работи за достава на Решение на Нотарски Платен Налог, тогаш мора да се изврши лична достава, значи лично на рака на должник, само тој, или негов полномошник смее да прими такво решение, за да може да тече рокот за приговор.
Зависи од праксата на нотарот, обично праќаат известување до должниците да дојдат во нотарската канцеларија и да си ги подигнат решенијата.
Водат доста грижа нотарите околу ова, треба човекот добро да си провери околу ова, и кај нотарот, и во поштата, за да знае дефинитивно на што е.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki, vaka da prasam, dali nekoj znae koja e postapkata za dobivanje srpsko drzavjanstvo, i kade moze da se se obra za informacii okolu potrebna dokumentacija dali vo sprska ambasada ili vo nasive institucii i dali znaete od prilika kolku vremw trae celata procedura. Fala vi ✌
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Zdravo decki, vaka da prasam, dali nekoj znae koja e postapkata za dobivanje srpsko drzavjanstvo, i kade moze da se se obra za informacii okolu potrebna dokumentacija dali vo sprska ambasada ili vo nasive institucii i dali znaete od prilika kolku vremw trae celata procedura. Fala vi ✌
Ќе си прашаш во српска амбасада, не може наши институции да ти дадат инфо за процедура за добивање странско државјанство.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Здраво на сите, дали можеби некој знае за промена на сопственик на фирма оние потврди од ујп и од царина што се потребни да се извадат со се другите документи од ЦРМ дали се плакаат и ако е да колку се плаќаат? Благодарам
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Здраво... Ситуацијата е следна-Живееме со сопругот во спрат од куќа која е во сопственост на мајка ми. На другиот кат живее сестра ми со сопругот. Мајка ми вели дека нема да ни го дели имотот дури е жива туку во тестамент ќе пише кому што му остава. Работата е таква што ние со сопругот вложуваме во катот-влезни врати, промена на инсталации, санирање и промена на подови. Реновирање на кујна, купатило, поставување на фасада со изолација, поставување на систем за греење и.т.н. Дали по смртта на мајка ми доколку не ми остави ништо или само дел од катот ќе можам некако да докажам дека со сопругот сме вложувале во тој кат и дека ни следи или се зависи од вољата на мајка ми. Имам слушнато дека постои начин за се што се работи и реновира да се има некаква сметка и да се завери таа на нотар. Дали тоа ќе може да биде доказ?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Sakam da kupam niva t.n. negradezno t.e. zemjodelsko zemjiste.Celata niva e negde 0.8 ha ,no jas imam sredstva da kupam samo polovina od nivata. Gazdata t.e prodavacot mi vika deka zakonski ne moze da se rasitnuvaat parcelite i deka mora da se prodade nivata kako celina. Pa me interesira dali moze da se napravi nekoj dogovor za kosopstvenost ili taka nesto na pr. idealna polovina ili nesto?Blagodaram.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Здраво... Ситуацијата е следна-Живееме со сопругот во спрат од куќа која е во сопственост на мајка ми. На другиот кат живее сестра ми со сопругот. Мајка ми вели дека нема да ни го дели имотот дури е жива туку во тестамент ќе пише кому што му остава. Работата е таква што ние со сопругот вложуваме во катот-влезни врати, промена на инсталации, санирање и промена на подови. Реновирање на кујна, купатило, поставување на фасада со изолација, поставување на систем за греење и.т.н. Дали по смртта на мајка ми доколку не ми остави ништо или само дел од катот ќе можам некако да докажам дека со сопругот сме вложувале во тој кат и дека ни следи или се зависи од вољата на мајка ми. Имам слушнато дека постои начин за се што се работи и реновира да се има некаква сметка и да се завери таа на нотар. Дали тоа ќе може да биде доказ?
Имотот што ќе го наследите ќе зависи од волјата на Вашата мајка. Но секако дека се она што сте го вложувале треба да се земе во предвид, гледано од вредносен аспект. Вие погрижете се да поседувате или да обезбедите доволно докази за тоа што сте го вложувале. Во главно тоа е чување на сметките, изводи од платежна картичка и слично. Доказите би се искористиле во судска постапка за утврдување на висината на наследничкиот имот.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Здраво... Ситуацијата е следна-Живееме со сопругот во спрат од куќа која е во сопственост на мајка ми. На другиот кат живее сестра ми со сопругот. Мајка ми вели дека нема да ни го дели имотот дури е жива туку во тестамент ќе пише кому што му остава. Работата е таква што ние со сопругот вложуваме во катот-влезни врати, промена на инсталации, санирање и промена на подови. Реновирање на кујна, купатило, поставување на фасада со изолација, поставување на систем за греење и.т.н. Дали по смртта на мајка ми доколку не ми остави ништо или само дел од катот ќе можам некако да докажам дека со сопругот сме вложувале во тој кат и дека ни следи или се зависи од вољата на мајка ми. Имам слушнато дека постои начин за се што се работи и реновира да се има некаква сметка и да се завери таа на нотар. Дали тоа ќе може да биде доказ?
Имате право како наследници на оставителот ( вашата мајка) да барате издвојување на оставината, односно во случајот на паричната вредност на оној дел од сопственоста на оставителот за кои вие сметате дека сте допринеле за зголемување на неговата вредност, реновирања, вложување итн.
Односно, барате од судот да ви признае сопственост на делот сразмрен на зголемувањето на имотот на оставителот во кој вие сте учествувале со ваши средства.
Има судска пракса, каде со одлуки на суд се признавало вакво право на наследниците.
Нормално, сето ова мора да го докажете,поткрепите со докази, итн., сметки, фактури од вложувања, изјави од сведоци ( мајстори, продавачи на градежни материјали, изводи од банки и сл ).
Иако правото на издвојување на оставина најчесто се однесува на подвижни предмети од помала вредност, кои не влегуваат во оставинската маса, сепак имате добра аргументација за на суд. ( доколку биде потребно ).
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Ми треба Нотар што работи после 5 саат во Скопје , дали воопшто постои некој таков ?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ми треба Нотар што работи после 5 саат во Скопје , дали воопшто постои некој таков ?
Според правилников што го најдов (не знам дали има друг понов) работно време на нотари е од 8:30 до 16:30
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Оди тој правилник да го покажеш у Чаир. Башка си пишуе за оправдано барање на странката...
Не ти го сфаќам болдот... треба да одам низ Чаир и да контролирам кој до кога работи ?
Членот сакаше информација, најдов и постирав.
А за вториот став, не знам нотариве како го толкуваат ама мислам дека толкувањето им зависи од типот на работата што треба да ја завршат. Пример ако си ти странка во оставинска постапка и треба некое процесно дејствие да преземеш по работното време, ако побараш, ќе дозволат тоа да се заврши по 16:30, ама ако треба да ти направи заверка на 1 лист, не верувам дека ќе остане он по 16:30.

Пак, не викам дека така прават, туку е тоа мое лично мислење.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Не ти го сфаќам болдот... треба да одам низ Чаир и да контролирам кој до кога работи ?
Членот сакаше информација, најдов и постирав.
А за вториот став, не знам нотариве како го толкуваат ама мислам дека толкувањето им зависи од типот на работата што треба да ја завршат. Пример ако си ти странка во оставинска постапка и треба некое процесно дејствие да преземеш по работното време, ако побараш, ќе дозволат тоа да се заврши по 16:30, ама ако треба да ти направи заверка на 1 лист, не верувам дека ќе остане он по 16:30.

Пак, не викам дека така прават, туку е тоа мое лично мислење.
Да бидам појасен: не се расправав со тебе, ниту го потценував твојот пост, Во Чаир ги зборат нотари кои работат и вон работно време. Не знам кои се тие, не ми притребале.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Да бидам појасен: не се расправав со тебе, ниту го потценував твојот пост, Во Чаир ги зборат нотари кои работат и вон работно време. Не знам кои се тие, не ми притребале.
Океј, тогаш погрешно сме се сфатиле :icon_mrgr:
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Gi izgubiv potvrdite za pripravnicki staz of advokatska komora..Ke mi izdadat li nova potvrda? Od junska sesija 2017 mi e. Nemozam da gi dobijam na tel. od komorata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom