Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

psychostasia

Гостин
Никола како најголем патриот и Врховен Лидер на македонските патриоти треба сега да се понуди да лежи на местото на сите притворени ( а нив да ги ослободат) и како маченик да биде запишан со златни букви во македонската историја.
Та нели од Бога беше пратен да го спасува библискиот народ? Светиот маченик Никола Груевски. Може и да се поднесе иницијатива до Русија да се признае како светец. Плус ќе ги зајакне односите меѓу двете земји.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Георги Трендафилов, од на ЉуБчо македонскиот бугаристанец екипата 2001 мислам е истиот?

Столе е закон, вели бидејки работам во МВР пак, ставовите шо ќе ги изнесам сега се само мои лични...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.732
Поени од реакции
5.003
Никола како најголем патриот и Врховен Лидер на македонските патриоти треба сега да се понуди да лежи на местото на сите притворени ( а нив да ги ослободат) и како маченик да биде запишан со златни букви во македонската историја.
Нека си лежи...не ми ни братучед ни кум. Вмро е поголемо од било кој човек. За мене политика не е турска серија па да навивам за некој човек лично. Побитно е од колку години ќе лежи Грујо, Зајо, Анѓушев, Веруш итн дали си лев или десен...дали си предавник или патриот итн
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.126
Поени од реакции
11.170
А и уште еден интересен факт,со кој што се гледа достоинството и лидерството кај одредени грујовисти.
Директорот на некоја државна установа е некој од наведениве во погорнава реченица.
Ти работиш во некоја државна установа но немаш РЕШЕНИЕ.
Законот вели дека доколку имаш работен стаж од 2+ години,ти следува решение.Можеби ќе те клоцнат ама ти ќе си тужиш и си добиваш на суд.
Е сеа следете што направија вистинските партиски лидери кои што беа директори на тие установи.
Тие за да добиеш решение треба да ти удрат само еден потпис со кој што се потврдува дека установата има потреба од позиција како твојата и ти имаш 2+ години стаж.
Е арно ама,ги собираат новите градооначалници овие верните вмровци директорчина и им вели:
Вие нема да одговарате и нема да има никакви тужби против вас,дури и ќе имате некои привилегии АМА нема да подпишете за овие 15-20 души.Со други зборови за гордиот вмровски директор да спија рајат,жртвува 15-20 понеуспешни вмровци кои што зависат од него.Сигурно претпоставувате што одлучиле и на која страна застанале директорчинава.
А тоа што едно место се делеше на 2-3ца колку да се соберат повеќе гласови е сосем др муабет.
И сеа претпоставувам дека после постов ќе се нафрлат гордите сдсмовци а истите тие ги нема за живи кога ќе пишам нешто против нивните врховни водачи.
Зборот реално не оди во иста реченица со македонец.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Нека си лежи...не ми ни братучед ни кум. Вмро е поголемо од било кој човек. За мене политика не е турска серија па да навивам за некој човек лично. Побитно е од колку години ќе лежи Грујо, Зајо, Анѓушев, Веруш итн дали си лев или десен...дали си предавник или патриот итн
Тогаш биди иницијатор за реформи во партијата и тие што ќе ги изберете да не се со такви умови како политички "покојниот" диктатор и иден затвореник гујо.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.732
Поени од реакции
5.003
Тогаш биди иницијатор за реформи во партијата и тие што ќе ги изберете да не се со такви умови како политички "покојниот" диктатор и иден затвореник гујо.
A што ти изгледам јас...:D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.582
Поени од реакции
16.491
Да и каже некој на чавкова дека и татко ми ако ми купи Порше или Ферари за мене не е терорист, да ти е**м глуперда, од такви Македонија нема никогаш да крене напред
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.551
Поени од реакции
5.806
... Вмро е поголемо од било кој човек. За мене политика не е турска серија па да навивам за некој човек лично. ....
Не знам што подразбирате под ВМРО ? Се палите како млади мајмуни на тие 4 букви....

“ВМРО“ е симбол на поделби на Македонците,( и тоа старото, па и ова новото), синоним за братоубиствена војна. Во нивно време - се што имало напреден и виден Македонец е испотепан од вмровец, без разлика на која струја бил. Затоа Ќосето, неписмен ропак што и братот си го убил ви е идол...

Друго е ако мислиш на Делчев, Јане, Ѓорче... - жалам, ама во нивно време организацијата не се викала така !

Ако ти разбираш “П“ од политика...
 
S

silmarillion

Гостин
Во Македонија очајно треба да се воведе во пракса терминот економски патриотизам пошто корењашиве нема теорија да сфатат што е патриотизам у 21ви век. Они уште мислат со берданките на рамо и низ град. Па уште и си зимаат за право да квалификуваат некого за предавник согласно нивните заостанати сфаќања.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не знам што подразбирате под ВМРО ? Се палите како млади мајмуни на тие 4 букви....

“ВМРО“ е симбол на поделби на Македонците,( и тоа старото, па и ова новото), синоним за братоубиствена војна. Во нивно време - се што имало напреден и виден Македонец е испотепан од вмровец, без разлика на која струја бил. Затоа Ќосето, неписмен ропак што и братот си го убил ви е идол...

Друго е ако мислиш на Делчев, Јане, Ѓорче... - жалам, ама во нивно време организацијата не се викала така !

Ако ти разбираш “П“ од политика...
За жал, за голем дел од постов си во право. Татарските инсталации уште од самиот почеток се имаат длабоко вовлечено во организацијата и најчесто се случувало ова за што пишуваш - братоубиства меѓу Македонци. За среќа истата организација познава и многу големи луѓе, со големи идеи, за кои мене лично како Македонец ми е гордост што биле дел од истата и душава ме боли што името се поистоветува со обични, безвредни, клептомански гомна од денешницава, а и од минатото. Затоа и ги ословувам со дпне, мада ни тоа д не го заслужуваат. Од секогаш таа партија имала силна пирамидална структура, прво со љуБчо, а после со паторот - во која право на глас има само еден човек, а другите, најчесто неедуцирани, припрости луѓе, само климаат со главите.
Европските партии, кои ги бркаме за пример, дури ни името на државата не го содржат во своето име - се знае. Не па да влечат некакви историски корени и да се повикуваат на туѓи достигнувања и да се китат со туѓи ловорики. Одамна зборам дека оваа банда, скупина, мора да се пререгистрира, а во Устав да влезе забрана за користење на ова име во политички контекст.
Нека си измислат име „конзервативна, демо-христијанска...“ нека лажат народ на тој основ.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.053
Поени од реакции
84.883
Затоа Ќосето, неписмен ропак што и братот си го убил ви е идол...

Друго е ако мислиш на Делчев, Јане, Ѓорче... - жалам, ама во нивно време организацијата не се викала така !
Многу погрешна слика дадоа овие од ДПМНЕ за Андон Јанов - Ќосето. На некој начин го искористија него и неговите дела за да го заплашуваат народот за тоа што БИ се десило ако не се согласуваат сите со политиките на партијата (Читај: Грујо и компанија)

За Ќосето поточно... го убил братаси затоа што тој бил тесно поврзан со турските власти, и ризикот бил преголем за целата организација ако овој кажел некоја информација за нив. Тој фактички бил атентатор на организацијата, делувал под капата на Татарчев и Делчев. Убивал српски и грчки големци, ама ете целата фама по јавноста сега се крена ради тоа што го убил брат му.

Нејсе тој доживеал длабока старост, доволно за да им честита преку писмо на македонските власти за тоа што добиле своја држава и што успеале да се изборат за правата на Македонците во Југославија.

Мене да ме прашаше некој пред 3-4 години кој бил Андон Јанов - Ќосето немаше да знам да му одговорам, а верувам и повеќето тука на форумов кои се чукаат во гради за идеалите на ТМOРО/ВМРО и партијата ( а нема врска, гледаа како само да му го издудлаат на Грујо). Се знае кои биле најпознатите, Гоце, Јане, Питу, Даме итн... а Ќосето го искористија за да тераат со гнасната пропаганда преку медиумите.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.732
Поени од реакции
5.003
Ми изгледаш на капиталистички реформатор на социјалистича партија :D
ВМРО ти е најдобра можна опција од десница...а дека се убија од социјалистички политики вистина е и дека им требаат прокапиталистички реформи им требаат. Но најверојатно тоа нема да се случи...во МК има комунистички мајд сет така да тоа не се продава на избори. Јас сум никаков фактор во партијата...дури и да сум најверојатно ќе ја упропастам на избори. Така да боље да си ќутам.[DOUBLEPOST=1512375048][/DOUBLEPOST]
Не знам што подразбирате под ВМРО ? Се палите како млади мајмуни на тие 4 букви....

“ВМРО“ е симбол на поделби на Македонците,( и тоа старото, па и ова новото), синоним за братоубиствена војна. Во нивно време - се што имало напреден и виден Македонец е испотепан од вмровец, без разлика на која струја бил. Затоа Ќосето, неписмен ропак што и братот си го убил ви е идол...

Друго е ако мислиш на Делчев, Јане, Ѓорче... - жалам, ама во нивно време организацијата не се викала така !

Ако ти разбираш “П“ од политика...
ВМРО е поим за десница и патриотизам...од 1890 па до денес. ВМРО-ДПМНЕ е наследник на МРО. Ти се допаѓало тоа или не.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Многу погрешна слика дадоа овие од ДПМНЕ за Андон Јанов - Ќосето. На некој начин го искористија него и неговите дела за да го заплашуваат народот за тоа што БИ се десило ако не се согласуваат сите со политиките на партијата (Читај: Грујо и компанија)

За Ќосето поточно... го убил братаси затоа што тој бил тесно поврзан со турските власти, и ризикот бил преголем за целата организација ако овој кажел некоја информација за нив. Тој фактички бил атентатор на организацијата, делувал под капата на Татарчев и Делчев. Убивал српски и грчки големци, ама ете целата фама по јавноста сега се крена ради тоа што го убил брат му.

Нејсе тој доживеал длабока старост, доволно за да им честита преку писмо на македонските власти за тоа што добиле своја држава и што успеале да се изборат за правата на Македонците во Југославија.

Мене да ме прашаше некој пред 3-4 години кој бил Андон Јанов - Ќосето немаше да знам да му одговорам, а верувам и повеќето тука на форумов кои се чукаат во гради за идеалите на ТМOРО/ВМРО и партијата ( а нема врска, гледаа како само да му го издудлаат на Грујо). Се знае кои биле најпознатите, Гоце, Јане, Питу, Даме итн... а Ќосето го искористија за да тераат со гнасната пропаганда преку медиумите.
Комунистите не само што ги прифаќаа, туку и со длабок поклон беа за идеолошките татковци на организацијата. Форсираа учени луѓе, мислители, политички борци, а не некои треторазредни џелати што убивале по наредба. Тоа е лик кој треба да се заборави, а не споменик пред суд да му се става.
Ај разбирам дека сите споменици си имаа некој фелер, лошо изработени, ама ставање џелат пред згради на судови е тешка психопатологија. Споменикот треба да се уништи според мене, не да се дислоцира, затоа што не е ни споменик на ќосето, туку повик за линч на луѓе од ист народ, на Македонци. Тој има иста намена како куртонските вести на шител, курир или гомната на иреал на форумов, само е излиен во бронза.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.732
Поени од реакции
5.003
Комунистите не само што ги прифаќаа, туку и со длабок поклон беа за идеолошките татковци на организацијата. Форсираа учени луѓе, мислители, политички борци, а не некои треторазредни џелати што убивале по наредба. Тоа е лик кој треба да се заборави, а не споменик пред суд да му се става.
Ај разбирам дека сите споменици си имаа некој фелер, лошо изработени, ама ставање џелат пред згради на судови е тешка психопатологија. Споменикот треба да се уништи според мене, не да се дислоцира, затоа што не е ни споменик на ќосето, туку повик за линч на луѓе од ист народ, на Македонци. Тој има иста намена како куртонските вести на шител, курир или гомната на иреал на форумов, само е излиен во бронза.
Пред судот треба да има споменик на УДБА и Голи Оток...тоа е историја на Македонското судство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom