Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Вилнев нема утка, број 1 во Холивуд.
Arrival му е утка :P Aли нема везе другото му е врв. Го немам уште гледано Blade Runner 2049, имам високи очекувања бидејќи му лежи жанрот ептен.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Дами и Господа ова е најновото изданије на еден од најдобрите фестивали што можеле некогаш да и се случат на планетава фестивалот whatto.Време е малку да позборуваме за корењата на овој настан(ако паметам добро никогаш немам зборувано како е создаден и тн).За прв пат се роди во 2010-11година тогаш бевме мали и слабо организациски потковани знам се сеќавам бидејќи во таа година ги гледав Devil,Takers,The town и тн кога го започнував овој настан бев побуден од таа зимска снежна атмосфера фолдер полн со филмови слобода,празници се на куп перфектно создадено за отварање на годината.Сега кога се навраќам наназад вака Just remembering it brings tears to my eyes 8 years later го отварам ова издание.Правиш пуканки сфаќаш дека остануваш без нив уште на 7 минута носиш буре со пуканки другиот ден устата ти е сунѓер(какви времиња).Да ми кажеше некој дека волку години овој фестивал ќе плови немаше да му поверувам но еве не ден денеска седиме гордо исправени.За разлика од почетоците каде што се гледа стрикно нови филмови односно години за година 2010-11-12 и тн тука имаме скроз спротивна ситуација ја задржуваме истата шема од лани.

Создадете и вие ваш филмски фестивал направете да ви биде убаво спакувајте го фолдерот од 30-40-50 филмови нека тоа биде вашето пакетче...
Лека ноќ ваш whatto

upload_2017-12-27_23-43-48.png
it's wonderful life+
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Топ 10 од мене за 2017, без редослед:
Okja
The Killing of a Sacred Deer
Baby Driver
Logan
War for the Planet of the Apes
Get Out
Atomic Blonde
Mother!
Wind River
Shot Caller


Honorable Mention:
Alien: Covenant
Star Wars: The Last Jedi


Утки за кои имав големо очекување:
The Dark Tower
It
Dunkirk
Guardians of the Galaxy Vol.2


Не ми е сеуште гледан Blade Runner 2049, така да можно е да има промени во топ 10. :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.891
Поени од реакции
84.242
Ок, што беше поентата на целиот под-плот со црнецот свештеник (или што и да беше) во Лејдибрд?

Чув дека умрела ќерка му!

И тука си мислиш "Хмм.....интересно..."

-Денеска нема да дојде на час!

"Хмм..ок ...ајде да видиме кон што оди ова.."

Изгледа има некаква болест..канцер?

-Ок не е и кажувај на ќерка ти
-Ок

И....тоа е тоа. На никој не му е гајле за него до крај на филмот. Онака да исполни квота на црнци..и тоа најбелиот го нашле..


Не знам, ептен беше симпатичен ликот, или мораше некаков пеј-оф да има или требаше да го остават без тој "канцер" под плот, само како мистерија да остане

Па сите филмови да беа
"Не кажувај на особа Х"
-Ок

И тука да завршеше се...99% од филмовиве ќе завршеа после 5 минути

North by Northwest

-Ама јас не сум тој што го барате!
-А..ок..грешка онда

Lord of the rings
-One does not simply walk into Mordor
-А..ок...нема ни да се обидеме...птици нешто ќе најдеме не е проблем

И тако далје нели..


ок, вака ептен хејтерски ми изгледа коментаров, а не ми е тоа поентата, легитимно прашање ми е, дали сум утнал нешто пошто аудиото не беше баш нај или едноставно тоа беше цел под-плот?

А иначе да..ок филмче. Не е нешто ЊОЊ али ок си е
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Одлична драма е Call Me By Your Name. Режисерот собрал добра актерска екипа и направил прекрасен ретро амбиент во некое мало место во Италија
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не сум го гледал Војна на звездите оддамна, исто како да не сум го гледал пошо еден дел мислам дека гледав на времето, сакам да ги изгледам, само ако може да кажете по кој редослед да почнам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Не сум го гледал Војна на звездите оддамна, исто како да не сум го гледал пошо еден дел мислам дека гледав на времето, сакам да ги изгледам, само ако може да кажете по кој редослед да почнам.
По годината на правење, 4, 5, 6, 1, 2, 3, 7, 8, 9. За мене е ова најдобро бидејќи ако почнеш по ред од 1 па натака тогаш го губиш оној mindfuck во деловите што следат.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
По годината на правење, 4, 5, 6, 1, 2, 3, 7, 8, 9. За мене е ова најдобро бидејќи ако почнеш по ред од 1 па натака тогаш го губиш оној mindfuck во деловите што следат.
И јас така би одел, затоа што несакам експериментирање, а и сакам да ја видам идејата и визијата на тој што ги правел, сигурно рандом не ги ваѓал филмовите според расположение. :D

Ама пак кога го напишав името на филмов на Гугл ми излегоја еден куп теории и редоследи и искрено да ви кажам се збунав. :D
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
И јас така би одел, затоа што несакам експериментирање, а и сакам да ја видам идејата и визијата на тој што ги правел, сигурно рандом не ги ваѓал филмовите според расположение. :D

Ама пак кога го напишав името на филмов на Гугл ми излегоја еден куп теории и редоследи и искрено да ви кажам се збунав. :D
Не си ги гледал, не сакам да ти го расипам уживањето со спојлер ко мене што ми направија. Верувај ми и гледај ги како што пишав, нема да зажалиш.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.579
Поени од реакции
81.144
Не сум го гледал Војна на звездите оддамна, исто како да не сум го гледал пошо еден дел мислам дека гледав на времето, сакам да ги изгледам, само ако може да кажете по кој редослед да почнам.
4, 5 и 6... остали нису битне. :kafence:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
4, 5 и 6... остали нису битне. :kafence:
Зошто нису битне? Во тие делови се одговорите од претходните. Според мене ако се внесеш во филмот ко што треба, тие делови се најбитни за да ти се разјасни се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom