Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
Народот го подели ДРПМНЕ.
Тиранија :pos:
Не викам не, они беа на власт и кај нив е најголема одговорноста, можеби пробаа погрешен начин да го изградат патриотизмот и националниот идентитет, можеби тоа беше фарса што се откри...све е можно, меѓутоа се слагам дека они како власт се најодговорни за (не)слогата на народот...

Што правиме што тие поделби сега продолжуваат со исто темпо.... во секој сегмент, меѓуетнички, меѓупартиски....

На чичко Сем му е гајле само за неговите парички а тоа дали е Никос, Саше, Зоки, Абдул, Фазли не го засега баш.
Што ти е поентата со САД.... Дали ти текнува дека Грујо во најкритичните денови од владеењето изговор му беше САД...креваше раменици и покажуваше со прстот кон САД...[DOUBLEPOST=1520027284][/DOUBLEPOST]
Одамна не сум видел волку промаја од пост :D
Кај е промајата? во едностраното гледање на работите во постот што сум го цитирал можда...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кај е промајата? во едностраното гледање на работите во постот што сум го цитирал можда...
Многу промаја има, одамна немам трпение да пишувам долги и опширни постови, да одам точка по точка.

Не те бидува за историја, тоа само можам да ти го кажам.

Не викам не, они беа на власт и кај нив е најголема одговорноста, можеби пробаа погрешен начин да го изградат патриотизмот и националниот идентитет, можеби тоа беше фарса што се откри...све е можно, меѓутоа се слагам дека они како власт се најодговорни за (не)слогата на народот...

Што правиме што тие поделби сега продолжуваат со исто темпо.... во секој сегмент, меѓуетнички, меѓупартиски....
Не градеа никаков патриотизам и национален идентитет напротив направија поделби до степен на оштетување на јетра.

Денес не сум слушал некој од педерчињата од СДСМ да рече вие сте такви онакви или предавници.

Се работи за класна борба, според мене нормално нешто имајќи го во предвид степенот на развој на нашето општество а бога ми и историските прилики.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
Многу промаја има, одамна немам трпение да пишувам долги и опширни постови, да одам точка по точка.

Не те бидува за историја, тоа само можам да ти го кажам.
Аха јас не кажав детали, општо познати факти... комунистичкиот режим во советскиот сојуз и кина се одговорни за најголемиот масакр во историјата на човештвото.. Тоа е прифатено од сите светски историчари како факт... како тоа незнам историја ?

Е сега тие истите се деклрарирани интернационалисти, како што Хитлер бил деклариран национал-социјалист.
И од каде сега националистите се извор на цело зло во 20 век ? можеби би се сложил ако се рече извор на пола зло....за другата половина извор се интернационалистите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.269
Поени од реакции
21.673
Аха јас не кажав детали, општо познати факти... комунистичкиот режим во советскиот сојуз и кина се одговорни за најголемиот масакр во историјата на човештвото.. Тоа е прифатено од сите светски историчари како факт... како тоа незнам историја ?

Е сега тие истите се деклрарирани интернационалисти, како што Хитлер бил деклариран национал-социјалист.
И од каде сега националистите се извор на цело зло во 20 век ? можеби би се сложил ако се рече извор на пола зло....за другата половина извор се интернационалистите.
Другар, нацизмот и комунизмот не се толку различни во социалниот поредок. Ни едното ни другото не чини. Злото излага од екстремизмот без оглед од која страна иде.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Аха јас не кажав детали, општо познати факти... комунистичкиот режим во советскиот сојуз и кина се одговорни за најголемиот масакр во историјата на човештвото.. Тоа е прифатено од сите светски историчари како факт... како тоа незнам историја ?
За тие масакри се одговорни поединци, не таа идеологија за разлика од злосторствата на една друга идеологија.

btw ако сакаа комуњарите да не се дознае за тоа Никита ќе ќутеше.

Е сега тие истите се деклрарирани интернационалисти, како што Хитлер бил деклариран национал-социјалист.
И од каде сега националистите се извор на цело зло во 20 век ? можеби би се сложил ако се рече извор на пола зло....за другата половина извор се интернационалистите.
Зш една идеологија повикува на едно, другата на друго.
Многу глупи споредби.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
Не градеа никаков патриотизам и национален идентитет напротив направија поделби до степен на оштетување на јетра.

Денес не сум слушал некој од педерчињата од СДСМ да рече вие сте такви онакви или предавници.
Ама сум слушнал небањати,сендвичи и други погрдни зборови....
а за поделбата реков и да била најдобра намерата, резултатот е катастрофален,,,,


Се работи за класна борба, според мене нормално нешто имајќи го во предвид степенот на развој на нашето општество а бога ми и историските прилики.
Млад си ти, незнаеш ...Комунистите на времето креваа револуции со пушки и голема саможртва.... со куртони револуција не се крева... а повеќе од тоа нема ни да биде.... Јас сите комунисти што ги познавам се пасифисти кои освен надмудрување по форуми твитери и фејсбуци, паѓаат у несвест кога ќе видат крв.... Па сега види си ја иднинита...поготово ако очекуваат помош од најкапиталистичката земја во светот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ама сум слушнал небањати,сендвичи и други погрдни зборови....
а за поделбата реков и да била најдобра намерата, резултатот е катастрофален,,,,
Небањати и сендвичи се реалност, предавниците ти се апстрактен поим.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
За тие масакри се одговорни поединци, не таа идеологија за разлика од злосторствата на една друга идеологија.

btw ако сакаа комуњарите да не се дознае за тоа Никита ќе ќутеше.
Ајде де, а Хитлер наоколу се фалеше со тоа? Мислиш не се обидоа да прикријат?
Бате, поединец не може да убие 40 милиони луѓе, позади тоа е цела машинерија.....



Зш една идеологија повикува на едно, другата на друго.
Многу глупи споредби.
Да глупи се споредбите, ама глупи се за да увидиш нешто што ти се пропушта низ очи... а тоа е злоупотребата... Исто како што е злоупотребен национализмот, религијата, исто е злоупотребен и комунизмот исто денеска се злоупотребува и демократијата.....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Млад си ти, незнаеш ...Комунистите на времето креваа револуции со пушки и голема саможртва.... со куртони револуција не се крева... а повеќе од тоа нема ни да биде.... Јас сите комунисти што ги познавам се пасифисти кои освен надмудрување по форуми твитери и фејсбуци, паѓаат у несвест кога ќе видат крв.... Па сега види си ја иднинита...поготово ако очекуваат помош од најкапиталистичката земја во светот.
Стар си ти, незнаеш...
Комунисти и патриоти денес не постојат.
Тук там ќе најдеш некој хибрид како мене.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
Небањати и сендвичи се реалност, предавниците ти се апстрактен поим.
епа јебига, небањатите и сендвичите од кога станаа реалност, и предавниците почнуваа да се раѓаат....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ајде де, а Хитлер наоколу се фалеше со тоа? Мислиш не се обидоа да прикријат?
Бате, поединец не може да убие 40 милиони луѓе, позади тоа е цела машинерија.....
Па незнам зашто би Никита факинг Хрушчов зборуваше за тие злодела 3години после смрта на Сталин.

Ти велам, заеби не се замарај.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
Стар си ти, незнаеш...
Комунисти и патриоти денес не постојат.
Тук там ќе најдеш некој хибрид како мене.
Аххх сега ти правиш глупа споредба, патриот и комунист не се нешта кои се побиваат... Напротив .... напочетокот комуниститичките општества имале изразито силен патриотизам
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.675
Поени од реакции
26.202
Па незнам зашто би Никита факинг Хрушчов зборуваше за тие злодела 3години после смрта на Сталин.

Ти велам, заеби не се замарај.
Има една приказна од времето на Никита, кога му оставиле ливче со прашање, каде беше ти да го кажеш ова додека беше жив Сталин... Излегол на говорница и налутено прашал - Кој го остави ова ливче, неколку пати ..Никој не одговорил... И само рекол,,, сега осеќаш зошто не зборев....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Аххх сега ти правиш глупа споредба, патриот и комунист не се нешта кои се побиваат... Напротив .... напочетокот комуниститичките општества имале изразито силен патриотизам
Е јас сум од тие, примитивните.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom