Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Мoже ли дa ги зaмoлaм дa пишaт тие штo се сo стaр дoкумент кoнкретнo сo Венчaницa oд Егзaрхијa,дaли вo венчaницaтa беше нaведенo нaциoнaлнoст? Дaли негде пишувaше вo венчaницaтa нaциoнaлнoст Бугaрин/Бугaркa?
Kaj mene ne pisuvase nisto takvo
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
А некој што бил Март или пред Март 2016 на Интервју и потоа на дополнителна со запирка да се пофали?
Регистрирана преписка во Правосудие на 19.02.16.Почеток на Мај месец 2017 на дополнителна со запирка и сеуште на дополнителна со запирка.
Инаку @nataly123 е меѓу од првите тука на форумов со регистрирана преписка во Правосудие 01/2016 и вратена на дополнителна крајот на Јануари 2017.....така да ако има било каква промена за оние на дополнителна од 2016 година најпрвен би требало да има промена кај неа.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Истoтo се пoвтoрувa,oдредени членoви пoд зaкрилa демек oни се вo вoјнa сo нaвoдните пoсредници нa фoрумoв сеaт терoр, некoлкуминa кoи нaјверoјaтнo се прекрaтени и зa инaт и oд пoлитички причини буквaлнo гo сaбoтирaaт фoрумoв,кaкo ги штителе нoвите дa не нaседнеле a уствaри немoжaт дa рaзберaт декa се сите веќе влезени вo прoцедурa и фaктички тие ги нoсaт нa грб глупoстите штo oвие ги шљaкaaт.Штo му е гaјле нa пoвеќетo штo чекaaт зaглaвени пo 3 гoдини дa читaaт зa нoвите штo дoпрвa ке aплицирaле?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Многу е рано за да почнеме да си ги пушиме.
Секој апликант за бг државјанство без разлика како реално се осеќа и без разлика дали ќе му одобрат државјанство или ќе го одбијат, се декларира БУГАРИН со документ и влегува во статистика. Тоа е многу важно особено за ВМРО-БНД и политиката што ја водат. Ако има намален интерес за државјанства тоа значи и помалку "нови" бугари, а очигледно е дека се помалку аплицираат поради ситуацијава што трае веќе година.
Реално ова првично ми изгледа како мува пуштена од нивната партија. Ќе верувам дека "има политички договор" и тргнала работава т.е. дека ги уважуваат потврдите (барем повеќето од потврдите при исправни други документи и 100% бугарско село), прво ако ДАБЧ ги издава удостоверенијата за месец, два, три, а не година дена под глупав изговор дека "неможеме да постигнеме од работа" и второ кога ќе ги разгледаат оние што се на дополнителна со рок да достават дополнителни документи, а знаеме дека се илјадници.
Сега засега све земам со резерва.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Магичен круг. На секоја позитивна вест, Нокиа 3310 и уште некои почнуваат ај бе не ги лажи луѓето. Јас не знам како не им се здосади истово да го верглаат, освен ако немаат некоја друга цел. А дека на новите толку добро им мислат па ги предупредуваат, чисто не верувам.
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.04.2018
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Регистрирана преписка во Правосудие на 19.02.16.Почеток на Мај месец 2017 на дополнителна со запирка и сеуште на дополнителна со запирка.
Инаку @nataly123 е меѓу од првите тука на форумов со регистрирана преписка во Правосудие 01/2016 и вратена на дополнителна крајот на Јануари 2017.....така да ако има било каква промена за оние на дополнителна од 2016 година најпрвен би требало да има промена кај неа.
samo neka ima promena vednas ke ve izvestam. Cekam sega vo prviot protokol sum pa ke vidam
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.04.2018
so dokument od prv bratuced[DOUBLEPOST=1517426507][/DOUBLEPOST]
so dokument od prv bratuced[/QUO
 
V

vkv

Гостин
Zdravo mozete li da mi kazete od koga vi e pocnata postapkata cisto za informacija.Zatoa sto i jas sum so ist dokument.[/QUOTE2014 dekemvri intervju. Izvaden na doplnitelna april 2016 ne mi bese originalot ( valjda ) dostaven.
[DOUBLEPOST=1517426687][/DOUBLEPOST]Intervju 2014 dekemvri. izvaden na dopolnitelna april 2016 ne dostavena original krstelnica ( valjda) za toa
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Магичен круг. На секоја позитивна вест, Нокиа 3310 и уште некои почнуваат ај бе не ги лажи луѓето. Јас не знам како не им се здосади истово да го верглаат, освен ако немаат некоја друга цел. А дека на новите толку добро им мислат па ги предупредуваат, чисто не верувам.
Ajde od sega da pisuvame deka drzavjanstva se dava vo BG so potvrdi bratucedi tetki vujkovci cico so potvrdi od lovni drustva pcelarski zdruzenija ribolovni drustva deka celata procedura trae 6 meseci ama ne etaka znaeme deka na posrednicinjata ne i elesno so pisuvame vaka TOA E ke produzeme da ja kazuvame vistinata
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: bo1
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom