ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Колега,iknow системот важи само за студенти на прва година.Прашав пред месец дена и така ми одговорија.
Не знам, ако ти рекле така, така е значи. Само види и преку тоа нешто дали треба да пријавуваш, зошто не знам.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Не знам, ако ти рекле така, така е значи. Само види и преку тоа нешто дали треба да пријавуваш, зошто не знам.
Прашував и за електронските досиеја,но добив само lame excuses.
Ми рекоа дека треба сите студенти на Правен да се обратиме до и во Деканатот за да се најде некое решение.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Прашував и за електронските досиеја,но добив само lame excuses.
Ми рекоа дека треба сите студенти на Правен да се обратиме до и во Деканатот за да се најде некое решение.
:pos::pos::pos::pos: Немој не ме смеј, у депресија сум моментално :pos::pos::pos::pos:
Тие досиеа и со Драги беа хаос, а тек сега без ГенСекот можам да замислам што се... Еве моево не е средено, рекоа пред неколку месеци дека ќе ми го средат они некако... Ќе се обиделе рекоа... :D
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
:pos::pos::pos::pos: Немој не ме смеј, у депресија сум моментално :pos::pos::pos::pos:
Тие досиеа и со Драги беа хаос, а тек сега без ГенСекот можам да замислам што се... Еве моево не е средено, рекоа пред неколку месеци дека ќе ми го средат они некако... Ќе се обиделе рекоа... :D
Само смеј се,добро е за душата.
Све је исто,само њега нема..... :pos::pos::pos::pos::pos:
Демек ќе се среди,а дали стварно,само Господ знае.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Mi treba pomosh. Prva godina sum me interesira dokolku ne polagam eden predmet od prv semestar koga imam pravo istiot da go polagam, kolku se plakja i kako odi procedurata dali mozhe nekoj da mi objasni? Blagodaram odnapred :)
Во наредната сесија, или во казнената што ќе ви е за месец дена или пак во редовната во јуни. Ако паднеш во казнената сеа, ќе можеш да полагаш пак во јуни. Во казнена се плаќа 1000 денари, во редовна 50 денари.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Kako e na ispit voved do eu dali ima nekoja skratena skripta od koja moze da se uci i da se polozi ili dali moze da se polozi samo so ednata kniga naucena ako vise nema skripta..kakov tip na prasanja ima ?
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
47
Поени од реакции
404
Kako e na ispit voved do eu dali ima nekoja skratena skripta od koja moze da se uci i da se polozi ili dali moze da se polozi samo so ednata kniga naucena ako vise nema skripta..kakov tip na prasanja ima ?
Мислам дека има прашања што паѓаат и има три групи на испит. А можеш и усно да одговараш кај проф. Татјана Петрушевска ако ти дозволи.
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Kako e na ispit voved do eu dali ima nekoja skratena skripta od koja moze da se uci i da se polozi ili dali moze da se polozi samo so ednata kniga naucena ako vise nema skripta..kakov tip na prasanja ima ?
Замоли ја Татјана Петрушевска да полагаш усно кај неа лесно пушта, а и за писмено ако сакаш да полагаш има прашања што се паѓаат цело време пиши ми лп ги имам ако сакаш да ти ги пратам.
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
сакам да Ве прашам дали знаете дали има електронски изданија од книгите од кои учиме и доколку има каде би можеле да се најдат?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
сакам да Ве прашам дали знаете дали има електронски изданија од книгите од кои учиме и доколку има каде би можеле да се најдат?
Нема.
Имаше порано една страна каде ги објавуваа во електронска форма и беше бесплатно за преземање, ама повреда на авторски права :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Применета економика нема ли некој скратен материјал за учење?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Применета економика нема ли некој скратен материјал за учење?
И да има не учи од тоа. Немој ни да кратиш страни од учебникот бидејќи буквално се од прва до последна страна може да ти падне. Сум полагал во две сесии и мислам дека во втората сесија имаше само 10% од прашањата од првата сесија. Учебникот го делат на 3 дела и за секој дел си влечеш по едно прашање.
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
И да има не учи од тоа. Немој ни да кратиш страни од учебникот бидејќи буквално се од прва до последна страна може да ти падне. Сум полагал во две сесии и мислам дека во втората сесија имаше само 10% од прашањата од првата сесија. Учебникот го делат на 3 дела и за секој дел си влечеш по едно прашање.
А како е испитот? Тешко ли се положува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom