Помош - сакам да градам!

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Фала ти, тоа е тоа што го барав. Не знам што е конфузно напишано, но драго ми е дека се разбравме :)
Поздрав
Нема на што. Драго ми е што успеав да ти одговорам на прашањето и со среќа каде и да градиш :)
п.с. Не се замарај со глупости проектантите треба да се замараат со она што ти сакаш да го направиш, а они се должни согласно законот да го реализираат (ако го дозволува законот тоа)
 
Член од
29 јануари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Почитувани,
Пошто гледам дека прилично е активна темава и има луѓе со доста знаење ке ви го споделам мојот почетен проблем или проблеми :) , Сакам да кренам спрат на куќа има приземје еден кат и поткровје или како што прочитав во елаборатот за легализација тоа поткровје е облеано со МА , сакам да направам пренамена на потровјето во спрат, па доколку некој знае како иде за комуналии и документација за дозвола за градба. Сега се надевам бев јасен ако не бев се извинувам. Фала Ви.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Почитувани,
Пошто гледам дека прилично е активна темава и има луѓе со доста знаење ке ви го споделам мојот почетен проблем или проблеми :) , Сакам да кренам спрат на куќа има приземје еден кат и поткровје или како што прочитав во елаборатот за легализација тоа поткровје е облеано со МА , сакам да направам пренамена на потровјето во спрат, па доколку некој знае како иде за комуналии и документација за дозвола за градба. Сега се надевам бев јасен ако не бев се извинувам. Фала Ви.
Појди до општина и извади си извод до урбанистички план за предметната локација и после со тој извод појди кај службениците кои работат одобренија за градба за да ти објаснат дали можеш или не можеш. Прашањето ти е општо и немаш соодветна документација, така за конкретен одговор треба конкретно прашање и соодветна документација.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Дали ти треба одобрение за градба ако ја затварам постоечката тараса и ја припуштам едно 4 метра нанапред? Сеуште немам имотен лист добиено зш не ми е добиено решението за лоегализација.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Zdravo na site :)

Ajde preporachajte proketansko biro...do tamo sme stignati :) Ako imate preporaka samo ve molam od iskustvo, ne od pamet. Falaaa
 
Член од
8 септември 2014
Мислења
123
Поени од реакции
71
Ke Ve molam za preporaka na stovarista ili proizvoditeli na gradezni materijali koi nudat proizvodi po prifatlivi ceni? Ili Vasi iskustva so vakvi firmi.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Koga kr ides nakaj matka posle avtobuskata imas niv restorsn od leva strana, odms posle nego. 2 se spoeni

Sent from my E7s using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ke Ve molam za preporaka na stovarista ili proizvoditeli na gradezni materijali koi nudat proizvodi po prifatlivi ceni? Ili Vasi iskustva so vakvi firmi.
Dzidi Komerc na kraj na Shutka, od strana na Vizbegovo.
Nema sto nema, pogolem plac ne sum videl :)
Ceni bagatela, dobri materijali, besplatna dostava niz Skopje.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Дали ти треба одобрение за градба ако ја затварам постоечката тараса и ја припуштам едно 4 метра нанапред? Сеуште немам имотен лист добиено зш не ми е добиено решението за лоегализација.
Во принцип додека не го легализираш објектот, не е препорачливо да р'чкаш ништо.
Бидејќи на што ќе вадиш дозвола на доградба, кога немаш легална градба?
Фактот што нашава античка ги прекардаши сите рокови за завршување на легализацијата(Март 2017) не ти помага многу.
Оди до општина распрашај се т.е. потурни ја работата и за месец два може и ќе завршиш со процедурата за легализација.
После тоа можеш да прошируваш тераси(со дозвола разбира се:)).[DOUBLEPOST=1517757101][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site :)

Ajde preporachajte proketansko biro...do tamo sme stignati :) Ako imate preporaka samo ve molam od iskustvo, ne od pamet. Falaaa
Каков објект?
 

buntovnicka12

ма што ве вртам сите
Член од
4 февруари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво!

Дали некој знае да ми одговори, дали легализиран објект каде сопственикот не побарал согласност од соседот а се на една градежна парцела, ниту побарал согласнот за градење на истиот, МОЖЕ да се тужи??
Каде може човек да се пожали што е легализирано без дозвола?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво!

Дали некој знае да ми одговори, дали легализиран објект каде сопственикот не побарал согласност од соседот а се на една градежна парцела, ниту побарал согласнот за градење на истиот, МОЖЕ да се тужи??
Каде може човек да се пожали што е легализирано без дозвола?
Една градежна парцела не секогаш значи и една катастарска парцела. Тука уште и параметар е дали има ДУП или не и уште неколку законски недоречености.
Чија е парцелата?
Ако сте сосопственици треба да ви бараат согласност.
Ако сте со корисничко право има и така и така т.е. ако немате поведено постапка за трансформација на предметното земјиште , можат да ве заобиколат со согласноста.
Легализацијата ја врши општината и се сомневам дека тие дале решение за легализација , пред да ги разгледаат сите париметри.
За ново градење е друга приказна!
 

buntovnicka12

ма што ве вртам сите
Член од
4 февруари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Една градежна парцела не секогаш значи и една катастарска парцела. Тука уште и параметар е дали има ДУП или не и уште неколку законски недоречености.
Чија е парцелата?
Ако сте сосопственици треба да ви бараат согласност.
Ако сте со корисничко право има и така и така т.е. ако немате поведено постапка за трансформација на предметното земјиште , можат да ве заобиколат со согласноста.
Легализацијата ја врши општината и се сомневам дека тие дале решение за легализација , пред да ги разгледаат сите париметри.
За ново градење е друга приказна!
Една катастарска парцела со два објекта, лепенки..сопштвеништво е поделено со уредување на дворот а објектите се со имотен лист секој засебно. Мислам дека општината има направено злоупотреба или криминал.
Работава е дали ако тужам, може судот да нареди да му се сруши објектот?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Една катастарска парцела со два објекта, лепенки..сопштвеништво е поделено со уредување на дворот а објектите се со имотен лист секој засебно. Мислам дека општината има направено злоупотреба или криминал.
Работава е дали ако тужам, може судот да нареди да му се сруши објектот?
Како законски е поделено сопствеништвото?
И нормално е секој објект да биде на посебен имотен лист, бидејќи е на посебни сопственици.
Вториот(вашиот) објект како е запишан во Катастар? Со легализација или упис? Тие(вие) имаат барано согласност од другите?
Вие подобро ја знаете ситуацијата, не сакам да наметнувам ставови, само од лично искуство, знам дека соседските односи се исклучени од трезвено размислување.
Ако објектот кој бил предмет на легализација, е изграден пред законскиот рок , нема големи можности да биде срушен, по нечие барање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom