Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Do kade e nekoj moze li da mi kaze ?
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
со овој статус јас влегов во 7-ми месец,,незнам кој е следен и за колку време статус
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Од кога објавивте неколку и-маил адреси на официјални лица во министерството за правда на Бугарија, и чистачот добива по 30 и-мејлови дневно, а другите веќе ги блокиравте мислејќи дека нешто конкретно ќе ви кажат, и само ја заглавувате процедурата. Олабавете, џабе пишете, не знам што ви е целта, ќе им извршите притисок? ќе ве поттурнат погоре? абе од инат ќе ве прекинат...
 
A

andrea85

Гостин
Форумот го користете само да лупетате. Престанав да го следам како порано..

инаку проблематиката се решава и не иде се брзо, еве извештај од вчерашното заскрито заседание. СО господ напред да добиеме сите...
http://www.eurochicago.com/2017/12/bg-proizhod/
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Kolku vreme se ceka proishod od koga ke se podnesat dikumenti i posle toa do intervju uste kolku
Тoчнo е штo ти вели Нoкиa декa се чекa гoдинa зa прoизхoд,a не е тoчнo декa мoрa тoлку дa чекaш.Акo пoзнaвaш некoгo вo Бугaријa некa се рaспрaшa зa сигурен пoсредник oд тaму некoј имaaт врски, зa еднa неделa ке ти извaди прoизхoд и ке ти зaкaже интервју.Акo ти кaже тoј х у пoсредник декa зa гoдинa и пoлoвинa ке ти извaди држaвјaнствo 100% те лaже,a декa ке ти зaкaже интервју ке ти зaкaже зa крaткo време.Инaку ке чекaш 2 гoдини дo интервју.Тoa мoжaт пoсредници дa ти скрaтaт време дo интервју,a пoсле интервју гoспoд нa пoмoш некa ни е
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da ve ohrbram jas sum od onie koi imaat zamineto od mk so MK pasos :) se iznemaciv dodeka da najdam rabota, cela godina prakav aplikacii sigurno nad 1500 dodeka da najdam firma da mi napravi viza. Koga dojdov vo Germanija use tolku nervozi i horor isterav ama eve posle 9 meseci tortura konecno imam dobra rabota iako sum so mk pasos. AMA sepak sakam za sekoj slucaj da go zemam i pasosot :)
Имав најдено топ работа и топ работодавци. Откако научија дека процесот за work permit е долг и сложен, се откажаа.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Da ve ohrbram jas sum od onie koi imaat zamineto od mk so MK pasos :) se iznemaciv dodeka da najdam rabota, cela godina prakav aplikacii sigurno nad 1500 dodeka da najdam firma da mi napravi viza. Koga dojdov vo Germanija use tolku nervozi i horor isterav ama eve posle 9 meseci tortura konecno imam dobra rabota iako sum so mk pasos. AMA sepak sakam za sekoj slucaj da go zemam i pasosot :)
И јас сум од тие шо заминаа со мк пасош, не се жалам ама ич, ама си го сакам бугарскиот заради стабилност. Подруго е.[DOUBLEPOST=1513261957][/DOUBLEPOST]
Aj bace navedi bar 2 nacina od tie tvoj milioni?
1.Kako ke ides Uk so nas pasos?
2.Kako ke ides ger so nas pasos? (bez rabotodavec so ke ti potpise dogovor na 3/6meseca i ti trazat jazik A1 i A2.
Licno so znam so nas pasos samo Amerika imat ojdeno i to tamu na crno raboteja tamu kolku trena 5 ili 7 god za da se dobie nekoj dokumenti..
Izlezete nadvor od temata ama me iritira koga nekoj ke kaze moze so nas,lesno e ima nogu ojdea .. Ojdea kaj Malta Dubai toco ali tamu nekeme nie.. Baska so velite studentite site ojdele da ojdea 3 meseca i opet nazad.
Da te demantiram, jas sum vo UK so nas pasos. :) Mozno e, ama tesko, ic ne e lesno.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Само да дополнам, од јануари 2017 до сега според изјавата на Јотова само 1184 македонски ѓраѓани добиле бугарско државјаство.
Уште што ли треба како доказ за да сфатат луѓево дека у к*ц е работава, сто пати постиравме изјави, закони, стенограми и што ли не и уште ли ќе убедувате дека се е во ред?? за посредници зборувам и за тие што се изманипулирани од нив.
Знаете ли кој муабети се вртат и луѓево веруваат, абе убаво им прават, нека ги дерат до гола кожа. Не се мои пари секако.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Само да дополнам, од јануари 2017 до сега според изјавата на Јотова само 1184 македонски ѓраѓани добиле бугарско државјаство.
Уште што ли треба како доказ за да сфатат луѓево дека у к*ц е работава, сто пати постиравме изјави, закони, стенограми и што ли не и уште ли ќе убедувате дека се е во ред?? за посредници зборувам и за тие што се изманипулирани од нив.
Знаете ли кој муабети се вртат и луѓево веруваат, абе убаво им прават, нека ги дерат до гола кожа. Не се мои пари секако.
Pa ti imase postirano pred nekoj mesec po kolku zemale godisno vo izminative godini,dali se sekavas po kolku dobivaa, kolku za sporedba?
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Само да дополнам, од јануари 2017 до сега според изјавата на Јотова само 1184 македонски ѓраѓани добиле бугарско државјаство.
Уште што ли треба како доказ за да сфатат луѓево дека у к*ц е работава, сто пати постиравме изјави, закони, стенограми и што ли не и уште ли ќе убедувате дека се е во ред?? за посредници зборувам и за тие што се изманипулирани од нив.
Знаете ли кој муабети се вртат и луѓево веруваат, абе убаво им прават, нека ги дерат до гола кожа. Не се мои пари секако.
znaci stvarno veruvat vo posrednicite . Moj prijatel pred tri dena bese na intervju i GO PITAM KE BIDE LI RABOTATA SO DRZAVJANSTVO toa sose sire na forumot nema vrska mu rekol posrednikot pasosi davat i so bratucedi i potvrdi i ako imal problem ke mu sredil drugo poteklo so dedeo roden pod 1918 g DA NEMA GAELE on imal poznanici . NEKA GI CICAT
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Pa ti imase postirano pred nekoj mesec po kolku zemale godisno vo izminative godini,dali se sekavas po kolku dobivaa, kolku za sporedba?
Само ова го најдов сега ама мислам дека е повеќе од јасно
QQQQQQ.png

QQQQ.png

Еве по години како е инфо, за 2016 од јануари до октомври советот за државјанство дал позитивно мислење за 9303 преписки
http://www.parliament.bg/pub/PK/240824654-06-1624.pdf
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom