Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.926
Поени од реакции
11.534
Што мислиш дека со одзимање на пасош и јавување во суд ќе може да спречат евентуално бегање на овие надвор од државава (ако се решат на тоа) ?
И Груевски и Бошковски не можеа легално да ја поминат границата па видовме каде завршија и колку време ќе се изгуби додека ги вратат тука..

Таман си е мерката притвор тука со оглед на тоа за какво дело се товарат осомничените
Според тоа што пишува во Закон за кривична постапка, мое мислење е дека условите за одредување на мерка на обезбедување - притвор, не се исполнети. Кумулативно треба да бидат исполнети.
За Грујовски и Бошковски мислам дека немаше никаква мерка пред одредување на притвор (кој беше одреден во отсуство).
Сериозноста на кривичното дело само по себе не треба услов за одредување притвор. Туку да се цени од случај до случај.

Гледав КОД и сфаќам дека тоа е поентата ама пак, ако некој бил возач а друг сувозач не може исто да одговараат, така?
Не би ја правел таа паралела јас. Затоа што во случајов збориме за соизвршители.

Него, на страниве прочитав две крајно смешни работи, ме мрзи да цитирам а и нешто форумов кочи:
1. Стојанче Ангелов бил предавник.
2. Немале бомба или слично и затоа не можеле да се гонат за кривичното дело(коа повторно ќе кажам, не е Тероризам, се гонат за чл.313, не за чл. 394-б). Што е следно, убиство може само со пиштол? :D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.818
Поени од реакции
13.566
Си пишувам што си мислам...барем тука може сега за сега. На ФБ ќе те стрелаат.
И сам се срамиш да си ги пишеш ставовите пред луѓе што те познаваат :pos:
До вчера ќе протестираше против прогресивен данок, а денес се шекна. Ќе одиш против уса и европа, со русија сојуз ќе правиш, името не го даваш. Ептен си капиталист мајке ми. Некоја нова форма на капитализам е ова. Сите се борат за отворен пазар само ти во изолација ќе се буташ.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
-snip-
а сите останати пиуни за велепредавство.
Dali toa znaci deka site koi dozvolija vo sobranie da se pee albanskata himna, onie sto vlegoa vo sobranie i onie sto ja zapilija pretsedatelskata kancelarija kje odgovaraat za istoto, kako i segasnite koi, zakonot za albanski jazik go piknaa so evropsko znamence i go potpisaa dogovorot so Bugarija?
Ponatamu, dali kje odgovaraat i za velepredavstvo i potcinetost i slusanje na komandi i dozvoluvanje na nadvoresni lica da kazuvaat kako da se odvivaat rabotite so przinskiot dogovor, zatoa sto toa glupavite nivni bezrbetni glavi i nivnite nesposobnosti da deluvaat kako politicari kje odgovaraat za velepredavstvo?
Dali onie sto gi amnestiraa teroristite i sto go postavija teroriston za minister za odbrana kje odgovaraat; dali onie koi go skvernavea pravniot sistem i ne go pocituvaa i pravea iljadnici presedani i sekoja vtora godina baraa izbori kje odgovaraat za velepredavstvo?

Zasto vaka koga kje se vidat nestata vo perspektiva, site do eden od tie kopilinja treba vo zatvor da lezat, ebate skapanite nesposobnite slobodari i diktatori(mislam na politicarite od site tabori koi se zasluzni za se ova sto se slucuva).
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
И сам се срамиш да си ги пишеш ставовите пред луѓе што те познаваат :pos:
До вчера ќе протестираше против прогресивен данок, а денес се шекна. Ќе одиш против уса и европа, со русија сојуз ќе правиш, името не го даваш. Ептен си капиталист мајке ми. Некоја нова форма на капитализам е ова. Сите се борат за отворен пазар само ти во изолација ќе се буташ.
Што и фали на Англија, Швајцарија и Норвешка...заеднички пазар да ама не ЕУ закони и регулација. А за името тоа е мој личен поглед. Не сум да се менува ако не сакат треба да не сакаат какви што сме а не какви што сакаат Грци и Бугари. А за едноумието и теророт во МК пишав.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Што и фали на Англија, Швајцарија и Норвешка...заеднички пазар да ама не ЕУ закони и регулација. А за името тоа е мој личен поглед. Не сум да се менува ако не сакат треба да не сакаат какви што сме а не какви што сакаат Грци и Бугари.
Ние со англија и швицарска ќе се рамнеме :pos:, сеуште постојат такви умови у мк за жал.
Македонија ако стане изолирана држава , 70% од населението ќе биде гладно.
Се и сешто увезуваме ако не си запознаен.
Кое име да не се менува ? ФИРОМ?
 
S

silmarillion

Гостин
Синот загинат во Вејце, Маџарска не признава пак, ќерката на Заев е од Русија, Заев и Али барале кај Хорхе амнестија за 27ми и за Диво Насеље...во очекување на следната сензационална новост од в’чето.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.818
Поени од реакции
13.566
Dali toa znaci deka site koi dozvolija vo sobranie da se pee albanskata himna, onie sto vlegoa vo sobranie i onie sto ja zapilija pretsedatelskata kancelarija kje odgovaraat za istoto, kako i segasnite koi, zakonot za albanski jazik go piknaa so evropsko znamence i go potpisaa dogovorot so Bugarija?
Ponatamu, dali kje odgovaraat i za velepredavstvo i potcinetost i slusanje na komandi i dozvoluvanje na nadvoresni lica da kazuvaat kako da se odvivaat rabotite so przinskiot dogovor, zatoa sto toa glupavite nivni bezrbetni glavi i nivnite nesposobnosti da deluvaat kako politicari kje odgovaraat za velepredavstvo?
Dali onie sto gi amnestiraa teroristite i sto go postavija teroriston za minister za odbrana kje odgovaraat; dali onie koi go skvernavea pravniot sistem i ne go pocituvaa i pravea iljadnici presedani i sekoja vtora godina baraa izbori kje odgovaraat za velepredavstvo?

Zasto vaka koga kje se vidat nestata vo perspektiva, site do eden od tie kopilinja treba vo zatvor da lezat, ebate skapanite nesposobnite slobodari i diktatori(mislam na politicarite od site tabori koi se zasluzni za se ova sto se slucuva).
Не.
Овој па клин наводниот левичар те лајкнал :pos:[DOUBLEPOST=1512413364][/DOUBLEPOST]
Што и фали на Англија, Швајцарија и Норвешка...заеднички пазар да ама не ЕУ закони и регулација. А за името тоа е мој личен поглед. Не сум да се менува ако не сакат треба да не сакаат какви што сме а не какви што сакаат Грци и Бугари. А за едноумието и теророт во МК пишав.
Далеку сме ние од тие три земји што ги наведе. Реалноста е дека сме никој и ништо и ако сакаме да напредуваме мора да бидеме прозападни. Влез во нато и еу е најпатриотскиот чин што некој може да го направи. Се друго е бајка.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.733
Поени од реакции
5.003
Ние со англија и швицарска ќе се рамнеме :pos:, сеуште постојат такви умови у мк за жал.
Македонија ако стане изолирана држава , 70% од населението ќе биде гладно.
Се и сешто увезуваме ако не си запознаен.
Кое име да не се менува ? ФИРОМ?
Македонија не е изолирана земја каде живееш ти? У Финска заедно со твојот Зајо? Македонија има едно име Р. Македонија...за Фиром са Киром и Бане и Зајо.
Проблемот со МК е премногу регулација, нестабилна политичка клима дело на СДС итн. Со ЕУ само губиме име а добиваме лоши закони и економско назадување. Само погледни какви ретардирани предлог закони носи циркузанот и осуден криминалец Зајо...сите нови закони треба да се поништат и да се прекинат преговорите со Грција. Патетични се...☺[DOUBLEPOST=1512413850][/DOUBLEPOST]
Не.
Овој па клин наводниот левичар те лајкнал :pos:[DOUBLEPOST=1512413364][/DOUBLEPOST]
Далеку сме ние од тие три земји што ги наведе. Реалноста е дека сме никој и ништо и ако сакаме да напредуваме мора да бидеме прозападни. Влез во нато и еу е најпатриотскиот чин што некој може да го направи. Се друго е бајка.
Браин вошинг воркс :)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Критиките кон моменталниве криминалци на власт личат на критиките кон Дпмне цирка 2009/2010. Изолирани, ретки,исмејувани,релативизирани од пропагандната машинерија на режимот. О вие богови од СДСМ,само вие продолжете вака. Видете како заврши дпмне и не учете од туѓите грешки.
п.с.
ДИК фатени како лапаат бонуси, министерството за Вистина заспано, амбасадор објавува, ДИК ќе ги враќале бонусите. исто како Донев бизнисменот што ги врати 40к денари.
ама ако, добри се овакви моменти да излезе граџанскиот шлајм на површина, оние што ќе критикуваа глупости на СЕКОЈА власт,освен сдсмовската.
п.п.с.
новиот закон за следење на комуникации надградува кај што застана вмро.
ама за граџаните тоа не е проблем пошо сеа нивните сдсм ќе прислушкуваат без судска наредба. мивки на батерии
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
mivki na baterii. doziveavte da branite silvani vo sdsmovsko ruvo.malku vi e, posle seta taa sperma i mocka od zaev.ova ne e nisto sto kje vi sledi vie slobodoumni gradzani sekogas budni za kritika na sekoja vlast, osven sdsmovskata
DQOhe3JXcAsO4bV.jpg
 
S

silmarillion

Гостин
Леле Павле Богоевски глупердо една. Требало јавноста да притиска за да се дознаваат срања на власта. Значи ние ќе крадеме додека не не фатите. Па каков дебил е овој мајко мила се намоча на цел ќутек што го изедоа у собрание и по станици.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
90
Поени од реакции
46
И сам се срамиш да си ги пишеш ставовите пред луѓе што те познаваат :pos:
До вчера ќе протестираше против прогресивен данок, а денес се шекна. Ќе одиш против уса и европа, со русија сојуз ќе правиш, името не го даваш. Ептен си капиталист мајке ми. Некоја нова форма на капитализам е ова. Сите се борат за отворен пазар само ти во изолација ќе се буташ.
Го познавам Stefus Refus од поодамна и е капиталист во полн сјај на најпозитивното значење на тој збор.. Од друга страна не ми е јасна твојата демагогија во однос на Русија , земја покапиталистичка од четири петтини Европа и на која единствена маана и е тоа што поседува повеќе од половина на светските ресурси кои американците сметаат дека Господ у тестамент пред да се повлече , ним им ги препишал, што е атомска велесила која си ги брка своите интереси и што се заедно опасно ги плаши . Да не е тој страв одамна би ја нападнале без око да им трепне.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom