Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Кој бе српски форум, два пати постирав овде за измените со линкови со све...ама кој да чита, а тоа што се спамира нонстоп на темава со глупости да не зборуваме, намерно или не...И тоа со зголемување на администрација е точно и точно е дека пасош ќе се зема за помалку од година од интерву...И ај сега ќе ја тупиме дека после 1ви јули ќе закажуваат за подавање на документи за месеци и години, се со цел луѓе да продолжат да поднесуваат и сега документи, ама кој е ГЛУП нека поднесува пред 1ви јули.
Тoa гo пишaв зaштo истo вaкa зa прoизхoдите ке се убрзaше електрoнски сo зaкaжувaње пa кoгa прoбaв дa зaкaжaм вo Мaј 2017тa ми дaде слoбoден термин Фебруaри гoдинaвa.И гoдинa дoдекa дa гo изрaбoтaт ихaaa.Не сум сo никaкви скриени нaмери сaмo немoј здрaвo зa гoтoвo дa ги земaте рaбoтите.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Другари јас веќе ја завршив мојата МАЛА голгота околу бугарскиот Пасош и веќе го имам во рака една недела. Е сега имам поголем проблем,кај да најдам работа во ГЕРМАНИЈА а да не бидам измамен. Дали има некој од старите членови на ФОРУМОВ кој го прати сеуште а работи во германија и може да ме упати и помогне во пронаоѓање на било каква работа за почеток. Фала на сите кои се во можност да помогнат. :):oeoeoe:
Работа таму можеш да најдеш секаде .распрашај се подобро и ако можеш научи јазик за да немаш никакви проблеми и да не си игра курташак со тебе .смештајот е многу потешка работа да најдиш и бараат однапред да им платиш 6 месеци.затоа без пари или организиран и договорено сместуваванје уште од овде подобро не тргнувајќи.ако имаш каде да престојуваш уште утре заминувај.работа имаш колку сакаш
 
Член од
27 ноември 2017
Мислења
64
Поени од реакции
25
Jas nesto ne razbiram,a othvrlia novot predlog za zakon koi trebese da olesni rabotava za siti ili nesto drugo othfrlia?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Тoa гo пишaв зaштo истo вaкa зa прoизхoдите ке се убрзaше електрoнски сo зaкaжувaње пa кoгa прoбaв дa зaкaжaм вo Мaј 2017тa ми дaде слoбoден термин Фебруaри гoдинaвa.И гoдинa дoдекa дa гo изрaбoтaт ихaaa.Не сум сo никaкви скриени нaмери сaмo немoј здрaвo зa гoтoвo дa ги земaте рaбoтите.
Ти ја разбирам загриженоста, ама треба да се има предвид дека во ДАБЧ се багра неписмена и корумпирана до коска, еден отчет не сакаат да дадат, со глупави изговори, а според законот за слободен пристап до информации од јавен карактер треба да дадат. Оправдувањата им се смешни.
Од МП што најавија - остваруваат. Го читав п.колев како се фали јавно дека ќе предложел скратување на постапката хаха, а измените се веќе донесени од страна на МП и официјално од 1ви јули влегуваат во сила. Или не е информиран или халуцинира човекот.
http://www.eurochicago.com/2018/01/dabch-zdoi/
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: vkv

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Ти ја разбирам загриженоста, ама треба да се има предвид дека во ДАБЧ се багра неписмена и корумпирана до коска, еден отчет не сакаат да дадат, со глупави изговори, а според законот за слободен пристап до информации од јавен карактер треба да дадат. Оправдувањата им се смешни.
Од МП што најавија - остваруваат. Го читав п.колев како се фали јавно дека ќе предложел скратување на постапката хаха, а измените се веќе донесени од страна на МП и официјално од 1ви јули влегуваат во сила. Или не е информиран или халуцинира човекот.
http://www.eurochicago.com/2018/01/dabch-zdoi/
Не сум зaгрижен зaштo сум веќе вo прoцедурa влезен и ми иде сегa зa сегa дoбрo зaштo нa ништo не се нaдевaм и ништo не си земaм здрaвo зa гoтoвo.Извaн пaмет би ми билo некoгo дa убедувaм дa aплицирa или дa не aплицирa.Инaку секoјa чест зa твoите дoбрoнaмерни сoвети
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
176
Поени од реакции
126
kako proveruvate tuggji broevi?
Eden.den sednav na pc I okolu brojot na mene I na soprugata vrtev kombinacii I najdov nzs, I spustav kon pocetokot na 2014, celta mi bese da dojdam do broevi od januari 14, posle nekolku dena uspeav, pri sto skokav brojki, najdov okolu 100 /200 prepiski pola izlezeni polu na dopol. 10 odbieni
 
V

vkv

Гостин
Eden.den sednav na pc I okolu brojot na mene I na soprugata vrtev kombinacii I najdov nzs, I spustav kon pocetokot na 2014, celta mi bese da dojdam do broevi od januari 14, posle nekolku dena uspeav, pri sto skokav brojki, najdov okolu 100 /200 prepiski pola izlezeni polu na dopol. 10 odbieni
Aj vidi i nagore nakaj dekemvri.:). Do kaj se stignati 2014. Pred nekoj den spomnav brojka ama me negiraa.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
176
Поени од реакции
126
Aj vidi i nagore nakaj dekemvri.:). Do kaj se stignati 2014. Pred nekoj den spomnav brojka ama me negiraa.
Gledav pred nekoj den , nema izmena, samo eden broj e smenet na podobro. Sve ee haous , nema red, koj kako ke dojde, se plasam nekoja havarija da ne imale vo arhivata I sve da e izmesano.[DOUBLEPOST=1518020911][/DOUBLEPOST]
Drgar nikoj ne znae jas sum iterviju maj 2014..dopolnitelna 2015 oktokto odneseni dokumeti oktovri do sega nikakvi promeni dve godini i tri meseci Mi dosadi veke sekoj den po pet pati proveruvam
Nema izmeni.nema nisto kaj 2014 , im se ima sluceno na.bugarive nekoja haous vo dokumentacijata. Drugo objasnuvanje nema
 
V

vkv

Гостин
Gledav pred nekoj den , nema izmena, samo eden broj e smenet na podobro. Sve ee haous , nema red, koj kako ke dojde, se plasam nekoja havarija da ne imale vo arhivata I sve da e izmesano.[DOUBLEPOST=1518020911][/DOUBLEPOST]
Nema izmeni.nema nisto kaj 2014 , im se ima sluceno na.bugarive nekoja haous vo dokumentacijata. Drugo objasnuvanje nema
Uste toa fali
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ти ја разбирам загриженоста, ама треба да се има предвид дека во ДАБЧ се багра неписмена и корумпирана до коска, еден отчет не сакаат да дадат, со глупави изговори, а според законот за слободен пристап до информации од јавен карактер треба да дадат. Оправдувањата им се смешни.
Од МП што најавија - остваруваат. Го читав п.колев како се фали јавно дека ќе предложел скратување на постапката хаха, а измените се веќе донесени од страна на МП и официјално од 1ви јули влегуваат во сила. Или не е информиран или халуцинира човекот.
http://www.eurochicago.com/2018/01/dabch-zdoi/
Moжно е да има и некаков договор помеѓу ДАБЧ и Правосудие(Харалампиев(ВМРО-БНД)-Цачева(ГЕРБ)) да се успори работата на ДАБЧ за да можи Правосудие да ги реши преписките што се на дополнителна(btw до сега требаше да ја исчистат 2014).Еве сега ќе примаат и нов кадар во администрација пошто очигледно неможат да се справат.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Katastrofi sekoj den tesko da opravat neso[DOUBLEPOST=1518014713][/DOUBLEPOST]Ni go nacukaa na nas so potvrdite
Не бе крис, се лажеш, трескаш глупости. Мене посредникот ми гарантира дека ќе земам со потврда од на баба ми прва другарка... не велеше така???[DOUBLEPOST=1518025485][/DOUBLEPOST]
Другари јас веќе ја завршив мојата МАЛА голгота околу бугарскиот Пасош и веќе го имам во рака една недела. Е сега имам поголем проблем,кај да најдам работа во ГЕРМАНИЈА а да не бидам измамен. Дали има некој од старите членови на ФОРУМОВ кој го прати сеуште а работи во германија и може да ме упати и помогне во пронаоѓање на било каква работа за почеток. Фала на сите кои се во можност да помогнат. :):oeoeoe:
Честитки!!! Од срце ти честитам
Ако имаш д категорија јас ќе те земам дури да се снајдеш[DOUBLEPOST=1518025613][/DOUBLEPOST]
Eden.den sednav na pc I okolu brojot na mene I na soprugata vrtev kombinacii I najdov nzs, I spustav kon pocetokot na 2014, celta mi bese da dojdam do broevi od januari 14, posle nekolku dena uspeav, pri sto skokav brojki, najdov okolu 100 /200 prepiski pola izlezeni polu na dopol. 10 odbieni
И ти ко мене тепаш време[DOUBLEPOST=1518025691][/DOUBLEPOST]
Moжно е да има и некаков договор помеѓу ДАБЧ и Правосудие(Харалампиев(ВМРО-БНД)-Цачева(ГЕРБ)) да се успори работата на ДАБЧ за да можи Правосудие да ги реши преписките што се на дополнителна(btw до сега требаше да ја исчистат 2014).Еве сега ќе примаат и нов кадар во администрација пошто очигледно неможат да се справат.
Не е за нас кадарот, тој е политичка трговија. Види им го огласот[DOUBLEPOST=1518026020][/DOUBLEPOST]
Не бе крис, се лажеш, трескаш глупости. Мене посредникот ми гарантира дека ќе земам со потврда од на баба ми прва другарка... не велеше така???[DOUBLEPOST=1518025485][/DOUBLEPOST]
Честитки!!! Од срце ти честитам
Ако имаш д категорија јас ќе те земам дури да се снајдеш[DOUBLEPOST=1518025613][/DOUBLEPOST]
И ти ко мене тепаш време[DOUBLEPOST=1518025691][/DOUBLEPOST]
Не е за нас кадарот, тој е политичка трговија. Види им го огласот


До јуни сите што не кладоа кај вицепретседателот ќе имаме пасош во џеб
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Не бе крис, се лажеш, трескаш глупости. Мене посредникот ми гарантира дека ќе земам со потврда од на баба ми прва другарка... не велеше така???[DOUBLEPOST=1518025485][/DOUBLEPOST]
Честитки!!! Од срце ти честитам
Ако имаш д категорија јас ќе те земам дури да се снајдеш[DOUBLEPOST=1518025613][/DOUBLEPOST]
И ти ко мене тепаш време[DOUBLEPOST=1518025691][/DOUBLEPOST]
Не е за нас кадарот, тој е политичка трговија. Види им го огласот[DOUBLEPOST=1518026020][/DOUBLEPOST]



До јуни сите што не кладоа кај вицепретседателот ќе имаме пасош во џеб
Јас веќе 2 и пол месеци сум на положително становиште а не сум ставен на проверка од Вицепрезидентот
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom